Káros lehet a világgazdaságra Kína eltúlzott termelési kapacitása?
A 4000 milliárd jüanos ösztönző csomag fokozza a fölös kapacitást, különösen az acél-, az alumínium-, a cement-, a vegyipar, valamint a szélenergia-berendezéseket gyártó iparágakban - állapítja meg a Kamara és Roland Berger stratégiai tanácsadó által készített jelentés.
Kína úgy kezdte fokozni a termelését, a gazdaságélénkítő csomaggal és a túlzott hitelezésekkel, hogy a globális kereslet még nem állt helyre a pénzügyi krízis után, ezzel egyrészt csak növeli az országok közötti kereskedelmi feszültségeket, másrészt pedig nőhet a nem teljesülő hitelek száma az országon belül.
A kereskedelmi feszültségek már több esetben is kiéleződtek az USA-val kapcsolatban, ezek orvoslására a hónap folyamán ígéretet tett az amerikai és a kínai elnök a közös találkozásuk alkalmával.
A Kamara 30 intézkedést javasolt, annak érdekében, hogy csökkenjen a túlzott kapacitás, ezek között található a jüan fokozatos felértékelődése és a kínai feldolgozóipar támogatásának csökkentése. Javasolta továbbá az energiaár-támogatás csökkentését az alapkamat emelését, hogy mérséklődjön a túlzott hitelezés, az állami tulajdonú vállalatoknál az osztalék kifizetések növelését, illetve a az egészségügyi és a szociális kiadások fokozását, hogy növekedhessen a belső fogyasztás.
A kínai Kereskedelmi Minisztérium nem kommentálta a ma közzétett beszámolót. Még szeptember folyamán a Kínai Állami Tanács jóváhagyta azt a tervet, mely szerint számos iparágon belül mérsékelnék a termelést. A kormányzat emellett korlátozta a szárazföldi szállítási ágazatok többletkapacitását is, azonban a Kamara megállapításai szerint ezen intézkedések eddig hatástalannak mutatkoztak.
Kína többletkapacitása "nemzetközi feszültségekhez vezet", ugyanis azon áruk, melyek nem találnak vevőre belföldön a nemzetközi piacokra áramlanak, mely még azelőtt ismét összeomolhat, hogy kikecmergett volna a válság okozta helyzetéből. Yu Yongding , a kínai központi bank korábbi tanácsadója, tegnap Melbourne-ben úgy fogalmazott, hogy aggasztó Kína expanziós politikája, beleértve a túlzott kapacitást, a rossz hiteleket és a nem hatékony beruházásokat.
Azonban a túlzott kapacitás legnagyobb vesztese maga Kína lehet, a vállaltok alacsonyabb nyereségekkel szembesülhetnek, ezért csökkenhet az a pénzösszeg, melyet kutatásra és fejlesztésre fordíthatnának. A vállalkozások is kénytelen csökkenteni a költségeket, ami lassabb bérnövekedéssel és a kisebb fogyasztással jár.