Kreatív alkotás gyerekekkel
Amellett, hogy az alkotás önmagában is örömöt ad, további pozitív hatása is van a gyerekekre, így például fejleszti a problémamegoldó képességet, a kreativitást, a finommotorikát, és segít oldani a feszültséget is.
A kreatív alkotás, mint a gyermek fejlődésének támogatója
A gyerekeknek első életéveikben rengeteg mindent kell elsajátítaniuk viszonylag rövid idő alatt. Ide soroljuk például a mozgásfejlődést.
A gyerekeknél a valódi alkotás iránti vágy 4-9 éves kor között kezdődik el. A finommotoros képesség 7 éves korig rengeteget fejlődik. A finommotorika fejlődésében nagyon fontos szerepet játszik a rajzolás, a festés, a gyurmázás, hiszen az alkotótevékenység végzése közben ügyesedik a gyerek keze, egyre ügyesebben fogja a színes ceruzát, a festőecsetet, a gyurmát. Ez rengeteget segít az iskolakezdésnél is, hiszen a finommotoros képesség szükséges az írástanuláshoz is.
Az alkotótevékenység, így például a festés, a rajzolás vagy éppen a gyurmázás nem csak a gyermek finommotorikus képességét fejleszti, hanem a koncentrációját és a megfigyelési képességét is. Arról nem is beszélve, hogy egy-egy szép alkotás mennyi örömöt és sikerélményt ad a gyermeknek. Fontos, hogy minden esetben minőségi készségfejlesztő eszközöket adjunk a gyereknek.
A kreatív alkotás, mint feszültségoldó
A kreatív alkotás segít oldani a feszültséget, a stresszt. A gyerekek is folyamatos stressznek vannak kitéve és fontos, hogy legyen olyan eszköz a kezükben, ami segíti őket a napi történések feldolgozásában, a szorongás oldásában. Az alkotótevékenység, így például a rajzolás, festés segítségével kiadhatják magukból mind a pozitív, mind a negatív érzéseket, a bennük lévő feszültséget. A gyerekek az alkotással spontán módon, nem tudatosan adják ki magukból érzelmeiket.
Fontos, hogy ne erőltessük
Gyerekeink fejlődését azzal támogatjuk leginkább, ha szabadon hagyjuk őket alkotni. Ne akarjuk megmondani nekik, hogy mit rajzoljanak, fessenek vagy éppen gyurmázzanak. Engedjük, hogy azt alkossanak, amit ők látnak a világból.
A legjobb, ha minél több eszközt megmutatunk a gyerekeknek, amit az alkotáshoz használhatnak és bátorítjuk őket a kísérletezésre, a szabad alkotásra. Biztosítsunk többféle alapanyagot az alkotáshoz: többféle festéket, színes ceruzát, ecseteket, krétát, gyurmát. Olyan anyagokat és eszközöket válasszunk, amelyekkel könnyű dolgozni.
Alkossunk nagy felületen, ez a gyereknek is nagyobb szabadságot ad. Próbáljuk ki az ujjfestést, hagyjuk a gyereknek, hogy maszatoljon. Gyurmázzunk közösen a gyerekekkel. Sütiszaggató formák segítségével szebbnél szebb formákat alkothatunk.