A vártnak megfelelő mennyiségű étkezési búza lesz az idén

Várhatóan az előzetes becsléseknek megfelelő, mintegy 4,0 millió tonna étkezési búzát takarítanak be az országban az idén - mondta Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős államtitkár pénteken Budapesten az Aratási Koordinációs Bizottság ülését követően újságíróknak.

Közölte: az őszi búza aratásával az elvetett - 1,081 millió hektáros - terület 72  százalékán végeztek a gazdálkodók. A termésátlag hektáronként eddig 3,7 tonna, a tavalyi 4,2 tonna után. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a vetésterület a múlt évben ennél a kalászosnál 100 ezer hektárral kevesebb volt. A búza minősége jó, sok helyen pedig kiváló - tette hozzá.
    

Ismertette, hogy az őszi árpa betakarításával gyakorlatilag már végeztek az országban. A 176 ezer hektáros területen 3,8 tonna volt a termésátlag hektáronként, ami a múlt évben elérte a 4,0 tonnát. Őszi árpából országosan mintegy 670 ezer tonna került a magtárakba.
    

Czerván György hangsúlyozta, hogy az elmúlt napok "afrikai" hőségét minden növényi kultúra megsínylette. A nagy meleg miatt jelentősek a veszteségek, amit a termésátlagok nagy eltérése is tükröz. Példaként elmondta, hogy az őszi búza terméstátlaga  Baranya megyében elérte az 5,0 tonnát is hektáronként, míg Nógrád megyében volt ahol csak 2,0 tonnát arattak egy hektárról. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az ország szükségleteit fedezi az idei őszi búza-termés, és emellett kivitelre is jut mintegy 1 millió tonna.
    

Az őszi búza ára egy hónapja még 55 ezer forint volt tonnánként, mára mintegy 18 százalékkal 64.500 forintra emelkedett.  Ugyanilyen mértékben nőtt az őszi árpa ára is: a júniusi 51.000 forintról 59.500 forintra tonnánként.
    

A tavaszi vetésű kukorica és napraforgó hozamát még nem lehet reálisan megbecsülni, a nagy meleg jelentős károkat okozott - mondta, de hozzátette, hogy a csapadék még javíthat a helyzeten.
   

 Az államtitkár szerint az ország szükségleltét 4,5 millió tonna kukorica fedezné. Az elvetett 1,26 millió hektáron ez 3,5 tonnás hektáronként átlaghozammal lenne elérhető. Annak érdekében, hogy a nagy meleg és az aszály okozta károkról pontos képe legyen a tárcának július 18-án egyeztetnek az érintettekkel a minisztériumban - mondta Czerván György.
    

Hozzátette: Magyarország kezdeményezte az uniónál - több más államhoz hasonlóan -, hogy a területalapú támogatások egy részét - minimum 50 százalékát - még ebben az évben kifizethesse előlegként a gazdálkodóknak, a különleges tejtámogatással együtt. Így enyhítve a gazdálkodók anyagi gondjain.
    

Erről a EU Bizottsági döntése szeptemberben várható. Kedvező esetben a SAPS előleg akár 80 százalék is lehet - mondta az államtitkár. Hozzáfűzte: a kifizetés forrásának biztosítására - amely mintegy 157 milliárd forint lehet - időközben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) felkészül.
    

Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke nem tartotta kizártnak, hogy drágul a kenyér, mivel a búza ára várhatóan magas lesz a jelentős kereslet miatt, és ez a liszt árára is kihat. Czerván György azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a kenyér árát ugyanakkor más tényezők is befolyásolhatják. (MTI)

Az Ökumenikus Segélyszervezet felkészült a rászorulók befogadására

Az Ökumenikus Segélyszervezet országos intézményhálózatának összes központja felkészült a rászorulók befogadására - tudatta a szervezet az MTI-vel közleményben csütörtökön.
2026. 01. 08. 16:30
Megosztás:

Trumphoz köthető kriptós cég banki engedélyt kér az USA-ban – saját hatáskörbe vonnák a USD1 stabilcoint

Kezd beindulni a politikailag is fűtött stabilcoin-verseny: a World Liberty Financial, amely közismerten kapcsolatban áll a Trump családdal, komoly lépésre szánta el magát: amerikai nemzeti banki engedélyért folyamodott annak érdekében, hogy saját USD1 nevű stabilcoinját teljes mértékben házon belül kezelhesse. Az engedély birtokában a cég maga bocsáthatná ki, őrizhetné és válthatná vissza az USD1-et, kizárva a külső szolgáltatókat, mint például a BitGo.
2026. 01. 08. 15:30
Megosztás:

Belgium megszünteti a házastársi adókedvezmény inflációkövető kiigazítását

A belga szövetségi kormány azt tervezi, hogy a 2026-os adóévtől véglegesen megszünteti a házastársi adókedvezmény indexálását - derül ki a reformtervezetből, amelyet a L’Echo című belga napilap ismertetett csütörtökön, és amelyet Jan Jambon pénzügyminiszter hivatala is megerősített.
2026. 01. 08. 15:00
Megosztás:

Tovább növekedett az online platformokon foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban

2025 nyári hónapjaiban, az előző év azonos időszakához képest folytatódott az uniós tagországok rövid távra kiadott szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák számának növekedése - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.
2026. 01. 08. 14:30
Megosztás:

A MoonPay is távozik a magyar piacról – újabb kriptós szereplő vonul vissza

Újabb szereplő hagyja el a magyarországi kriptovaluta piacot: a MoonPay bejelentette, hogy megszüntette szolgáltatásait hazánkban, így a magyar felhasználók számára már nem elérhetőek a korábban megszokott tranzakciós lehetőségek - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 14:00
Megosztás:

Vitalik Buterin új irányt mutat: Az Ethereum jövője nem a gyorsaságban, hanem a rétegzett kapacitásban rejlik

Kezdődik az új korszak az Ethereum számára: Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója ismét forradalmi gondolatokkal állt elő a blokklánc jövőjéről. Ahelyett, hogy tovább küzdene a tranzakciók gyorsaságának növeléséért, most új stratégiai irányt vázol fel: a hálózat adatkezelési kapacitásának fejlesztését tűzi zászlajára.
2026. 01. 08. 13:30
Megosztás:

Jobban aggódunk az állásvesztéstől, mint egy évvel ezelőtt

Jelentősen pesszimistábban ítélik meg a magyar munkavállalók a jelenlegi hazai munkaerőpiac mobilitási lehetőségeit az előző évhez képest, mivel emelkedett azok aránya, akik úgy vélik, hogy egy esetleges állásvesztés esetén nehezen, illetve nagyon nehezen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. Emellett az is kiderült a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából, hogy kis mértékben csökkent azok aránya is, akik a jelenlegi pozíciójukat biztosnak érzik az adott cégen belül.
2026. 01. 08. 13:00
Megosztás:

Duna House: 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten

A vásárlói fókusz ideiglenes eltolódása miatt 2025 végére átrendeződött a lakáskereslet Budapesten, így a II. kerület lett a legkeresettebb fővárosi kerület 2025 decemberében, míg korábban az egész évben a XIII. kerület állt az élen - közölte saját adatai alapján a Duna House csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 08. 12:30
Megosztás:

A 6 legfontosabb fizetési trend 2026-ban

A fizetések a mindennapi élet szinte minden pontján jelen vannak – a reggeli kávé kifizetésétől a családtagok közötti pénzküldésen át a vállalkozások működéséig. A Mastercard előrejelzése szerint 2026-ban a fizetések intelligensebbé, személyesebbé és szorosabban összekapcsolttá válnak: AI-alapú megoldások jelennek meg a tranzakciók kezelésében, új együttműködések formálják a digitális pénzmozgást, a felhasználók pedig nagyobb kontrollt kapnak pénzügyeik felett.
2026. 01. 08. 12:00
Megosztás:

Erdélyben forgalomkorlátozásokat vezettek be, iskolákat zártak be

Erdélyben több megyében forgalomkorlátozásokat vezettek be egyes útszakaszokon a csütörtökre lehullt nagy mennyiségű hó miatt. A nem megfelelő útviszonyok vagy hiányos infrastruktúra miatt több településen iskolákat zártak be.
2026. 01. 08. 11:30
Megosztás:

Magyarország hitelt vett fel: sikeres 3 milliárd eurós devizakötvény-kibocsátás

Töretlen a bizalom Magyarország iránt, hazánk – az Államadósság Kezelő Központ 2026-os finanszírozási tervével összhangban – a mai napon ismét kiemelkedő kereslet mellett hajtott végre sikeres eurókötvény-kibocsátást, összesen 3 milliárd euró értékben.
2026. 01. 08. 11:00
Megosztás:

Novemberben is kirobbanó formát mutatott a hazai turizmus – 8%-kal több vendég érkezett hazánkba

Magyarország népszerűsége a hazai és a nemzetközi utazók körében is töretlenül növekszik. 2025 novemberében mintegy 1,4 millió vendég kapcsolódott ki hazánkban, közel 8%-kal több mint 2024 azonos időszakában. A vendégek összesen 3 millió vendégéjszakát töltöttek a szálláshelyeken, ami közel 6%-os növekedést jelentett a megelőző évhez képest.
2026. 01. 08. 10:30
Megosztás:

K&H fenntarthatósági index: a jó szándék megmaradt, de eltűnőben a mérhetőség

A magyar vállalatok továbbra is elkötelezettek a fenntarthatósági célok mellett, de egyre kevesebben tudják pontosan mérni és számszerűsíteni, mit is érnek el ezen a téren – derül ki a K&H fenntarthatósági index legfrissebb, 2025 második félévére vonatkozó eredményeiből. A mérés és auditálás alindex 10 pontra csökkent, ami a kutatás indulása óta a legalacsonyabb érték. Ez arra utal, hogy miközben a cégek fenntarthatósági törekvései tovább élnek, az eredmények nyomon követése és hitelesítése egyre inkább háttérbe szorul.
2026. 01. 08. 10:00
Megosztás:

A foglalkoztatottak száma éves szinten a kereskedelemben és a közigazgatás területén nőtt

Éves szinten a foglalkoztatottak száma - 20-30 ezerrel - a kereskedelem a közigazgatás az egészségügy és a mezőgazdaság területén nőtt, míg a feldolgozóipar és az építőipar gyengélkedett - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglakoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
2026. 01. 08. 09:30
Megosztás:

Vegyesen mozgott a forint reggel

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 08. 09:00
Megosztás:

Azonnali hatállyal megszünteti magyarországi kereskedési szolgáltatásait a Strike

Sokkoló értesítés fogadta csütörtök reggel a hazai Strike-felhasználókat: a Bitcoin-alapú pénzügyi alkalmazás a megváltozott magyar szabályozási feltételekre hivatkozva gyakorlatilag kivonul az országból. A kereskedési funkciók 2026. január 9-től már nem lesznek elérhetők Magyarországon - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 08:30
Megosztás:

Az Egyesült Államok kilép több tucat nemzetközi szervezetből

Az Egyesült Államok kilép több tucat nemzetközi szervezetből, köztük az ENSZ legtöbb szakosított szervezetéből, bizottságából, testületéből. Erről Donald Trump amerikai elnök írt alá rendeletet szerdán.
2026. 01. 08. 08:00
Megosztás:

Közel 45%-kal nőtt az elektromos autók iránti érdeklődés - stabil kínálat mellett élénkült a használtautó-piac 2025-ben

2025-ben kedvező számokat mutatott a hazai használtautó-piac: a Használtautó.hu adatai szerint a teljes éves érdeklődések száma több mint 130 ezerrel, közel 3%-kal nőtt az előző évhez képest, miközben a kínálat volumene stabil maradt. Az átlagos vételár emelkedése mellett javult a kínálat minősége is: csökkent a meghirdetett autók átlagéletkora és futásteljesítménye. A keresleti növekedést döntően az elektromos és hibrid modellek, valamint a városi terepjárók iránti élénkülő érdeklődés hajtotta, ami a piac folyamatos modernizációját jelzi.
2026. 01. 08. 07:00
Megosztás:

Az OTP ukrajnai lízingbankjának nyújtott hitellel támogatja az ukrán magánszektort az EBRD

Az OTP-csoport ukrajnai lízingbankjának nyújtott hitellel támogatja az ukrán magánszektort az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
2026. 01. 08. 06:00
Megosztás:

2028 elejére elkészülhet az új biztonsági kerítés Izrael és Jordánia között

2028 elejére elkészülhet az új biztonsági kerítés Izrael és Jordánia között a The Jerusalem Post című angol nyelvű izraeli újság értesülése szerint, amelyről szerdán számolt be a lap.
2026. 01. 08. 05:30
Megosztás: