Kis pénzből így csinálhatsz sokat! - kukába a kriptóval, itt van helyette a daytrade
Mi is az a daytrade tőzsdeügylet?
A daytrade tőzsdei szakkifejezést, ha közvetlenül magyarra fordítjuk, akkor napon belüli kereskedésként tudjuk magyarítani. A daytrade olyan részvény tranzakció-pár (vétel-eladás), amely egy kereskedési napon belül zajlik le.
A daytrade ügyletet kötő befektető rövid (kereskedési napon belüli) spekulációval igyekszik profitot elérni azzal, hogy a megvásárolt (vagy éppen eladott) részvényt még ugyanazon a kereskedési napon értékesíti (visszavásárolja). Számos tőzsde, így a Budapesti Értéktőzsde forgalmának jelentős részét adják a daytrade ügyletek.
Kinek való a daytrade?
A napon belüli kereskedés legfőbb előnye, hogy nem kell mélyreható elemzéseket elvégeznünk egy adott részvény kapcsán, hiszen kizárólag a rövid távú hangulatváltozásokat akarjuk lekereskedni.
Tehát a daytrader tőzsdéző a piac hullámzásain lovagol, és leginkább annak örül, ha kellő mozgás (volatilitás) van egy részvényben. Ami még nagy előnye ennek a kereskedési formának, hogy egyaránt alkalmazható emelkedő (long) és csökkenő (short) árfolyamok esetén is.
És ami naggyá teszi! Pénzünk többszörösével kereskedhetünk!
A technikai daytrade (TDT) azért nagyon kedvelt a kisbefektetők körében, mert nem kell hozzá sok millió befektetni való tőke, mégis jelentős nyereség érhető el rajta a tőkeáttétel révén.
Aki nem rendelkezik milliókkal, de szeretné próbára tenni magát a tőzsde világában az már néhány százezer forint (ajánlott kezdőtőke min: 300E Ft) elhelyezésével milliós tőzsdei pozíciókat vehet fel daytrade ügylet keretében.
Hogy is működik a daytrade?
A daytrade ügyletnél az ügyfelek tőkeáttétellel vásárolhatnak; úgynevezett lombardhitelt kaphatnak a brókercégtől. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy ha egy befektető pl. 500.000 Ft-tal rendelkezik, akkor a daytrade ügyletnél akár pénzének 5-szörösével is kereskedhet, azaz a brókercég díjmentesen meghitelez számára 2 millió Ft-ot, így 500.000 Ft (saját tőke) helyett 2.500.000 Ft értékű tőzsdei pozíciót tudunk nyitni. Viszont ha pénzünk 5-szörösével játszunk, ezzel a nyereséget (sajnos az esetleges veszteséget is) is 5-szörözni tudjuk saját tőkénkhez képest.
Nézzünk egy példát (az egyszerűség kedvéért brókeri díj nélkül):
Tőzsdenyitás után úgy ítéljük meg, hogy a mai kereskedési napon az OTP részvénye emelkedni fog, így venni érdemes a részvényből. A részvény ára 5.000 Ft (nem annyi valójában, csak most a példában ezzel számolunk), míg a rendelkezésünkre álló tőke 500.000 Ft.
A pénzünk 100 db OTP vásárlására lenne elegendő, így daytrade szerződés nélkül ennyi értékpapírt tudnánk venni. Daytrade szerződés keretében a brókercég díjmentesen rendelkezésünkre bocsát 2.000.000 Ft-ot (meglévő tőkénk négyszeresét), így daytrade ügyletben már 2.500.000 Ft-ért tudunk venni OTP részvényt, pontosan 500 db-ot 5.000 Ft-os áron. Nézzük, mekkora különbség adódik a két ügylet között, ha bejön a spekulációnk és mindössze 1%-kal emelkedik az OTP, azaz 5.050 Ft-ra megy föl az árfolyam.
Az OTP részvénye 1%-kal emelkedik, ahol el is adjuk azt (ez lehet, hogy pár perc alatt bekövetkezett a tőzsdén):
A brókercég ekkor „visszaveszi” tőlünk a kölcsönadott 2.000.000 Ft-ot, de a nyereségek ott maradnak a számlánkon. Nézzük meg mennyit nyertünk a saját 500.000 Ft-hoz képest:
Egy ilyen ügylettel (5% nyereség) megkereshettük egy egész éves bankbetét hozamát (természetesen jóval magasabb kockázatvállalás mellett).
És még egy nagy előny – kedvező díjak!
A daytrade ügyletek esetén a brókercégek ráadásul - a normál tőzsdei ügylethez képest - kedvezőbb díjakat számítanak fel. Például a tőszdei ügyletkötés két lába (vétel és eladás) közül csak egyiknek a díját kell kifizetni, amely azt jelenti, hogy a felét megússzuk a brókeri jutaléknak.
* A befektetés kiemelten kockázatos. A tájékoztatás nem teljes körű. Regisztrált ügyfeleinknek szakértő partnerünk részletes tájékoztatást nyújt.