Hétezer CER-kvótát érintett a hiba a Bluenext tőzsdén
A bizottsági ülést nem lehetett megtartani, a szocialista képviselők ugyanis nem jelentek meg. Nem vett részt az ülésen a meghívott Szabó Imre környezetvédelmi miniszter sem, helyettesítéséről azonban gondoskodott, Faragó Tibor szakállamtitkár és Molnár József kabinetfőnök személyében.
A képviselők Szijjártó Péter fideszes képviselő javaslatára őket hallgatták meg az úgynevezett CER ügyben. Molnár József, a KvVM kabinetfőne elmondta, hogy 7 ezer CER-kvóta esetében a CER azonosító rendszert a Bluenext egy kereskedője nem kapcsolta be a számítógépén, azon a napon, amikor a kvótákat megvette.
A kereskedő el is kezdte eladni ezeket a CER-eket - tette hozzá a kabinetfőnök. A minisztériumi tisztviselő szerint a jogsértés akkor következett volna be az ügyben, ha ezeket a kvótákat az ETS rendszerben bárki megpróbálja újra leadni, erről azonban nincs információ, a kereskedők egymás között pontosan tudták azt, hogy mit tesznek.
A jövőben az eladás előtt hét naptári nappal eljuttatja a KvVM az eladni kívánt CER-ek adatait, továbbá kísérőlevelet is adnak hozzájuk, megelőzendő a visszaéléseket - ígérte Molnár József. A KvVM kabinetfőnöke emlékeztetett arra, hogy tavaly október 21-én a Deutsche Bank, mint a párizsi kvótatőzsde, a Bluenext tagja, 1.473.000 CER megvásárlására tett javaslatot a KvVM-nek, ez az ügylet azonban kútba esett.
A múlt év december 18-án derült ki, hogy a CER-ekkel az európai, úgynevezett ETS kereskedelmi rendszerben nem lehet kereskedni, ezzel a kvóták értéke gyakorlatilag lenullázódott az európai piacon. Mivel a CER-ekre kereslet április végéig volt várható, a tárca igyekezett a kvótákat mielőbb eladni és folytatják is az eladásokat - hívta fel a figyelmet a kabinetfőnök.
A CER-kvótákat a szaktárca részletekben adta el, a három beérkezett komoly ajánlatot adó közül - mint a kabinetfőnök elmondta, mindhárom ajánlat a tőzsdei ár alatti volt - a legtöbbet kínáló, magyar tulajdonban lévő Hungarian Energy Power Kft.-nek, mégpedig 9-9,5 euró közötti áron.
A KvVM szerződése nyomán létrejött ügylettel a vételár az országban van, nem pedig másfajta kereskedési rendszerben, s a bank az igazolást erről a KvVM-nek előzetesen elektronikusan átadta - tette hozzá Molnár József. Hangsúlyozta, hogy a kvótakereskedelem kapcsán általában nem az adott országban lévő számlán történik a "csere", a KvVM pedig nem szerette volna, ha a termék elhagyja az országot ilyen garancia nélkül.
A kabinetfőnök elmondta azt is, hogy mivel nem tőzsdecéggel szerződtek, ezzel is garantálni vélték, hogy a CER-ek nem kerülnek be a tőzsdére, illetve vissza az ETS rendszerbe. A KvVM az 1.473.000 CER kvóta eladását lehetővé tévő keretszerződés kapcsán eddig 793.000 kvótát adott, egy próbaként átadott 1000 darabos CER tétel átadását követően.
A kabinetfőnök zárt ülés elrendelésére tett javaslatot, ezt azonban Szíjártó Péter határozottan visszautasította. A magyar emberek joggal várnak tájékoztatást arról, ami történt - mondta Szijjártó Péter. A képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy a Hungarian Energy Power Kft.-t 2009. decemberében alapították, s önmagában az a tény, hogy a Hungarian Energy Power a kvótákat egy londoni kereskedőháznak továbbadta, a londoni kereskedőház pedig egy hongkongi cégnek, felveti, hogy érdemesebb lett volna direktben intézni az ügyletet.
Nem veszített az állam egy fillért sem, sőt a legjobb üzletet kötötte CER széndioxid kiotói kvóták kapcsán az idén - állította erre reagálva a KvVM kabinetfőnöke. Akik veszítettek, azok a tőzsdei kereskedők voltak - tette hozzá. A beszélgetés végén Varga Mihály arról kérdezte a minisztérium képviselőit, hogy van-e összefüggés nevezett cég és a Wallis csoport között, erre a kérdésre azonban nem kapott választ. Spenger József, a Hungarian Energy Power Kft. ügyvezetője az MTI-nek azt mondta, hogy az alapítás ideje publikus, a Wallis-hoz azonban nincs közük.