Lehet trendi és jövőbe mutató a villanyszerelő szakma

Egyre többen választják a műszaki pályát
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) 2018. áprilisi adatai szerint a műszaki és informatikai képzések a legnépszerűbb területek között foglalnak helyet az alap- és az osztatlan képzések között.
A 2018-as felsőoktatási felvételin a műszaki szakok közül egyértelműen a gépészmérnöki kar volt a legnépszerűbb (közel ötezren jelölték meg a jelentkezési lapon, közülük pedig 2 745-en sorolták az első helyre), ezt követték sorban a műszaki menedzser, villamosmérnök, mechatronikai mérnök képzések.
Évről évre felmerül azonban a kérdés, hogy a diákok, mennyire vannak tisztában azzal, hogy egy-egy szak mit takar valójában, mivel foglalkozhatnak a való életben az iskola befejezése után, és mennyiben kínál biztos életpályamodellt egy adott képzettség megszerzése.
Mennyi pénzt kellene keresnem, ha rendesen megfizetnének?
A Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) hosszú évek óta elkötelezett a pályaorientáció, a szakember-utánpótlás és a tehetséggondozás támogatásában. „Négy évvel ezelőtt indult útjára a "Mi a pálya?" műszaki pályaválasztó fesztivál, amelynek fő célja, hogy az ipari szereplők és az oktatási intézmények bevonásával látványos, vonzó, interaktív, élmény alapú bemutatók segítségével felkeltse az érdeklődést a pályaválasztás előtt álló diákokban a műszaki és informatikai pálya iránt, annak érdekében, hogy tudatosan válasszák ezt a pályát. Ezáltal kívánunk megoldást adni az egyre növekvő műszakiszakember-igény kielégítésére” – mondta Béres József, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület elnöke.
Pozitív változás azonban nemcsak a felsőoktatásban, hanem már a középiskolásoknál is tapasztalható. Az elmúlt négy évben érezhetően megnőtt az egyes régiókban a műszaki középiskolákba jelentkezők száma, köszönhetően a Mi a pálya? műszaki pályaválasztó fesztivál és más pályaorientációs rendezvények, tevékenységek együttes hatásának.
A rendezvény első állomása Budapesten volt, de a következő hónapokban további 5 vidéki nagyvárosban is várják az érdeklődő ifjúságot (Miskolc, Pécs, Győr, Szeged, Debrecen). A budapesti helyszínen közel 2 500 diák volt jelen 120 iskolából.
Emelkedik a műszaki szakmák presztízse
„A szakképzés egyre vonzóbb a diákok körében is, kifejezetten a műszaki és informatikai területeken. Ezek a képesítések a szakmán túl biztos megélhetést is kínálnak. Ezért is tartom fontosnak az ilyen rendezvényeket, mert a pályaválasztás előtt álló fiatalok közvetlen betekintést kaphatnak egyes szakterületekbe” – mondta megnyitó beszédében Pölöskei Gáborné, szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár.
A sikeres karrierépítést segíti, hogy a MEE – együttműködésben a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatallal – október 2-án ismét útjára indította a Működj! pályázatot az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával.
A tehetségkutató program célja, hogy a középiskolások bemutathassák az elektrotechnika, az elektronika és az informatika területén megvalósított innovatív ötleteiket, továbbá, hogy felhívja az említett szakterületek meghatározó cégeinek figyelmét az önálló, kreatív és gyakorlati gondolkodású fiatalokra. A pályázat részletei itt találhatók.
Mennyibe kerül 1 kwh villamos energia 2018-ban?
“Az ELMŰ és az ÉMÁSZ több mint 4 megyében üzemeltet, fejleszt kis-, közép- és nagyfeszültségű hálózatot, 3 millió fogyasztásmérőt és 2,2 millió csatlakozót. Az előbbiekben röviden jellemzett infrastruktúra folyamatosan fejlődik, ami egyre modernebb technológiák, eljárások alkalmazását teszi szükségessé a mindennapi feladataink elvégzésében. Elkötelezettek vagyunk a villanyszerelő és villamos mérnök képzések fejlesztésében, a diákok tapasztalatszerzésének biztosításában annak érdekében, hogy a végzett diákok pályakezdőként nálunk megtalálják a számításukat. Mindezek okán nagy örömmel támogatjuk idén is ezt az országos rendezvénysorozatot” – mondta a szakember utánpótlással kapcsolatosan Fodor József, az ELMŰ Hálózati Kft. ügyvezetője.