"Gyors, mélyreható és azonnali" karbonkibocsátás csökkentésre van szükség

Az ENSZ Kormányközi Éghajlatváltozási Testületének (IPCC) új jelentése szerint a karbonkibocsátás "gyors, mélyreható és azonnali" csökkentésére van szükség. A testület ezzel kapcsolatban a szén-dioxid légkörből való kivonásával is foglalkozott.

"Gyors, mélyreható és azonnali" karbonkibocsátás csökkentésre van szükség

A globális szén-dioxid-kibocsátásnak három éven belül tetőznie kell ahhoz, hogy a legrosszabb hatások elkerülhetők legyenek. De még akkor is szükség lesz egy olyan technológiára az évszázad közepére, amely kivonja a szén-dioxidot a légkörből - idézte a testület jelentését a BBC News.

Az IPCC a globális felmelegedés megoldásairól szóló jelentésében, amelyet 278 szerző állított össze, arról számolt be, hogy mit tehet a világ a rendkívül veszélyes jövő elkerülése érdekében. A jelentés hangsúlyozza: még ha a kormányok által 2020 végéig elfogadott szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló összes intézkedést végre is hajtják, a világ hőmérséklete akkor is 3,2 Celsius-fokkal fog emelkedni ebben az évszázadban.

Antonio Guterres, az ENSZ-főtitkára ezzel kapcsolatban rámutatott, hogy egyes kormányzati és üzleti vezetők mást mondanak, mint amit tesznek.      "Egyszerűen hazudnak" - mondta ki nyíltan. Ilyen mértékű hőmérséklet-emelkedés esetén a bolygót soha nem látott hőhullámok, félelmetes viharok és széles körű vízhiány sújtaná. Ez csak akkor kerülhető el, ha ebben az évszázadban sikerül 1,5 Celsius-fok alatt tartania a hőmérséklet-emelkedést.

Guterres szerint az IPCC jelentése alapján ez megvalósítható, mégpedig "életképes és pénzügyileg megbízható módon". A hőmérséklet alacsonyan tartásához azonban hatalmas változásokra lesz szükség az energiatermelésben, az iparban, a közlekedésben, a fogyasztási szokásokban és abban, ahogyan a természettel bánik az ember.

Az IPCC javaslata szerint a szén-dioxid-kibocsátásnak 2025-re kell elérnie a csúcspontját, majd ezt követően gyorsan csökkennie kell, és a század közepére el kell érni a nettó zéró karbonkibocsátást. Az IPCC-jelentés vezető szerzője, Heleen De Coninck, az Eindhoveni Műszaki Egyetem professzora hangsúlyozta: "elértük a most vagy soha pontot, hogy a felmelegedést 1,5 Celsius-fokra korlátozzuk".

A kutatók szerint a következő néhány év kritikus jelentőségű, mert ha a kibocsátást nem sikerül 2030-ig megfékezni, akkor szinte lehetetlenné válik a felmelegedés korlátozása az évszázad későbbi szakaszában. Rövid távon kulcsfontosságú lesz az energiatermelés. "A háborúkat és az éghajlati káoszt tápláló fosszilis tüzelőanyagok számára véget ért a játék" - hangsúlyozta Kaisa Kosonen a Greenpeace-től, aki megfigyelőként vett részt az IPCC-jelentés elfogadásán. "Nincs hely új fosszilis tüzelőanyag-fejlesztéseknek, és a már meglévő szén- és gázerőműveket mielőbb be kell zárni" - tette hozzá.

Az IPCC-jelentés szerzői szerint mindemellett az étrend és életmód megváltoztatása is hatalmas lehetőséget kínál a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentésére. Ha a megfelelő szakpolitika, infrastruktúra és technológia lehetővé teszi az életmód és viselkedés megváltoztatását, ez 2050-re 40-70 százalékkal csökkentheti az üvegházhatású gázok kibocsátását - mutatott rá Priyadarshi Shukla, az IPCC társelnöke.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kormányok többet tesznek a gyaloglás és az egészséges táplálkozás ösztönzése érdekében, és sokkal több elektromos jármű használatának infrastruktúráját építik ki. A jelentés egyik legvitatottabb pontja a szén-dioxid légkörből való eltávolítására vonatkozik. Ez többféle módon is megvalósítható, többek között fák ültetésével és a mezőgazdasági gyakorlat megváltoztatásával. A hőmérséklet alacsonyan tartásához viszont olyan gépekre is szükség lesz, amelyek közvetlenül a légkörből távolítják el a szén-dioxidot. Ugyanakkor ez a technológia még új és nagyon drága.

A BBC News cikke szerint az IPCC-folyamat egyes résztvevői erősen szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy működhetnek-e ezek a javasolt megoldások. Az IPCC legutóbb február végén adott ki jelentést.

A Bitget AI-forradalma: a kereskedési botokból intelligens „társ-pilóták” lesznek

A kriptotőzsdei verseny új szintre lép: a Bitget ambiciózus AI-stratégiával rukkolt elő, amelynek célja, hogy a kereskedési botokat valódi, intelligens „co-pilotokká” alakítsa. Az új ökoszisztéma nemcsak a profiknak, hanem a hétköznapi felhasználóknak is új lehetőségeket nyithat meg.
2026. 04. 21. 22:30
Megosztás:

Kvantumszámítógépek árnyékában: a Coinbase-jelentés szerint 38-szorosára nőhetnek az adatmennyiségek

Bár a kvantumszámítógépek még nem jelentenek közvetlen veszélyt a kriptopiacra, egy friss, Coinbase által támogatott kutatás szerint az iparágnak már most fel kell készülnie a jövő kihívásaira. A jelentés komoly technológiai és gazdasági következményekre figyelmeztet – különösen az adatméret és a hálózati terhelés terén.
2026. 04. 21. 21:30
Megosztás:

Megérkeztek a Művészetek Völgye színházi programjai

2026 július 24. és augusztus 2. között immár 35. alkalommal válik Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend a magyar kulturális élet központjává, a Művészetek Völgye ismét különleges programokkal tölti meg a Balaton-felvidék szívét.
2026. 04. 21. 20:30
Megosztás:

Újabb rekord a Budapesti Értéktőzsdén jegyzett kibervédelmi cégnél: a ViVeTech Nyrt. árbevétele 66%-kal, adózott eredménye 50%-kal nőtt 2025-ben

66 százalékos növekedéssel 2,3 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2025-ös évben a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég a 2024-ben elért közel 1,4 milliárd forintról. A ViVeTech Nyrt. adózott eredménye ezzel párhuzamosan a 2025-ös évben mintegy 50 százalékkal, 193,8 millió forintra bővült a 2024. évi 128,8 millió forintos szintről – derül ki a társaság mai napon publikált, magyar számviteli szabályok szerinti nem konszolidált éves beszámolójának közgyűlési előterjesztéséből.
2026. 04. 21. 20:00
Megosztás:

Donald Trump: Iránnak nincs más választása, mint egyezségre jutni

Donald Trump amerikai elnök kedden közölte, hogy szerinte Iránnak nincs más választása, mint egyezségre jutni, a megállapodás pedig "nagyszerű" lesz.
2026. 04. 21. 19:30
Megosztás:

Mennyi most a tojás, és hogyan változott az ára?

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint az étkezési tojás ára vegyesen alakult az év első tizenöt hetében, az M-es méretkategória drágult, míg a nagyobb méretű, L-es tojások ára csökkent.
2026. 04. 21. 19:00
Megosztás:

A belga főváros intézkedéseket fogadott el a kéregetés visszaszorítására

Brüsszel városvezetése új intézkedéseket fogadott el a kéregetés visszaszorítására; a jövőben tilos lesz 16 év alatti gyerekekkel koldulni a belváros kiemelt részein, és a szabályok megszegői akár 500 eurós bírságra is számíthatnak - írta kedden a Belga belga hírügynökség.
2026. 04. 21. 18:30
Megosztás:

Eddig kell eltávolítani a választási plakátokat

Az országgyűlési választásra kihelyezett plakátokat május 12-én 16 óráig kell eltávolítani - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel kedden.
2026. 04. 21. 18:00
Megosztás:

Megélénkült a Svájcból és az Egyesült Államokból érkező lakáspiaci kereslet

A választásokat követő héten főként Svájcból és az Egyesült Államokból jelentősen megnőtt az eladó lakásokra és házakra érkező telefonos érdeklődések száma, területi bontásban a főváros, míg az árakat tekintve főként a 80 millió forintnál olcsóbb lakások és házak álltak a kereslet fókuszában - közölte az ingatlan.com kedden az MTI-vel.
2026. 04. 21. 17:30
Megosztás:

Moszkva kész az olajszállítás újraindítására a Barátság vezetéken

Oroszország kész a kőolajszállítás újraindítására Magyarországra és Szlovákiába a Barátság vezetéken, a kérdés az, hogy Ukrajna hajlandó-e felhagyni a "zsarolással" - közölte az orosz elnök sajtótitkára újságíróknak kedden Moszkvában.
2026. 04. 21. 17:00
Megosztás:

A svájci óraexport 1 százalékkal csökkent márciusban

A svájci órák exportja egy év alatt 1 százalékkal 2,112 milliárd svájci frankra csökkent márciusban, miután februárban 9,2 százalékkal nőtt - áll a svájci óraipari szövetség (FHS) honlapján.
2026. 04. 21. 16:30
Megosztás:

35 éves a Magyar Suzuki: teljeskörű autógyártás, népszerű modellek, stabil működésű nagyvállalat

Jelentős mérföldkőhöz ért a Magyar Suzuki Zrt: az esztergomi vállalatot 35 évvel ezelőtt alapították és tették le a gyár alapkövét. A Suzuki Csoport egyetlen európai üzemében az évtizedek során hét ikonikus modell készült, miközben a vállalat az ország egyik meghatározó gazdasági szereplőjévé vált.
2026. 04. 21. 16:00
Megosztás:

Új kulturális modell kidolgozását kezdeményezi a Magyar Színházi Társaság

Új, átláthatóbb és arányosabb alapokra helyezné a kulturális szféra működését a Magyar Színházi Társaság (MSZT), ennek érdekében a szervezet több mint száz pontból álló szakmai javaslatcsomagot állított össze – közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 04. 21. 15:00
Megosztás:

Meredeken romlottak a németországi és euróövezeti gazdasági várakozások

Áprilisban meredeken csökkent a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe a márciusi erőteljes süllyedést követően.
2026. 04. 21. 14:40
Megosztás:

A BIS szigorítaná a stabilcoin-szabályozást – de már túl késő lehet?

A stabilcoin (angolul: stablecoin) piac robbanásszerű növekedése új szintre emelte a pénzügyi kockázatokat – és a szabályozói aggodalmakat is. A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) most egyértelmű figyelmeztetést adott ki: globális szabályozás nélkül a rendszer sérülékeny marad. De vajon a piac már túlnőtt a szabályozók reakcióidején?
2026. 04. 21. 14:00
Megosztás:

A Waberer’s három új MAN típusú elektromos nyerges vontatóval bővíti alternatív hajtásláncú flottáját

A Waberer’s tovább erősíti fenntarthatósági törekvéseit, és három új, tisztán elektromos MAN TGX 20.449 4x2 BL SA EB típusú nyerges vontatóval bővíti alternatív hajtásláncú járműflottáját. A beszerzéssel az ilyen járművek száma 33-ra nő, amellyel a vállalat továbbra is Közép- és Kelet-Európa egyik legnagyobb alternatív flottáját üzemelteti.
2026. 04. 21. 13:30
Megosztás:

Csökkenő bevételről számolt be a német Beiersdorf csoport

A Beiersdorf német kozmetikai és vegyipari csoport csökkenő bevétellel zárta a március végével záródott első negyedévet - áll a vállalat honlapjára kedden fölkerült jelentésben.
2026. 04. 21. 13:00
Megosztás:

Csökkenő bevételről számolt be a német Beiersdorf csoport

A Beiersdorf német kozmetikai és vegyipari csoport csökkenő bevétellel zárta a március végével záródott első negyedévet - áll a vállalat honlapjára kedden fölkerült jelentésben.
2026. 04. 21. 13:00
Megosztás:

Coinbase új szintre emeli a kriptohitelezést: USDC-alapú kölcsönök indulnak az Egyesült Királyságban

A Coinbase tovább erősíti jelenlétét az Egyesült Királyság kriptopiacán: a vállalat elindította kriptofedezetű hiteltermékét, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy Bitcoin és Ethereum fedezet mellett perceken belül USDC-hez jussanak. Az új szolgáltatás nemcsak likviditást biztosít eladás nélkül, hanem fontos lépés az onchain pénzügyi ökoszisztéma kiépítése felé is.
2026. 04. 21. 12:30
Megosztás:

Még lehet jelentkezni az országos önkéntes meteorológiai hálózatba

Még lehet jelentkezni a HungaroMet Nonprofit Zrt. által indított országos önkéntes meteorológiai hálózatba, amelynek célja a hazai mérési lefedettség bővítése és a helyi időjárási jelenségek jobb megismerése.
2026. 04. 21. 12:00
Megosztás: