Hogyan lesz a létszámleépítésből versenyelőny?

A Public Sector Consulting (PSC) tanácsadó cég ügyvezetője, Varga Zsigmond szerint a kormányzati létszámleépítés gondolata megalapozott: a modern kor elvárásának és az egyre növekvő állampolgári igényeknek történő megfeleléshez a jelenlegi államhatalmi struktúrában olyan szerkezeti átalakítások szükségesek, amelyeknek elengedhetetlen része a beharangozott létszámleépítés. Éppen ezért a napirenden lévő kérdés hosszú távon a fejlődés, a takarékos modern állam megteremtésének záloga lehet.

A kormány döntött arról, hogy a közszférában 10%-os létszámcsökkentést és 5%-os költségcsökkentést kell megvalósítani[1]. Ezen intézkedések végrehajtása a legtöbb vezető számára kellemetlen és nehéz feladat – de ha nem a fűnyíróelvet alkalmazzák, ez a kényszer felhasználható az állami, kormányzati (háttér-) intézmények működési hatékonyságának jelentős javítására, a régóta halogatott szervezeti működés korszerűsítésére.

Varga Zsigmond, a Public Sector Consulting tanácsadó cég szakértője az állami intézmények számára 5+1, a nemzetközi gyakorlatban bevált megoldási lehetőséget javasol a költségcsökkentésre és a létszámleépítésre, amelyek segítségével a kényszerű intézkedésekből akár előny is kovácsolható.

 

1.    A fűnyíróelv alkalmazása súlyos károkat okozhat – érdemes tehát a létszám- és költségcsökkentést alapos struktúra-átalakítással kezdeni.

Mint minden szervezetnél, az állami intézményeknél is a feladatok elosztása és a munkatársak leterheltsége nem egyenletes. Bizonyos pozíciókban nagyon sok túlórával képesek csak ellátni a feladatokat, más esetekben viszont nagyon kevés munka jut egy munkatársra. A szervezeti átvilágítás (ennek részeként például ügymenet-vizsgálat, dokumentáció elemzés) során kiderülhet, hogy bizonyos részlegeknél az előírtnál jelentősebb létszámleépítés, más, túlterhelt szervezeti egységeknél akár bővítés is indokolt lehet. A Public Sector Consulting által javasolt, nemzetközi tapasztalatokra épülő szervezetkorszerűsítési módszerrel akár 20%-nyi alkalmazotti létszám is megspórolható, miközben a teljesítmény növekszik.

 

2.    Sok közigazgatási, közszolgáltatást nyújtó intézmény – jogszabályból fakadó funkcionalitásaik hasonlósága révén – jól összehasonlítható, szabványosítható és összemérhető tevékenységet végez. Úgynevezett benchmarkok (az adott iparág legjobb gyakorlatából kiinduló összehasonlító elemzések) alapján kialakítható az idealizált működési modell, amely alapján újjá lehet szervezni az intézmény működését. Például a távközlési iparágban az egy alkalmazottra jutó előfizetői létszám, az egészségügyi intézményekben egy standard orvosi beavatkozás költsége – figyelembe véve a komplikációk arányát –, az önkormányzatnál a szabványosnak tekinthető ügy hibamentes elintézésének időigénye, illetve bármely közintézménynél az ügyfél-elégedettség lehet az a mérőszám, amellyel az egyes szervezetek hatékonysága összemérhető. Gyakran kiderül, hogy bizonyos cégek, szervezetek ugyanazt a feladatot 30%-kal több dolgozóval látják el, vagy éppen kétszer akkora költséggel.

 

3.    Sok tartalék található a párhuzamosan működő, de azonos tulajdonossal rendelkező – például jellemzően önkormányzati – intézmények, vállalatok körében. Az elmúlt időszakban elindult összevonások is azt jelzik, hogy jelentős költségmegtakarítást remélnek a fenntartók az intézmények, állami cégek centralizációjától.

Az alábbiakat várhatjuk az összevonások után: olcsóbb és kisebb adminisztráció, az egységes folyamatokból (például egységes informatikai rendszer) eredő megtakarítások, a korábbi párhuzamos feladatok megszűnése, mindezek következtében alacsonyabb létszám. Természetesen mindezen lépések során, ideális esetben a szolgáltatási színvonal nem csökken. Az összevonással közel egyenértékű eredményt hozhat bizonyos (főleg támogató jellegű) tevékenységek egyetlen állami cégbe szervezése.

 

4.     Habár készültek az elmúlt években feladatkataszterek, az állami feladatok részletes megtervezése és lebontása elengedhetetlen. Feladatkataszter alatt értjük azt, hogy az adott állami intézménynek pontosan milyen szolgáltatásokat kell nyújtania, milyen minőségben (vagy mennyiségben), milyen célcsoportnak, milyen egyéb feltételek között. A részletes feladatkataszter elkészítését követően sokkal könnyebb meghatározni, hogy az állami feladatok elvégzéséhez milyen valós erőforrásokra (például hány emberre) van szükség. Ha nem a meglévő munkatársak számából indulunk ki, hanem az elvégzendő feladatokból, akkor valós képet kaphatunk az emberi erőforrás-igényekről, amely nem feltétlenül egyezik meg a jelenlegi dolgozói állománnyal.

 

5.    Jelentős költségek takaríthatóak meg akkor, ha az intézmények tulajdonosai a korszerű és ésszerű, innovatív beruházásokat a költségmegtakarítás lehetősége alapján választják ki. Az energetikai beruházások elavult irodaépületek esetében akár 50-70%-os energia-megtakarítást is eredményezhetnek. Ha az adott intézménynek nincs forrása beruházásra, akkor ma már bérelheti is a korszerűbb eszközöket, és a bérleti díjjal együtt is csökkenhetnek a költségei. A jól tervezett energetikai beruházások 3-4 év alatt megtérülhetnek.

Az új informatikai rendszerek bevezetése akkor éri meg, ha ezáltal gyorsabb, olcsóbb, kevesebb emberi erőforrást igényel a szervezet működése. Nemzetközi tapasztalatok szerint az ésszerűen megtervezett informatikai ügyintézési rendszerek bőven megtérülnek két éven belül, amennyiben a bevezetéssel párhuzamosan a szervezeti működést is átalakítják, és az elektronikus folyamatokra történő átállás következtében az alkalmazotti létszámot is csökkentik.

 

+1.   Ma már az állam is alkalmazhatja a humánus leépítést, vagyis az outplacement-et. A kényszerből leépítendő dolgozóknak karriertanácsokkal, munkahelykereséssel és átképzésekkel olyan hathatós segítséget lehet nyújtani, amellyel az elhelyezkedés sokkal könnyebb lesz. Mindezen tevékenységek finanszírozására ráadásul akár EU-s forrás is igénybe vehető.

 

Varga Zsigmond szerint Magyarországon a kormányzati szándék mellett a költségvetési szigor kényszere adhatja a végső lökést ahhoz, hogy az állami szervezetek nekilássanak hatékonyabbá és eredményesebbé tenni a működésüket. Ezen átalakításokra a legtöbb országban „békeidőkben”, azaz gazdasági fellendülés esetén általában nem kerül sor, mert nincs rá igazi kényszerítő erő. Ezért áll most nagy lehetőség előtt a kormányzat: az évtizedek óta halogatott működés-korszerűsítés megvalósításával minőségi ugrás következhet be, amelynek hosszú távon a mindennapi ügyintézésben érintett állampolgárok lehetnek a nyertesei.

 


[1] Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter október 30-i bejelentése a (690 ezer fős) közszférában várható 25-30 ezres létszámcsökkentésről.


Már minden hatodik magyar kipróbálta a qvik fizetést – a gyorsaság és a kényelem vonzza a felhasználókat

Másfél évvel azután, hogy a SimplePay elsők között vezette be a qvik azonnali átutaláson alapuló fizetési megoldást, a magyar felnőtt lakosság 16 százaléka már ki is próbálta – derül ki a SimplePay Zrt. megbízásából készített, reprezentatív felmérésből. A tapasztalattal rendelkezők közel kétharmada a jövőben is ezt a fizetési módot választja, ők a gyorsaságot, a kényelmet jelölik meg fő vonzerőként.
2026. 06. 26. 05:00
Megosztás:

Véget ért az extrém drágulás a Balatonon, a készpénzes luxus és a hitelplafon rajzolja át a tóparti piacot

A balatoni ingatlanpiacon sok szempontból jelentősek a különbségek. Az északi parton a tranzakciók mintegy 90 százaléka tiszta készpénzből valósul meg, így itt a hitelpiaci változások és az új Otthon Start program 1,5 millió forintos négyzetméterár-plafonja egyáltalán nem befolyásolják a keresletet. Ezzel szemben a déli parton és a régió egyéb területein már 30-40 százalékos hitelarány érzékelhető, ott az Otthon Start szigorú vételár- és négyzetméter-korlátai az új építésű ingatlanok jelentős részét kapásból kizárják a támogatásból.
2026. 06. 26. 04:30
Megosztás:

Az állatbarát munkahely már nem extra, hanem sokszor elvárás a fiataloknak

A munkavállalói elvárások folyamatosan változnak, és mára bőven túlmutatnak a versenyképes fizetés és béren kívüli juttatási csomag kérdéskörén. Egy, a magyar munkavállalók körében végzett friss kutatás[1] szerint egyre fontosabbá válik például a munkavállalók számára az állatbarát szemlélet a munkahelyükön, különösen a Z generáció körében.
2026. 06. 26. 04:00
Megosztás:

Az OTP a világ 400 legnagyobb tőzsdén jegyzett cége között

Az OTP először került be a Forbes ranglistáján a világ 400 legjelentősebb tőzsdén jegyzett cége közé. A Mol az 1239. helyet szerezte meg.
2026. 06. 26. 03:30
Megosztás:

Fenntarthatóbb pályára állt a magyar lakóingatlanpiac

Stabilizálódó kereslet, kiegyensúlyozott kínálat és mérséklődő árdinamika jellemzi a magyarországi lakóingatlanpiacot a nyár elején. Ezekre a trendekre világít rá a Fundamenta cégcsoport InPulzus néven publikált kérdőíves felmérése, amelyet ingatlanközvetítő kollégáinak körében végzett.
2026. 06. 26. 03:00
Megosztás:

Élénkülés a használthajó-piacon: 13 százalékkal nőtt a kereslet tavaly májushoz képest

A Használtautó.hu 2026. májusi adatai szerint tovább élénkült a hazai használthajó-piac: az érdeklődések* száma éves összevetésben 12,8 százalékkal emelkedett, miközben a hirdetések száma és az átlagár is növekedett. A vízisport-szezon kezdetével párhuzamosan a kereslet a fiatalabb vízi járművek és a prémium vitorlások iránt egyaránt erős maradt.
2026. 06. 26. 02:30
Megosztás:

Megszűnik a Messenger üzenetküldő - a Facebook döntése végleges

Sok felhasználó számára véget ért a Messenger önálló számítógépes korszaka.
2026. 06. 26. 02:00
Megosztás:

120 literes kukád van? Akkor bajban leszel a jövőben

Sok magyar háztartás udvarán ma is a jól ismert 120 literes kuka áll. Csakhogy a hulladékszállítás szabályai egyre szigorúbbak: már nemcsak az számít, hogy belefér-e a szemét az edénybe, hanem annak súlya, összetétele, a kuka állapota és még az is, hogy a megfelelő méret szerepel-e a szolgáltató nyilvántartásában.
2026. 06. 26. 01:00
Megosztás:

Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor felbocsátásának első évfordulóján

Rendezvénysorozat kezdődött Kapu Tibor, Magyarország második kutatóűrhajósa felbocsátásának első évfordulóján, csütörtökön a budapesti Millenáris parkban. Az esemény megnyitóján Tanács Zoltán a HUNOR-programot egy katalizátornak nevezte, és elmondta: bár a program az év végén lezárul, szeretné, ha folytatódna a megkezdett fejlődés, és erre a fél évre felkérte Kapu Tibort a program vezetésére.
2026. 06. 26. 00:01
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 26. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 25. 23:30
Megosztás:

Spark és Uniswap: új FX Layer gyorsítja a stabilcoinok közötti váltást

A Spark és az Uniswap közös stabilcoin-likviditási rendszert indított FX Layer néven. A megoldás célja, hogy hatékonyabbá és olcsóbbá tegye a dollárhoz kötött digitális eszközök közötti átváltást, miközben megszünteti annak szükségességét, hogy minden stabilcoin-kibocsátó saját, elkülönült likviditási infrastruktúrát építsen ki. A kezdeményezés indulásakor mintegy 150 millió dollárnyi tőke kerül az Uniswap v4 rendszerébe.
2026. 06. 25. 23:00
Megosztás:

Történelmi esemény! Ilyenre még nem volt példa Hollandiában

Történelme során először adták ki a legsúlyosabb időjárási riasztást a túlzott hőség miatt Hollandiában, a meteorológiai intézet (KNMI) vörös riasztása éjféltől lép életbe négy kivételével az ország összes tartományában. Luxemburgban megdőlt a júniusi hőmérsékleti rekord.
2026. 06. 25. 22:30
Megosztás:

Profitot tudott növelni a H&M, de a bevétele már zsugorodik

Szerényen nőtt a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), Európa második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja, miközben a bevétele 3 százalékkal csökkent a május végén zárult pénzügyi második negyedévben - áll a cég honlapján.
2026. 06. 25. 22:00
Megosztás:

Jövő héten szavazhat a parlament a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről

Kétnapos rendkívüli ülést tart a jövő héten a parlament. Hétfőn Magyar Péter miniszterelnök várhatóan ismét felszólal napirend előtt, kedden, a határozathozatalok között a Szuverenitásvédelmi Hivatal megszüntetéséről is szavazhatnak a képviselők.
2026. 06. 25. 21:30
Megosztás:

Mastercard-kutatás: a magyarok egyre inkább digitálisan fizetnek külföldi utazásaik során

A külföldre utazó turisták száma tavaly öt éves csúcsot döntött, idén pedig a növekedés folytatódik, ami az utazási szezon előtt reflektorfénybe állítja a magyarok külföldi fizetési szokásait. A Mastercard kutatása szerint a digitalizáció itt is hódít: a többség valamilyen digitális megoldással fizet a külföldön (vagy külföldről) igénybe vett termékekért és szolgáltatásokért.
2026. 06. 25. 21:00
Megosztás:

Együttműködési megállapodást kötött a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara és a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége

Új szakmai együttműködés indul a Miskolci Egyetem logisztikai szakterülete és a vállalati háttér kapcsolatának erősítése érdekében: együttműködési megállapodást kötött a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara és a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ).
2026. 06. 25. 20:30
Megosztás:

Az EU rászállhat a felhőpiac vezetőire: vizsgálat alatt az Amazon és a Microsoft

Az Európai Bizottság előzetes álláspontja szerint az Amazon és a Microsoft felhőalapú számítástechnikai szolgáltatásait - az Amazon Web Services (AWS) és a Microsoft Azure (Azure) - a digitális piacokról szóló törvény (DMA) értelmében kapuőrnek kell kijelölni - tájékoztatott a brüsszeli testület csütörtökön.
2026. 06. 25. 20:00
Megosztás:

Átutalta a 90 milliárd eurós hitel első részletét Ukrajnának az EU

Átutalta Ukrajnának a 90 milliárd eurós hitel első, 3,2 milliárd eurót kitevő részletét az Európai Unió - tájékoztatott az Európai Bizottság csütörtökön.
2026. 06. 25. 19:30
Megosztás:

Rekordmeleg és tragédiák Spanyolorszában

Spanyolországban több mint kétszáz haláleset hozható összefüggésbe a nyár első hőhullámával - derült ki a III. Károly Egészségügyi Intézet csütörtöki jelentéséből.
2026. 06. 25. 19:00
Megosztás:

Durva hőhullám és csapadékhiány várható a következő napokra

A következő napokra várható forróság már az aratásra is sok, a kapásnövények pedig nagyon megsínylik a várhatóan a jövő hét elején helyenként 40 Celsius-fok feletti csúcsértékekkel tetőző forróságot és a csapadékhiányt - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében. Hozzátették: csapadékra keddtől, enyhülésre szerdától van esély.
2026. 06. 25. 18:30
Megosztás: