Homlokzati hőszigetelés: az EPS lap ragasztása
Fontos, hogy a gyártók és a szakemberek javaslatait figyelembe véve kell elvégezni a felhelyezést, megfelelő mennyiségű homlokzati ragasztót használva. Így tudod biztosítani a tökéletes tapadást és a hőhídmentes hőszigetelést. Lássuk hát hogy kell az EPS lapokat felragasztani.
Az EPS lap kiváló választás, ha jól szigeteled
Manapság a legkedveltebb homlokzati hőszigetelő anyag az EPS. Kiérdemelte a helyét, kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, és könnyen kezelhető. Azonban ez az anyag is csak akkor nyújtja azt, amit ígér, ha megfelelően van rögzítve, és megfelelően le van szigetelve. Ha a nem megfelelő szigetelés miatt csapadék vagy direktben kapott erős UV sugárzás éri, károsul a hőszigetelő képessége.
Az EPS lap rögzítése minőségi homlokzati ragasztóval
Ahhoz, hogy tartósan a helyén maradjanak a hungarocell lapok, szükségünk lesz megfelelő ragasztóanyagra. Ne használj akármilyet, használd a gyártó által ajánlott homlokzati ragasztókat, melyeket pont az ilyen rendszerek tökéletes rögzítéséhez fejlesztettek ki.
Az ajánlott felhasználandó mennyiség is nagyon fontos belőle, mely 2-4 kg/m2 között van. Erre a mennyiségre szükség van a megfelelő tapadás biztosításához. És az sem mindegy, hogy milyen technikával végzed a ragasztást.
Kétféle ragasztási technika ajánlott
Ha megvetted az EPS lapokat és a hozzávaló homlokzati ragasztót is, akkor két dologra nagyon figyelj. Egyrészt az ajánlott vízmennyiséget használd kikeveréshez, másrészt ügyelj a felragasztás technikájára. A hungarocell lapra kend a kikevert anyagot, a következő két módszer valamelyikével.
A “telibe” módszer a legegyszerűbb, mely során az EPS lap egyik oldalát teljes egészében, hézagok nélkül bekened. A “perem-pont” módszer ezzel szemben csak annyit takar, hogy a hőszigetelő lap szélei mentén körbekened az egyik oldalt. Majd jöhet az immár “bekeretezett” belső rész, ahova még két sorban 3-3 pogácsaragasztót felviszel. Így a felület legalább 40%-ának felkentnek kell lennie a megfelelő tapadáshoz. Bár ez az anyagkímélőbb megoldás, nagyobb a hibázási lehetőség, így kezdőknek inkább a telibe módszert javaslom.
Minden egyes EPS lap rögzítésének megfelelőnek kell lennie. Például, ha csak a pogácsákat tennénk fel a “perem-pont” módszernél és a keretet nem, lenne gond, nem kicsi! Ekkor a levegő szabadon keringene a szigetelésünk és a fal között, ami páralecsapódással is járhatna. Ezt el kell kerülnünk!
Fontos a szabályos felrakás, a tökéletes illesztés!
Először határozd meg a vízszintest és a függőlegest, majd használj indítósínt. Alulról felfelé haladj, és a lapok tökéletesen illeszkedjenek egymáshoz. Ha ragasztó kerülne az oldalukra, szedd le, mielőtt felrakod őket.