Már több mint 87 millió forint gyűlt össze a palackvisszaváltási adományokból

Már több mint 87 millió forint gyűlt össze a palackvisszaváltási adományokból; december 31-éig a hátrányos helyzetű családok és gyermekek támogatásához járulhat hozzá az, aki a REpont automatáknál az adományozás lehetőségét választja - közölte Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója szerdán Budapesten újságírókkal.

Már több mint 87 millió forint gyűlt össze a palackvisszaváltási adományokból

A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. sajtóeseményén elmondta: tavaly a gyermekgyógyító programokat támogatták, az idén július 1-jén indult, "Mosolyra váltó" programban érkező adományok pedig a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Magyar Vöröskereszt gyermekjóléti programjait segítik majd.

Bacsa György kiemelte: a palackokat 5100 automatában lehet visszaváltani, és minden automatában "ott a jótékonyság lehetősége". Hozzátette: jelenleg nem éri el a visszaváltások 5 százalékát a jótékonyság, de így is jelentős összeg, 82 millió forint gyűlt már össze.

Emlékeztetett rá: a MOL hulladékkoncessziós tevékenysége Magyarország legnagyobb környezetvédelmi és szemléletformáló programja, emellett komoly szerepe van a gazdaság stabilitásában, önellátásában. Mint mondta, a hulladék érték és hozzájárul a fenntarthatóbb, tisztább jövőhöz és a gazdaság stabilitásához is, hiszen a hulladékot anyagában és energiaként is lehet hasznosítani.

Elmondta: az újrafeldolgozás aránya eléri a 34 százalékot, a lerakás arányát pedig 50 százalék alá csökkentették, a hosszútávú cél a 10 százalék alá csökkentés. A cél az, hogy a hulladékot ne ássuk el, hanem hozzuk vissza a gazdaság körforgásába, hasznosítsuk - foglalta össze.

Kiemelte: ezt a szemléletet kell erősíteni az emberekben is. A palackokat ne dobjuk ki, hanem váltsuk be: kuponra, készpénzre vagy mosolyra - mondta.

Szabadhegy Péter, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke elmondta, a felajánlásokat a játszótérfejlesztésre és a családi átmeneti otthonok fejlesztésére fogják fordítani. Mint mondta, 15 játszóteret működtetnek, ebből hetet Budapesten, olyan helyszíneken, ahol hátrányos helyzetű családok laknak. Fontosnak érezzük, hogy legyen a gyerekeknek egy olyan hely, amely biztonságot és közösséget is jelent nekik - mondta, hozzátéve, a játszótereken szociális munkások szerveznek programokat a gyerekeknek. Az átmeneti otthonokba pedig olyan családokat fogadunk be hat hónapra, legfeljebb egy évre, akik bajba kerültek, de itt lehetőséget kapnak arra, hogy újratervezzék az életüket - fogalmazott.

Felhívta a figyelmet arra: szerdán van a szociális munka napja. Elmondta: Magyarországon százezer szociális munkás dolgozik, ebből ötezren a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnál. Mivel jól teszik a dolgukat, ellátják a rászorulókat, csak ritkán veszük őket észre, de érdemes tisztelegni előttük és megköszönni a munkájukat - fogalmazott.

Gáncs Kristóf, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet ügyvezető igazgatója arról beszélt, tapasztalataik szerint az emberek szívesebben adományoznak karácsonykor és akkor, ha nagy baj van, de az adományozás kevésbé része a mindennapjainknak. Méltatta a palackvisszaváltással egybekötött adományozást, mint fogalmazott, a palack nem hulladék, hanem érték, ami esélyt tud teremteni.

Elmondta: az ökumenikus segélyszervezet stratégiai területe a gyerekek esélyteremtése, a Kapaszkodó programjukban közel négyezer gyerekkel foglalkoznak napi szinten az országban.

A palackvisszaváltásból származó adomány pedig ennek a munkának a folytatását segíti az átmeneti otthonokban, Biztos kezdet gyerekházakban és jelenlétpontokon, ahol ingyenes foglalkozásokkal segítik a gyerekeket a szegénység okozta hátrányok leküzdésébe.

Kardos István, a Magyar Vöröskereszt főigazgatója arról beszélt, nagyon fontos, hogy aki szeretne, minél egyszerűbben tudjon segíteni a rászorulókon, erre pedig nagyon jó kezdeményezés a palackvisszaváltás.

Elmondta: a vöröskereszt az elmúlt négy évben átlagosan kétezer gyerek nyári táboroztatását tudta megvalósítani, de idén ez a szám csökkent, a forráshiány miatt.
A palackvisszaváltásból származó adomány azonban lehetőséget ad arra, hogy jövőre több gyerek táboroztatását tudják megvalósítani, mint amivel eddig számoltak.

Till Attila, a MOHU nagykövete arra biztatott mindenkit, hogy éljen az adományozás lehetőségével a palackvisszaváltásnál, mert ezzel az apró gesztussal rászoruló családoknak segíthet. Egy palack visszaváltása is számít - emelte ki.


Brutális adat: a vállalati generatív AI beruházások mindössze 5%-a hoz mérhető eredményeket

Világszerte a vállalatok közel 90%-a használ valamilyen mesterséges intelligencia-alapú megoldást legalább egy üzleti funkcióban, ugyanakkor az induló projektek csupán mintegy tizede jut túl a kísérleti szakaszon és épül be a napi folyamatokba. Az AI-robbanást övező eufória lecsengésével hazai és nemzetközi szinten is egyre világosabbá válik: nem a technológia jelenti a szűk keresztmetszetet, hanem a működési keretek hiánya – hívja fel a figyelmet Laczkó Gábor, a Stylers Group alapító tulajdonosa, AI stratégiai tanácsadója.
2026. 05. 07. 05:30
Megosztás:

Elképesztő tempóban veszik fel a hiteleket a magyarok, tarol az Otthon Start, de minden mást is visznek

Soha nem látott mértékben vették fel a hiteleket márciusban az igénylők. A lakáshiteleknél és a személyi kölcsönöknél is új rekord született a megkötött szerződések összegében – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött friss jegybanki adatokból. Az utóbbi hónapokban szerényebb forgalmú munkáshitel és a babaváró kölcsön iránt is megugrott a kereslet, ami részben az Otthon Start hitelnek is köszönhető.
2026. 05. 07. 05:00
Megosztás:

Magyarország visszaadta az ukrán bank lefoglalt pénzét

Magyarország visszaszolgáltatta Ukrajnának azt a pénzt és aranyat, amelyek az Oscsadbank ukrán állami pénzintézet tulajdonát képezték, és amelyeket a magyar titkosszolgálatok márciusban foglaltak le - jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán a Facebookon.
2026. 05. 07. 04:30
Megosztás:

Túl lehetnek a mélyponton a lakásépítések, ötszörösére nőtt az új lakások kínálata

Az idei első negyedévben 2821 új lakóingatlant adtak át, ami 4,3 százalékos növekedést jelent éves szinten. Jelentősen nőtt a lakásépítési kedv: a kiadott engedélyek száma ugyanis 64 százalékkal közel 9300-ra emelkedett. A fővárosban és a megyei jogú 13-13 százalékkal nőtt az új lakások száma, a többi városban viszont alig több mint 1 százalékkal emelkedett. A lakásépítések jelentős részben Budapestre koncentrálódnak: a fővárosban átadott közel ezer új lakás majdnem 90 százalékának három városrész, a X., a XI. és a XIII. kerület ad helyet.
2026. 05. 07. 04:00
Megosztás:

Milyen használt autómárkát éri meg most külföldről behozni?

Áprilisban a DataHouse adatai szerint 12 821 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami 23,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi, 10 378-as mennyiséget. Ebben a hónapban már egyértelműen a vásárlók számára igen kedvező devizaárfolyam pörgette a forgalmat: az euró jegyzése négy éve nem látott, 360 forint közeli szintre süllyedt ebben az időszakban.
2026. 05. 07. 03:30
Megosztás:

Túl sok az új parlamenti képviselő, így új dolgot vezetnek be!

Több mint 150 első parlamenti ciklusát kezdő képviselő szerzett mandátumot a választáson, az Országgyűlés Hivatala ezért az eddigiekhez képest intenzívebb és széleskörűbb képzési programmal segíti az új képviselőket.
2026. 05. 07. 02:30
Megosztás:

Változás a magyar gépkocsi rendszámoknál

Aki ma Magyarországon nem elégszik meg a sorozatban kiadott rendszámmal, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
2026. 05. 07. 02:00
Megosztás:

Ön az ALDI-ban vásárol? Akkor mostantól biztosan biztosan ott fog!

Az ALDI Süd csoport átalakítja üzleteit és egyszerűsíti működését a régióban, így Magyarországon is. Az ALDI hazai áruházainak kétharmada újul meg május közepéig, és a hatékonyabb működésből származó költségelőnyöket további árcsökkentésekre fordítja a cég.
2026. 05. 07. 01:30
Megosztás:

Nyugdíj emelés Ausztriában – mennyivel kapnak többet az osztrák nyugdíjasok évente?

Az osztrák nyugdíjemelés lényege első pillantásra egyszerűnek tűnik: a nyugdíjakat minden év január 1-jén hozzáigazítják az előző időszak inflációjához. A valóság azonban ennél árnyaltabb. Ausztriában az éves nyugdíjemelés alapja nem politikai ígéret, hanem törvényben szabályozott pensionsanpassung, vagyis nyugdíjkiigazítás, amelynek célja a nyugdíjak vásárlóerejének megőrzése. A hivatalos osztrák szociális minisztérium megfogalmazása szerint a nyugdíjakat azért szorozzák meg minden év január 1-jén a törvényes kiigazítási tényezővel, hogy a nyugdíjak vásárlóereje megmaradjon.
2026. 05. 07. 01:00
Megosztás:

Közeleg a kiberbiztonsági audit határideje - a sikeres online támadások továbbra is a munkatársak megtévesztésére épülnek

Az Európai Unió NIS2 irányelvéhez igazodó hazai kiberbiztonsági szabályozás értelmében az érintett szervezeteknek legkésőbb 2026. június 30-ig kell teljesíteniük kötelező auditjukat – hívja fel a figyelmet az EY. A határidő közeledtével egyre több vállalat ismeri fel, hogy a megfelelés nemcsak jogszabályi kötelezettség, hanem átfogó szervezeti és működési kihívás is.
2026. 05. 07. 00:30
Megosztás:

Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket

Jelentős fagykárok érték a gyümölcsösöket Magyarországon, a nemzetközi szintű bizonytalanságok is kedvezőtlenül hatnak a friss termékek piacára Európa-szerte - olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács honlapján közzétett összefoglalókban.
2026. 05. 06. 23:30
Megosztás:

Az euróövezetben és az Európai Unióban emelkedtek a termelői árak márciusban

Az euróövezetben és az Európai Unióban havi és éves összehasonlításban egyaránt jelentősen emelkedtek az ipari termelői árak márciusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint.
2026. 05. 06. 23:00
Megosztás:

Közvetlen foglalással elérhetővé váltak a pécsi reptérről a Lufthansa müncheni járatai

A Lufthansa hivatalos codeshare partnerként kapcsolódik a márciusban indított Pécs-München menetrend szerinti járathoz, így a csatlakozással utazók számára egyszerűsödik és meggyorsul az utazás Pécs és a világ más részei között - jelentették be szerdán sajtótájékoztatón a baranyai vármegyeszékhelyen.
2026. 05. 06. 22:30
Megosztás:

A Gemenc Zrt. 1,7 millió facsemetét ültetett

A Gemenc Zrt. 1,7 millió facsemetét ültetett, továbbá 41 tonna kocsányos-, kocsánytalan- és csertölgymakkot vetett az őszi-tavaszi ültetési idény erdősítési munkálatai során - közölte a Gemenc Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 06. 22:00
Megosztás:

Új elnök a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács élén

Tisztújítást tartott a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács: 2026 januárjától Belovai Csaba, a Zwack Unicum Nyrt. vezérigazgatója vette át a szervezet irányítását. A több mint harmincéves szakmai tapasztalattal rendelkező vezető Frank Odzuckot váltja az elnöki poszton. Belovai Csaba legfőbb célkitűzése az iparág integritásának védelme, a fenntartható piaci működés biztosítása, valamint a felelős és mértékletes alkoholfogyasztási kultúra további erősítése a Magyarországon.
2026. 05. 06. 21:30
Megosztás:

Erősen kezdett az Erste: 73 százalékos növekedés az új hiteleknél az első negyedévben

Az idei első negyedévben is kitartott a lendület a tavaly felpörgő lakossági- és vállalati hitelezésben. Az Ersténél az újonnan kihelyezett lakossági hitelek volumene a 2026 első három hónapjában 74 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, míg a vállalkozások esetében a növekedés 70 százalékos volt.
2026. 05. 06. 21:00
Megosztás:

Reformételeket kínáló vendéglátóhelyeket ellenőrzött az NKFH a kormányhivatalokkal együtt

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok közreműködésével országos célellenőrzést hajtott végre a reformételeket készítő és forgalmazó vendéglátóipari létesítmények körében. Az ellenőrzések azt vizsgálták, hogy az érintett vállalkozások megfelelnek-e a speciális étrendi igényekhez kapcsolódó élelmiszer-biztonsági, higiéniai és fogyasztói tájékoztatási követelményeknek.
2026. 05. 06. 20:30
Megosztás:

A román állami gázipari vállalat, a Romgaz megvásárolja a marosvásárhelyi Azomures kombinátot

A román állami gázipari vállalat, a Romgaz megvásárolja a marosvásárhelyi Azomures kombinátot - írja az economica.net a cég közleménye alapján.
2026. 05. 06. 20:00
Megosztás:

Új technológia - Akár 1,5 millió forintból megoldható a teljes gépészet

Ma már nem az a kérdés, hogy fenntartható-e a faalapú építészet, hanem az, hogy mikor válik alapértelmezett technológiává. A rétegragasztott fapanel (CLT) kilépett a „könnyűszerkezetes faházak” sztereotípiájából és a tégla, valamint a vasbeton valódi gazdasági kihívójává vált. A 20 százalékos beépíthetőségi bónusz és a radikálisan alacsonyabb gépészeti igény miatt a prémium szegmensben a CLT ma már nagyobb megtérülést ígér, mint a hagyományos technológiák.
2026. 05. 06. 19:30
Megosztás:

Tejet hívott vissza a forgalomból a Kifli.hu

A Kifli.hu Shop Kft. visszahívta a forgalomból az 1,5 százalékos Miil UHT tejet – olvasható a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) honlapjának szerdai közleményében.
2026. 05. 06. 19:00
Megosztás: