Gyermek tartásdíj összege - mitől függ hogy mennyi gyerektartást kell fizetni válás után?

Mitől függ a fizetendő tartásdíj összege? Mennyi a gyerektartás mértéke 2020-ban? Hány forint tartásdíjat kell fizetni és ki állapítja meg annak összegét? Megállapodhatnak-e az elvált felek, a szülők a tartásdíj nagyságáról vagy arról kizárólag a bíróság hozhat döntést? A jövedelelem/fizetés hány százaléka lehet a tartásdíj levonás? Az infláció emelkedésével növekszik-e a fizetendő gyerektartás összege?

Gyermek tartásdíj összege - mitől függ hogy mennyi gyerektartást kell fizetni válás után?

A tartásdíj összegéről a szülőknek kell megállapodniuk

A gyermektartásdíj kérdésében elsődlegesen a szülők megállapodása a mérvadó. A megszületett egyezséget a bíróság csak akkor nem hagyja jóvá, ha az a gyermek érdekével ellentétes. A felek megegyezése akár a törvényes mértékű tartásdíjtól magasabb összegű kötelezettségvállalásról is szólhat, de ebben az esetben vizsgálni kell, hogy a vállalást a gyermek szükséglete indokolja-e vagy valamely más ok (pl. valamely harmadik személy kielégítési alapjának elvonását célozza).

Egy összegű juttatás vagy akár vagyontárgy is lehet - megállapodás szerinti időszakra

A szülők abban is megegyezhetnek, hogy a gyermekétől különélő szülő a tartási kötelezettségének megfelelő vagyontárgy vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával tesz eleget. Ilyenkor meg kell határozniuk azt az időszakot, amelynek tartamára a juttatás a tartást fedezi. Az ilyen megállapodás érvényességéhez a gyámhatóság, vagy ha per során egyeznek meg, a bíróság jóváhagyása szükséges.

Nem kizárt, hogy a megállapodás megléte és teljesítése esetén, a gyermek - előre nem látható körülmények beállta miatt - további tartásra szorul (például a gyermeknek hosszan tartó és költséges orvosi kezelésére van szüksége). A bíróság alapos mérlegelést követően ilyen esetekben azon túlmenően, hogy a különélő szülő egyszeri juttatással már rendezte a tartási kötelezettségét, tartásdíj fizetési kötelezettséget is előírhat a kötelezett számára.

Ha nincs megállapodás a szülők között, a bíróság dönt a tartásdíj mértékéről

Amennyiben a felek nem tudnak a gyermektartásdíj kérdésében megállapodni, úgy a bíróság dönt.

A gyermektartásdíj összegének meghatározásánál figyelemmel kell lenni:

1. a gyermek indokolt szükségleteire,

2. mindkét szülő jövedelmi viszonyaira és vagyoni helyzetére,

3. a szülők háztartásában eltartott más - saját, mostoha vagy nevelt - gyermekre és azokra a gyermekekre, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terhel,

4. a gyermek saját jövedelmére,

5. a gyermeknek és rá tekintettel az őt nevelő szülőnek juttatott gyermekvédelmi családtámogatási, társadalombiztosítási és szociális ellátásokra.

A gyermek jövedelme

Abban az esetben, ha a gyermek saját vagyonnal rendelkezik, annak jövedelmét az eltartására kell fordítani. A gyermek saját jövedelme származhat munkaviszonyból, vagyon (ingatlan, készpénz) hasznosításából, öröklésből, stb. A családi pótlék és az árvaellátás azonban olyan juttatásnak minősül, amely valójában nem tekinthető a gyermek tényleges jövedelmének, de a tartás mértékénél értékelni kell, hiszen a gyermek megélhetését biztosító, a szülők tartási terheit enyhítő juttatások.

Ha a kiskorú gyermek munkát vállal, és önálló jövedelemre tesz szert, vizsgálni kell, hogy keresménye az eltartásának költségét fedezi-e. Ha teljes egészében fedezi, úgy a szülők a tartási kötelezettség alól mentesülnek, ha pedig csak részben, a szülők tartás-kiegészítésre kötelesek a gyermek tényleges szükséglete kielégítése mértékéig.

Amennyiben a gyermek ösztöndíjat kap, az ösztöndíjnak tartáscsökkentő hatása van, de nem indokolt az ipari tanuló gyermek zsebpénznek minősülő alacsony összegű ösztöndíját elszámolni a tartást pénzben szolgáltató szülő javára (PK 107. sz. állásfoglalás).

A gyermektartásdíj összegének meghatározása

A gyermektartásdíj összegére vonatkozó törvényi szabályozás szerint a tartásdíj összegét "általában" a kötelezett átlagos jövedelmének 15-20 %-ában lehet meghatározni, az átlagos jövedelem tekintetében pedig "rendszerint" a kötelezettnek a kereset megindítását megelőző egy évi összes jövedelmére kell figyelemmel lenni. Amennyiben a kötelezettnek többféle tartási kötelezettsége van, az összes tartási igény a jövedelme felét nem haladhatja meg.

A tartásdíjat bár a bíróság határozott összegben állapítja meg, de rendelkezhet úgy is, hogy a tartásdíj évente, a következő év január l. napjától a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett éves fogyasztói árindex mértékével módosul. Ezáltal nem szükséges időről időre a tartásdíj felemelése iránt keresetet indítani, ugyanakkor követhető az infláció.

A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása

A továbbtanuló nagykorú gyermek akkor szorul rá a tartásra, ha a tartás hiányában a szükséges tanulmányait indokolt időn belül nem tudná folytatni. A törvény meghatározza azt is, hogy mi minősül "szükséges tanulmánynak". Eszerint ilyen tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Abban az esetben, ha a nagykorú gyermek tanulmányait olyan okból kénytelen megszakítani, ami neki nem róható fel, a tartásra a tanulmányok folytatása esetén továbbra is igényt tarthat.

Amennyiben a gyermek a tartásra érdemtelen (pl. a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot), vagy tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget, illetve ha a kötelezett szülő a tartásdíj fizetésével saját szükséges tartását, vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné, nem köteles a nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani.

Csak rendkívül indokolt esetben lehet kötelezni a szülőt a tartásra, ha a továbbtanuló gyermek betölti a 25. életévét.

A tartásdíj mértékének meghatározásánál figyelembe kell venni

1. a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit

2. saját jövedelmét

3. vagyoni helyzetét

4. a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat (pl. ösztöndíj)

5. a szülők teherbíró képességét.

Az az oktatási intézmény, ahol a nagykorú gyermek továbbtanul, köteles a tartásdíjra kötelezett szülő kérésére tájékoztatást adni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről. A gyermeknek pedig továbbtanulási szándékáról kell a tartásdíjra kötelezett szülőt haladéktalanul értesítenie.

Megfizethető Bull Run választások: 5 robbanásszerű növekedésre képes kriptovaluta $1 alatt

Ígéretes kriptovaluták felfedezéséhez nem mindig szükséges hatalmas befektetés. Léteznek olyan digitális érmék, amelyek ára egy dollár alatt van, és robbanásszerű növekedés jeleit mutatják. Ez a cikk öt ilyen alacsony költségű kriptót mutat be, amelyek jelentős áttörés küszöbén állhatnak. Merülj el a részletekben, és fedezd fel azokat a lehetőségeket, amelyek jelentős hozamot kínálhatnak anélkül, hogy túl nagy anyagi kockázatot vállalnál.
2024. 11. 22. 22:30
Megosztás:

Nőtt a téglalakások havi bérleti díja a fővárosban

A fővárosban a téglalakások havi bérleti díja az év első tíz hónapjában átlagosan 260 ezer forint volt, ami 10,5 százalékkal haladja meg a tavalyi átlagot - közölte az Otthon Centrum (OC) pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 21:00
Megosztás:

Cardano (ADA) árfolyam előrejelzés 2025

Cardano ADA kriptovaluta árfolyam elemzés és előrejelzés 2025-re kriptopiaci szakértőktől. Meddig emelkedhet a Cardano ADA árfolyama, hol érdemes Cardano vásárlásban gondolkodni ezáltal? Részletes Cardano ADA elemzés 2025.
2024. 11. 22. 20:30
Megosztás:

Különadók és „value” vs. „growth” részvények

Végül csak megjelent a jövő évi különadókról szóló rendelet. Ahogy arra számítani lehetett, a Richter és az MTel esetében megszűnik ez az adónem.
2024. 11. 22. 20:00
Megosztás:

Magyar-kínai kerekasztal az elektromos járműipar magyarországi versenyképességének növelése érdekében

A magyar EU elnökség versenyképességi prioritásaival összhangban, november 26-án, Budapesten kerül megrendezésre a második, új energia meghajtású járművek tematikájú (NEV) magyar-kínai kerekasztal esemény.
2024. 11. 22. 19:30
Megosztás:

Özönlött idén a pénz az amerikai részvényekbe

A Bank of America jelentése szerint az amerikai részvényalapok rekordévnek néznek elébe, mivel éves szinten 448 milliárd dollárnyi beáramlás várható.
2024. 11. 22. 19:00
Megosztás:

700 millió forintos beruházással új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyára

Több mint 700 millió forintos beruházással bővül új, 1,5 gigawatt éves teljesítményű napelemparkkal a Nestlé szerencsi gyára a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) támogatásával - közölte a vállalat pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 18:30
Megosztás:

A vezetés iránytűje: japán filozófia mentheti meg a cégvezetőket?

A mai bizonytalan és kiszámíthatatlan időkben a cselekedeteink céljának ismerete nemcsak erőt, hanem fókuszt és irányt is adhat számunkra – legyen szó magánéletről, karrierről vagy a csapatok vezetéséről. Bodo B. Schlegelmilch, a WU Executive Academy dékánja, és Klara Palucki, az MBA program menedzsere és az ikigai szakértője, azt vizsgálták, hogy az ikigai, az ősi japán filozófia, hogyan segíthet megtalálni ezt a célt, miközben fenntartható vezetési gyakorlatokat is kínál.
2024. 11. 22. 18:00
Megosztás:

A szülők fele szerint megváltozott a gyerekük személyisége a telefonhasználattól

A digitális világ számos kihívás elé állítja a szülőket, amikkel a legjobb tudásunk szerint igyekszünk megbirkózni. Mindenki máshogy készül fel az elkerülhetetlenre, amikor a gyereke először szembesül az online térrel. A HMD (Human Mobile Devices) azonban nemcsak a készülékeivel, de a kampányaival is segíti a családokat, valamint több országot magába foglaló felmérésekkel marad up-to-date.
2024. 11. 22. 17:30
Megosztás:

Ennyit kerestünk átlagosan szeptemberben

Szeptemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 627 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 432 200 forint volt - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. 11. 22. 17:00
Megosztás:

Pénzkidobás lakást venni a fiataloknak? Érdemesebb bérelni?

Markánsan eltérően ítélik meg a középkorúak a lakásbérlést, mint lakhatási alternatívát a legújabb K&H biztos jövő felmérés szerint. A 30-59 évesek körében az egy évvel korábbi 55 százalékról 61 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik szerint a magas lakásárak miatt a bérlés jelenti az egyetlen megoldást az önálló élet megkezdésére. Sokan vannak azok is, akik csak úgy tudnának saját lakásba költözni, ha ajándékba kapnának vagy örökölnének egyet.
2024. 11. 22. 16:30
Megosztás:

A magyar cégek szerint ezek a legnagyobb kihívások

Az EY Magyarország felmérése szerint a cégek a legnagyobb kihívásnak az árfolyamkockázatot és az elvárt béremelések teljesítését tartják - közölte a nemzetközi tanácsadócég 300 magyar adó- és pénzügyi vezető körében végzett kutatásának eredménye alapján.
2024. 11. 22. 16:00
Megosztás:

Magyar egyetemekkel szélesíti együttműködését a világhírű kínai egyetem

A Magyar Nemzeti Bank november 21-22-én már ötödik alkalommal rendezi meg a Budapest Eurasia Forumot, amely a Matolcsy György jegybankelnök által megfogalmazott "tehetség-tudás-technológia-tőke négyesének" hívó szavait állítja középpontba. A konferencia témájához kapcsolódva a fórumon együttműködési megállapodás született a világ élvonalához tartozó Tsinghua Egyetem, az MNB, továbbá a Budapesti Metropolitan Egyetem és a kecskeméti Neumann János Egyetem között - közölte az MNB pénteken az MTI-vel.
2024. 11. 22. 15:30
Megosztás:

Így autóznak télen a magyarok

A hazai autósok több mint 80 százaléka csúszott már meg a jeges úton, de szerencsére túlnyomó többségük különösebb probléma nélkül megúszta az incidenst – derül ki a Chery Group megbízásából készült kutatásból. A felmérés alapján a sofőrök közel fele számos eszközt bepakol járművébe a téli hidegre készülve és viszonylag magas azok aránya is, akik indulás előtt percekig járatják a motort, hogy felmelegedjen az utastér.
2024. 11. 22. 15:00
Megosztás:

Elindult a "járatseriff-rendszer" Miskolcon

Pénteken elindult a "járatseriff-rendszer" Miskolcon, ahol a városi buszokon és villamosokon erre a célra alkalmazott rendészek vigyáznak majd az utasok biztonságára és a tömegközlekedési eszközök rendjére, tisztaságára.
2024. 11. 22. 14:30
Megosztás:

Az MBH Bank bevezeti az otthonteremtést segítő új konstrukciókat

Az MBH Bank csatlakozik a Magyar Bankszövetség kezdeményezéséhez, amely az önkéntes jelzáloghitel kamatplafon bevezetésével támogatja a fiatalok első, energiatakarékos lakáshoz jutását.
2024. 11. 22. 14:00
Megosztás:

Czomba Sándor: Szeptemberben is jelentősen, 9,2 százalékkal növekedtek a reálbérek

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján 2024 szeptemberében a bruttó átlagkereset 627,4 ezer forintot tett ki. Ez azt jelenti, hogy az előző év azonos időszakához képest a bruttó átlagkereset közel 70 ezer forinttal, azaz 12,5 százalékkal emelkedett.
2024. 11. 22. 13:30
Megosztás:

Lassult az infláció Japánban

Japánban az éves inflációs ráta októberben 2,3 százalékra csökkent az előző hónapban mért 2,5 százalékról, ami január óta a legalacsonyabb érték.
2024. 11. 22. 13:00
Megosztás:

Így változnak 2025-ben a különadók

Megjött a kormány rendelete a 2025-ös különadókról.
2024. 11. 22. 12:30
Megosztás:

Májustól akár felszámolással is járhat az Oroszország elleni EU-szankciók megsértése

Az Európai Unió (EU) idén áprilisban elfogadott, és 2025 májusáig a hazai jogrendbe is bevezetendő irányelve az Oroszország (és Fehéroroszország) ellen bevezetett szankciók kapcsán olyan büntetőjogi és nem büntetőjogi lépések bevezetésére kötelezi a tagállamokat, melyek között a szankciót megsértő céget terhelő 40 millió eurót elérő pénzbírság, az adott cégnek állami támogatásokból és közbeszerzésekből való kizárása, illetve akár a jogsértő cég felszámolása is szerepel. Eközben a jelenlegi szankciós szabálytömeg alapján mind nehezebb annak egyértelmű megítélése, hogy milyen feltételek mellett lehetséges üzleti kapcsolatot létesíteni vagy fenntartani az érintett országban működő partnerekkel.
2024. 11. 22. 12:00
Megosztás: