Komoly kihívások előtt a befektetők
A következő 12 hónap stratégiájában a devizaeszközök, illetve ezen belül is leginkább a pénzpiaci eszközök felülsúlyozását ajánlják a K&H Alapkezelő szakemberei.
Az intézményi befektetők döntően az év utolsó negyedévében alakítják ki következő évi befektetési politikájukat. A K&H Alapkezelő idén hetedszer rendezte meg számukra éves szakmai konferenciáját, amelyen a befektetési szakemberek abban nyújtottak tanácsot az intézményi befektetőknek, hogy a következő egy évben várhatóan milyen folyamatok határozzák majd meg a tőkepiacokat, és ennek függvényében milyen portfólió összetételt javasolnak. A K&H Alapkezelő ajánlásai az elmúlt években már a piacok szélsőséges változásai közepette is sikeresnek bizonyultak.
a gazdaságpolitika fogságában
Miközben tavaly még arról folyt a találgatás, vajon tartható-e a növekedési pálya, vagy a növekedés lassulása valószínűsíthető-e inkább, addig idén számos erre vonatkozó pozitív várakozás megdőlt, és a jövőt illetően egyértelműen borúsabbak a kilátások. „A bizonytalanság leginkább annak tudható be, hogy az elmúlt egy évben hozott gazdaságpolitikai döntések nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Gyakorlatilag ugyanazokkal a problémákkal – a stagnáló munkanélküliséggel, a gyenge belső fogyasztással, az államadósság problémákkal, valamint a növekedési kilátások romlásával – kell szembenézni, miközben az elmúlt év kudarcai miatt a piacok meglehetősen szkeptikusan fogadják az újabb ötleteket, intézkedéseket” – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. Közben nagy a bizonytalanság a közgazdászok körében, vajon hosszú távon sikeresnek bizonyulnak-e az elképzelések. „Úgy látjuk, hogy a jelenlegi, törékeny helyzetben a legokosabb, amit egy befektető tehet, hogy felkészül a negatív kilátásokra, miközben készen áll a vételi alkalmak kihasználására” – javasolja a befektetési szakember.
új kihívásokra új válasz
A befektetők igénye természetesen a romló befektetői hangulat idején is nyilvánvalóan a minél magasabb hozam lehetősége, miközben a bizonytalanság fokozódásával egyre fontosabb szempont a befektetés értékének megőrzése is. Alkalmazkodva a jelenlegi helyzethez, a K&H Alapkezelő szakemberei olyan megoldást ajánlanak az intézményi befektetők számára, amely a lakossági befektetők körében már egyre inkább kezd elterjedni, ez pedig az aktív portfólió védelemmel ellátott alapok. Az ilyen típusú alapok az egyik legmodernebb befektetési formának tekinthetők, és éppen a jelenlegi, bizonytalan helyzetre kínálnak megoldást: negatív várakozások esetén megvédik a befektetett tőkét, pozitív piaci hangulat esetén pedig teret adnak a növekedésre. Működési mechanizmusuk arra épül, hogy négy eszközcsoportból állnak (pénzpiaci, kötvény, fejlett piaci és feltörekvő piaci részvény eszközcsoport), amelyek összetétele speciális matematikai algoritmus alapján folyamatosan módosul, mégpedig a piaci környezet változásának megfelelően. Negatív trend esetén a pénzpiaci eszközök és kötvények aránya nő meg, pozitív trendben pedig a nagyobb hozamot eredményező, merészebb befektetési eszközök kerülnek túlsúlyba az alapon belül.
portfolió ajánlás
A fentebb említett tendenciák miatt a következő 12 hónap befektetéseit az alacsony növekedési kilátások mellett tovább növekvő kockázatok fogják meghatározni.
Hazai eszközök: Az előttünk álló egy évre a forint eszközök alulsúlyozását javasoljuk. A hazai részvénykitettség helyett vonzóbb a régiós kitettség (CETOP20), ezért a hazai részvények alulsúlyozása mellett a régiós kitettség tartása ajánlott. A magyar államkötvényekre továbbra is alulsúlyozást javaslunk, kivételt képeznek ez alól a rövid távú állampapírok, amelyeknél felülsúlyozás ajánlott.
Deviza eszközök: A következő befektetési időszakra a deviza eszközök felülsúlyozását, mégpedig elsősorban az euró pénzpiaci eszközök állományának növelését javasoljuk, miközben az egy évvel ezelőtti alulsúlyozáshoz képest semlegesre emeljük a nemzetközi államkötvény befektetések arányát, és a korábban felülsúlyozott nemzetközi részvénykitettséget semlegesre csökkentjük.