Klímacsúcs - Nehezen jön össze fejlett országok vállalása
A fejlődő országok egy csoportjának képviselői hétfőn kivonultak az ENSZ koppenhágai klímakonferenciájának hivatalos fórumairól, megszakítva ezzel a tárgyalások menetét. Faragó Tibor hangsúlyozta: a tárgyalások most érkeztek abba a szakaszba, amikor a fejlődő országok egy jelenős csoportja addig nem hajlandó a 2007–ben megfogalmazott Bali mandátum mentén egy átfogó megállapodásról tárgyalni, amíg a fejlett országok nem tesznek egyértelműbb és ambiciózusabb kibocsátás-csökkentési vállalásokat a 2020-ig terjedő időszakra.
A vállalás pedig nagyon lassan alakul a fejlett világban, és nem az Európai Unión múlik - mondta el a szakállamtitkár. Hozzáfűzte: gyakorlatilag nincsenek olyan átfogó tárgyalások, amelyeken az összes fejlett állam egyszerre részt venne, és egyeztetné a vállalásokat. Az EU trió svéd vezetéssel tárgyal ugyanakkor országcsoportokkal, és egyenként fejlett országokkal is. Összességében ugyanakkor nem látszik körvonalazódni a fejlettek részéről a 20-30 százalékos kollektív vállalás. Az Európai Unió számára ez azért kulcskérdés, mert a legalább 20 százalékos kibocsátás-csökkentési vállalást adottnak tekintik, azonban ennek 30 százalékra emelése továbbra is a többi állam vállalásainak függvénye - hívta fel a figyelmet a magyar delegáció vezetője.
Elmondta: Magyarország az Európai Unióval együtt azt képviseli, hogy csak önmagában a Kiotói jegyzőkönyv alatti megállapodás nem oldaná meg a klímaváltozás problémáját, mivel annak az Egyesült Államok nem részese. Emellett vannak olyan részei a Kiotói jegyzőkönyvnek – például az erdőkezelés vagy az emisszió- kereskedelmi rendszer -, amelyeket az elmúlt évek tapasztalatai alapján javítani kellene, így egy új átfogó megállapodásnak is meg kell születnie Koppenhágában. Elmondta: a kivonulás ellenére a tárgyalások a színfalak mögött folytatódnak, és még sok részletkérdés van.
A fejlődő világ egyre nagyobb készséget mutat arra, hogy kibocsátás-mérséklő intézkedéseket tegyen, azonban ezek nem lennének kötelező jogi érvénnyel bíró számok, és senki nem kéri tőlük, hogy csökkentsék a kibocsátást. Ugyanakkor fontos, hogy amit ajánlanak, azt valamilyen módon rögzíteni lehessen. A lényeg úgyis az, hogy csökken-e az emberiség összkibocsátása - fogalmazott Faragó Tibor. Ezt pedig csak akkor lehet közösen ellenőrizni, ha nyomon követhetők számszerűen a kibocsátás-csökkentési eredmények.
Ezért egyelőre nagymértékű bizonytalanság és bizalmatlanság tapasztalható a tárgyalásokon - értékelte az államtitkár. Hozzátette: most még nem látszik, hogy sikerül-e az állam- és kormányfők szerdai, csütörtöki megérkezése után megállapodni arról, hogy miként lehetne fél éven belül a Koppenhágában megállapított számokat konkrét szöveggé formálni. Faragó Tibor elmondta azt is, hogy módosítanák két ad hoc munkacsoport és annak informális csoportjai eddigi munkáját. Az egyik ad hoc munkacsoport a Kiotói jegyzőkönyvvel (AWG-KP), a másik a Bali mandátumnak megfelelően a hosszabb távú teendőkkel és együttműködéssel (AWG-LCA) foglalkozik.
Azonosítottak 5 kulcstémát, ahol "politikusibb" vezetőkre kívánják bízni a további háttértárgyalásokat. Ide tartozó témák a fejlettek újabb kibocsátás-csökkentési vállalásai, de szerepel a fejlődők kibocsátás-mérséklése is, ezenkívül a finanszírozás, és a hosszú távú vízió ügye, amely a 2020 és 2050 közötti teendőket jelenti – ismertette a magyar delegáció vezetője. Ezekről a témákról tehát új koordinátorokkal tárgyalnának, hiszen egyre több állami vezető érkezik. Fontos, hogy itt már az ideológiai viták mellett konkrét szövegtervezetekről egyeztessenek.
A fejlődő országok küldötteinek eddigi nem hivatalos, hétfői nyilatkozataiból az derült ki, hogy a jelenlegi állás szerint két konkrét céljuk van: az egyik a 2012-ben lejáró Kiotói jegyzőkönyv meghosszabbítása, ami azért volna előnyös számukra, mert ez a nemzetközi szerződés csak a gazdagabb, iparosodott államokat kötelezi a kibocsátás visszafogására. A másik célkitűzés egy új, a Kiotói jegyzőkönyvet kiegészítő egyezmény kidolgozása, amely a fejlődő országok klímavédelmi erőfeszítéseit hangolná össze.