Ismét megindult felfelé a búza ára a lehetséges orosz import hallatán
A malmi búza ára az Euronext párizsi határidős árupiacon 3,29 százalékos (6,75 euró) drágulással 212,00 eurón állt kora délután. A Vedomoszty című üzleti lap azt írta csütörtöki számában, hogy Oroszország legalább ötmillió tonna gabona importját fontolgatja.
Oleg Akszjonov, a mezőgazdasági minisztérium szóvivője azonban cáfolta, hogy felmerült volna az import lehetősége. Az idei termésre vonatkozó legderülátóbb előrejelzés szerint 70-75 millió tonna gabonát takarítanak be, a legborúlátóbb becslések 59,5-63,5 millió tonnával számolnak. A mezőgazdasági minisztérium legutóbbi előrejelzése szerint pedig 60-67 millió tonna várható.
Egy kazah gabonaipari szakértő azt mondta, hogy országa mintegy 2 millió tonna gabonát exportál majd Oroszországba. Ez a duplája lenne a tavalyinak. Kazahsztán idén mintegy 8 millió tonna gabonát ad el külföldön. Az orosz mezőgazdasági piackutató intézet igazgatója eközben úgy vélte, hogy Oroszországnak legalább 2,2 millió tonna gabonát kell majd importálnia.
Ennek döntő része várhatóan Ukrajnából és Kazahsztánból érkezik majd - mondta Dmitrij Rilko. Oroszország tavaly 400 ezer tonna gabonát importált, amikor a termés 97 millió tonna volt, azaz jóval meghaladta az ideit.