Ivascsenko: Az IMF csapat Washingtonban van
Az Európai Bizottság magyarországi képviselete által szervezett, "Az első európai szemeszter: európai és magyarországi tanulságok" című konferencián Ivascsenko azt is elmondta: még nem született döntés arról, hogy milyen eszközt vehet igénybe Magyarország, időben tájékoztatnak majd a fejleményekről. Ivascsenko az eseményen a növekedési kilátásokkal kapcsolatosan kijelentette: a térségbeli országokról készült elemzések azt mutatják, hogy a növekedés szempontjából kulcsfontosságú a makrogazdasági stabilitás és kiszámíthatóság.
A közgazdász szerint a pozitív európai gazdasági példák, így Hollandia vagy Svédország esetében a munkaerőpiac átalakítása, a munkaerő-piaci részvétel növelése rendre jelentős tényező volt a gazdaság fellendítésében. A növekedést segítő egyéb tényezők között említette azt a képességet, hogy a gazdaság produktívabb szektoraiba áramlanak az erőforrások.
A bankrendszer szerepével kapcsolatosan kiemelte: meg kell teremteni a megfelelő üzleti környezetet, amelyben a bankok szélesebb körben folytatnak üzleti hitelezési tevékenységet. Ez elsősorban az olyan országokban jelentős, ahol nagyobb a kis- és középvállalkozások aránya, mivel ezek jobban támaszkodnak a banki hitelezési formákra – mondta az IMF magyarországi képviselője. Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: Magyarországon nincs hiány kiváló szakemberekben, megvan az arra vonatkozó tudás, hogy mit kell tenni. "Az ördög azonban a részeltekben rejlik, hogyan is kell végrehajtani a terveket és ebben mások tapasztalatai sokat segíthetnek" – tette hozzá.
Palotai Dániel, a Nemzetgazdasági Minisztérium osztályvezetője az eseményen elmondta: a jövő évi költségvetés növekedési érzékenysége 0,4 százalék, azaz 1 százalékponttal alacsonyabb növekedési ütem 0,4 százalékponttal növeli a költségvetési hiányt. E tekintetben a költségvetésben szereplő, a GDP 1 százalékára rúgó tartalék kényelmesen biztosítja a 2,5 százalékos hiánycél teljesítését. A szakember expozéjában biztatónak nevezte Magyarország makrogazdasági egyensúlyi helyzetét. Mint mondta, az Európai Bizottság pontrendszerében - amelyről december közepén ad ki jelentést a brüsszeli szervezet - csupán két területen teljesít alul a magyar gazdaság: az államadósság és a külső beruházási pozíció tekintetében. (MTI)