Japán és kínai össztűz a Fed kamatpolitikájára
A japán jegybankelnök, Masaaki Shirakawa szerint a feltörekvő gazdaságok túlmelegedhetnek és zavar támadhat a pénzügyi rendszerükben is. Az alacsony kamatszint és a dollár leértékelődése új és valós kockázatot jelent az épphogy helyreállással küszködő globális gazdaság számára - közölte tegnap a kínai bankfelügyelet egyik vezető beosztású tagja.
A mostani kommentárok válaszok voltak a Fed korábban tett kijelentésére, mely szerint a rekord alacsony kamatszint még egy ideig változatlan marad. Az MSCI feltörekvő piaci indexe az idei évben 71 százalékkal emelkedett, az ázsiai országok, Szingapúrtól Dél-Koreáig egytől egyig próbálják fékezni az ingatlanpiaci árak emelkedését.
Liu Mingkang, a kínai banki szabályozó bizottság elnöke úgy nyilatkozott a tegnapi napon, hogy: "a folyamatosan leértékelődő dollár és az amerikai kormányzat törekvése, hogy visszaállítsa a növekedést és fenntartsa a lakossági bizalmat, a kamatszint alacsonyan tartásával az elkövetkezendő 12-18 hónapban, masszív dollár arbitrázs spekulációhoz vezetett".
A fejlett gazdaságokban megfigyelhető monetáris lazítás arra ösztönzi a befektetőket, hogy a feltörekvő gazdaságokba fektessenek, azonban ha ezen országok gazdasága továbbra is a jelenlegi gyors ütemben bővülnek, az túlmelegedéshez és a pénzügyi rendszerek zavaraihoz vezethet, mely újabb recessziót válthat ki - közölte Shirakawa.
Az alacsony alapkamatok és a dollár gyengülése súlyos torzulásokat okoz a globális eszközárakat tekintve, növeli az ingatlanpiaci, részvénypiaci spekulációt, és csak újabb kockázatokat hordoz magában egy eszközbuborék felfújódásával kapcslatban.