Gyengén indított, de némiképp korrigált a forint
Csütörtökre virradóra 275 forint közelében mozgott a jegyzés a nemzetközi deviza kereskedelemben. A dollárt 185,58 forinton jegyezték fél tízkor 1,4743 dolláros euró árfolyam mellett a szerda délutáni 185,03 forint és 1,4788 euró/dollár után. A szerdai szélsőséges árfolyam változást követően a forint az amerikai GDP adatok délutáni közzétételéig feltételezhetően a viszonylag széles 270-275 forintos euró árfolyam tartományban marad.
A svájci frank jegyzése 181,10 forint volt 180,93 forint után, 100 japán jen 204,60 forintot ért a tegnapi 203,3 forinttal szemben. A nemzetközi piacokon veszteség-megelőző pozíciókat vettek fel a befektetők az európai idő szerint délután esedékes amerikai harmadik negyedéves GDP adatok közzététele előtt, nehogy egy várakozásoktól elmaradó érték felkészületlenül érje őket.
Az amerikai tartós fogyasztási cikkek forgalmának és az új lakás építéseknek szerdán közzétett adataiból már azt a következtetést lehetett leszűrni, hogy a gazdasági fellendülés üteme elmarad a feltételezettől és a jelenlegi tőzsdei, illetve feltörekvő piaci deviza árfolyamok már jórészt megelőlegezett, de be nem teljesülő eredményeket tükröznek. A piacok ezért jó okot látnak a korrekcióra. A gazdasági fellendülésbe vetett reményeknek az egyik legjobb indikátora, az olajár is csökkent csütörtökre virradóra.
A fellendülés reményében korábban a kockázatosabb eszközökbe irányított tőkét ezért nagy összegekben átáramoltatják vissza dollár eszközökbe, az amerikai deviza nemzetközileg elismert "befektetési mentsvár" szerepe miatt. A dollár tovább erősödött ennek megfelelően csütörtökre virradóra is a főbb devizákkal szemben, időnként 1,47 dolláros euró árfolyam alatti szinteket is érintve.
Az ázsiai tőzsdék veszteségekkel zártak a visszafogott hangulatban, követve a DJIA 1,2 százalékos szerdai csökkenését, majd az európai tőzsdék is negatív tartományban nyitottak. Kereskedők megfogalmazása szerint jelenleg a túlzott optimizmus korrekciója zajlik, ami egyrészt magában hordozza a túlreagálás veszélyét, de egyáltalán nem zárja ki egy mérsékeltebb ütemű emelkedéshez való visszatérés lehetőségét. A forint és a zloty árfolyamának alakulását továbbra is a dollár-kivonás mértéke határozza meg, amit viszont jól tükröz az euró/dollár árfolyam alakulása.