Kezd visszaállni a rend a Dubai sokk után a nemzetközi piacokon
Magyarország
A forint a tegnapi nap folyamán 274-ről 272 alá erősödött az euróval szemben, a kedvező nemzetközi befektetői hangulat következtében, de a régiós devizák is hasonlóképpen tettek. Tovább javította a vételi kedvet, hogy - ugyan a magyar nem - de a lengyel és a cseh novemberi beszerzési manager index jobb lett a várakozásoknál és ami fontosabb, a konjunktúrát jelző 50 fölé emelkedett mindkettő. Nem beszélve arról, hogy a vártnál jobb harmadik negyedéves lengyel GDP adat (+1.7% év/év) is nagyban segítette a zlotyt. A forint jelenleg 271-nél jár az euróval szemben, míg valamivel 180 alatt a dollárral szemben. Az ADP adatig nem számítunk arra, hogy 270 alá jöjjenek az euró/forint jegyzések, amennyiben viszont valóban pozitív meglepetést okoznak majd a számok jó esélyt látunk erre. A Dubai problémák csitulásával továbbra is visszatérhet a hónapok óta jellemző 270-es centrum körüli oldalazás az euró/forintban. A zloty 4.10-nél a cseh korona 25.88-nál jár a közös devizával szemben, és ezeknél sem számítunk komolyabb rallyra délutánig.
Állampapír aukció
A tegnapi 3 hónapos (D100310) diszkont-kincstárjegy aukción az értékesítésre meghirdetett 40 milliárd forintnyi mennyiségre 129.70 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett. A kibocsátó az eredetileg meghirdetett mennyiséget fogadta el. A lefedettség 3.24-szeres, az aukciós átlaghozam 5.95 százalékos lett. Az aukciós átlaghozam 2 bázisponttal alacsonyabb a legutóbbi kibocsátás átlaghozamánál és 7 bázisponttal alacsonyabb az előző napi 3 hónapos referenciahozamnál. A tegnapi aukción az elfogadott ajánlatok hozama 5.87 és 6 százalék között szóródott. A másodlagos állampapír-piaci hozamok kissé 2-6 bázisponttal emelkedtek a tegnapi nap során, a hozamgörbe rövid vége továbbra is egy újabb 50 bázispontos vágást áraz, az egész görbe jelenleg 6-7.5 százalék között tartózkodik.
Nemzetközi
A keddi nap nagy részében folytatódott a Dubai sokk utáni fellélegzés a nemzetközi piacokon. A nyugat-európai tőzsdéken végül 2.5-2.6 százalékos emelkedés valósult meg. Az amerikai piacok is zöld tartományban kezdtek, a kereskedés végére 1.2-1.4 százalékos növekmény valósult meg. Pozitívan hatott a hangulatra, hogy kiderült a Dubai World átstrukturálandó hitele a korábbi 59 helyett csak 26mrd dollár, ami egy globális hitelválság veszélyét hordozó ügyből, egy elszigetelt lokális problémává tették fizetési nehézséget.
Emellett még két makroadatnak volt piacbefolyásoló ereje a délután folyamán. Az ISM által mért novemberi amerikai feldolgozóipari beszerzési manager index némi csökkenést mutatott és az 53.6-os értékével alulmúlta az elemzői konszenzus által valószínűsített 55-öt. Októberben a mutató 55.7-re ugrott fel, ami után számítani lehetett némi korrekcióra, de az nagyobb volt a várakozásoknál. Természetesen nagy problémát ez sem jelent, hiszen 50 fölött az adott iparágon belül konjunktúráról beszélhetünk, 50 alatt van csak recesszió.
Valamint az októberi folyamatban lévő lakásértékesítési számok láttak még napvilágot a nap későbbi részében. Az adatok azt tükrözték, hogy a már megkötött, de még pénzügyileg teljes mértékben ki nem fizetett, le nem zárt lakóingatlan adásvételi szerződések októberben 3.7 százalékkal növekedtek az előző hónaphoz képest. A várakozások 0.8 százalékos csökkenésről szóltak, hiszen a szerződésvolumen már szeptemberben is robosztus 6 százalékos emelkedést mutatott egy hónap alatt. Az abszolút szerződésvolumen 3,5 éves csúcsra emelkedett így októberben, amihez természetesen nagyban hozzájárult az első lakásvásárlásra igényelhető 8,000 dolláros állami adókedvezmény, mely 2010-ben is elérhető lesz. Mindenesetre ez egy újabb pozitív megerősítés volt az ingatlanpiac rehabilitációját illetően.
Tőzsdék
Szerda reggel az ázsiai piacok sorozatban harmadik napi emelkedésüket regisztrálták, a rally 0.8-1 százalékos volt, egyedül Japánban volt kisebb az optimizmus. A Nikkei index csak 0.4 százalékkal emelkedett, miután a befektetők úgy értékelték a jegybank tegnapi döntése, hogy a vállalatok számára elérhetővé tesz három hónapos fix 0.1 százalékos hiteleket, kevés a gazdaság felpörgetéséhez és a defláció megfékezéséhez. Nyugat-Európában jelenleg 0.3 százalékkal járnak fentebb a börzék a tegnapi záró-értékekhez képest, alapvetően pozitív a hangulat, tegnap a VIX index visszatért 25-ről 22-re. Az amerikai futures-ek jelenleg stagnálást mutatnak. A nap későbbi részében a novemberi ADP - amerikai magánszektorbeli - foglalkoztatottsági adat fogja befolyásolni a piacok irányát, ami ezen kívül szokásosan jó előrejelzés lesz a pénteki NFP és novemberi munkanélküliségi ráta adatokra vonatkozólag. Az utóbbi hetek friss és folyamatos munkanélküliségi adatait látva jó esély van arra, hogy az ADP pozitív meglepetést okoz majd, így a nap későbbi részében a jelenlegi mérsékelt felmenetelt tartjuk valószínűnek, mind Nyugat-Európában mind az USA-ban.
Devizák
Az euró/dollár a várakozásainknak megfelelően 1.51-ig jött fel tegnap estére, jelenleg hajszálnyival ezen érték alatt járnak a jegyzések. Annak ellenére, hogy ma optimizmusra számítunk, az ADP-ig már nem nyitnánk új euró/dollár longokat, és később az adat függvényében hoznánk meg a döntést. A zöld-hasú gyengülése nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az arany új rekordot döntött 1210 dolláron, és a nyersolajár jegyzések 78 dollár fölé emelkedtek. A jen annak ellenére, hogy a piac nem tekintette elégségesnek a BoJ likviditásbővítő vállalati hitel-konstrukcióját, mégis gyengült és 87.30-ig csúszott fel a dollárral és 132 közelébe az euróval szemben. Innen további jen gyengülésre egyelőre nem számítunk, inkább némi korrekció várható a másik irányban.