Fitch: negatívról stabilra, stabilról negatívra - de továbbra is a befektetési sávban Magyarország
A Három Nagy, vagyis a Fitch Ratings, a Standard and Poor's és a Moody's Investors Service egyaránt a befektetési ajánlású osztályzati sáv alsó szintjén, "BBB mínusz" - illetve a Moody's osztályzati módszertanában ugyanennek megfelelő "Baa3" - hosszú távú osztályzattal tartja nyilván Magyarországot mint államadóst. A magyar besorolásokra az S and P és a Moody's eddig is negatív kilátást tartott érvényben. A Fitch Ratings azonban idén június 6-án stabilra javította az addigi negatívról a magyar adósbesorolás kilátását, vagyis akkor levette a napirendről Magyarország visszaminősítését. A Fitch a nyár eleji kilátásjavításhoz fűzött londoni elemzésében közölte, hogy a döntés a magyar kormány által tavasszal bejelentett költségvetés-politikai célokat és intézkedéseket tükrözi.
A Fitch Ratings júniusi értékelése szerint ezek a lépések erősítették a bizalmat aziránt, hogy az államháztartási hiányt 2012-ig sikerül a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alá mérsékelni, és az államadósság-ráta tartósan csökkenő pályára kerülhet, enyhítve a szuverén hitelképességre ható kockázatokat. A külső környezet azóta bekövetkezett drasztikus romlását, és ennek beszűrődő hatásait jelzi ugyanakkor a magyar besorolási kilátás pénteki rontásához fűzött indoklás. Ebben a Fitch kiemeli azt a véleményét, hogy - egyebek mellett a gyenge növekedési kilátások miatt - nehéznek tartja a jövő évi 2,5 százalékos deficitcél elérését, és a maga részéről 2012-ben 3,3 százalékos GDP-arányos magyar államháztartási hiányt valószínűsít. A külső és a belső növekedési környezet megítélésének romlását illusztrálja - és ez a pénteki elemzésben is szerepel -, hogy a Fitch a múlt hónapban az addigi 1,8 százalékról 0,8 százalékra rontotta az euróövezetre adott jövő évi GDP-növekedési előrejelzését. Jórészt emiatt a Fitch Ratings most már azzal számol, hogy a magyar gazdaság növekedési üteme 2012-ben csak 0,5 százalékos lesz, jóllehet a hitelminősítő idén júniusban összeállított előző előrejelzése még jóval magasabb, 3,2 százalékos magyar GDP-növekedést jósolt 2012-re.
A Fitch Ratings nincs egyedül a nagy citybeli házak között azzal a véleményével, hogy az adósságválsággal küszködő euróövezet növekedési kilátásai drasztikusan romlanak, és ez valószínűleg a mélybe rántja a közép-kelet-európai térség növekedési ütemeit is, a fél százalékos jövő évi magyar GDP-növekedési jóslat pedig szinte már konszenzusossá vált a londoni elemzői közösségben. A UBS bankcsoport londoni befektetési elemzőrészlegének minap összeállított átfogó prognózisa szerint a ház az általa eddig várt 1,0 százalék helyett most már csak 0,2 százalékos átlagos gazdasági növekedést valószínűsít a jövő év egészére az euróövezetben, és emiatt a cég londoni közgazdászai erősen rontották a közép-európai felzárkózó gazdaságokra szóló prognózisukat is: Magyarországon például az eddig jósolt 1,5 százalék helyett most már csak 0,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsítenek 2012-re.
A JP Morgan bankcsoport londoni közgazdászai minap kiadott, felülvizsgált prognózisukban közölték, hogy a magyar gazdaságban az általuk eddig várt 1,3 százaléknál 0,8 százalékponttal alacsonyabb, ugyancsak 0,5 százalékos növekedéssel számolnak 2012 egészére. A ház londoni elemzői szerint jövőre Magyarországon lesz a leggyengébb a gazdasági növekedés a közép-kelet-európai országcsoportban. A régió átalakulásának finanszírozására húsz éve létrehozott londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) minap kiadott legfrissebb átfogó előrejelzése Magyarországnak 2012-re szintén 0,5 százalékos gazdasági növekedést jósol az előző előrejelzésben szereplő 2,8 százalék helyett. A magyar besorolásokra érvényes, ismét egyöntetű negatív kilátások kockázata az, hogy ha bármelyik hitelminősítő rontaná a magyar államadósság osztályzatát, azzal Magyarország az adott cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott, spekulatív besorolási kategóriába. Ennek bekövetkeztét azonban a City korántsem jósolja biztosra.
Minapi elemzésükben a Barclays Capital londoni felzárkózó piaci közgazdászai például "hipotetikusnak" nevezték azt a lehetőséget, hogy Magyarország elveszítheti befektetési ajánlású adósosztályzatait. A ház szerint ha ez meg is történne, az csak korlátozott piaci hatással járna, mivel a magyar kormánykötvények zöme felzárkózó piacokra szakosodott kötvényalapok portfolióiban van, és ezek számára nincs olyan kifejezett előírás, hogy csak bizonyos alsó besorolási küszöb feletti kötvényeket tarthatnak. A Barclays Capital londoni szakértői kiemelték ugyanakkor, hogy a magyar szuverén dollárkötvények viszont befektetési osztályzatú adósságokra szakosodott jelentős amerikai kötvényindexekben szerepelnek - köztük a Barclays Capital US Credit indexben -, és ha esetleg két hitelminősítő is a befektetési osztályzati sáv alá sorolná át Magyarországot, e magyar dollárkötvények szükségszerűen kikerülnének ezekből az indexekből, ami a magyar adósság külföldi befektetői bázisának valamelyes eróziójához vezetne.