Lendületbe jöttek Ázsiában, Európa sem akar lemaradó lenni
Ázsiában a tőzsdei hangulatot főként az Egyesült Államokból érkezett kedvező makroadatok határozták meg. A munkanélküli segélyért első alkalommal folyamodók számának vártnál nagyobb csökkenése és a kiskereskedelmi forgalom februári növekedése arra utal, hogy stabilizálódik az ázsiai gazdaság legnagyobb exportpiaca - értékelték a friss adatokat a befektetők, akiket bátorítottak helyi hírek is, például az, hogy a japán központi bank monetáris lazításra készül, Pekingben pedig a parlament idei ülésszakának megnyitóján a miniszterelnök arról beszélt, hogy Kína 8 százalékos gazdasági növekedés céloz meg 2010-re.
A tokiói tőzsde 225 válogatott részvényének Nikkei mutatója 2,2 százalékkal 10.368,96 pontra emelkedett. Kínában a sanghaji összetett mutató 0,7 százalékkal 3.043,25 pontra erősödött, a dél-koreai Kospi pedig 0,9 százalékos emelkedéssel 1.632,69 ponton zárt.
A vezető nyugat-európai tőzsdék londoni értékforgalmazók szerint emelkedéssel nyithatnak pénteken, követve New Yorkot és Ázsiát. A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, a FTSE-100 0,3 százalékkal, a frankfurti DAX-30 mutató és a párizsi CAC-40 index 0,4 százalékkal erősödhet a kereskedés indulásakor.
Csütörtökön minimális gyengüléssel zárt London, Frankfurt és Párizs is. Elemzők szerint a tőzsdék hangulatát elsősorban az befolyásolta, hogy az Európai Központi Bank nem változtatott az irányadó kamaton, és záráskor a piac még "emésztgette" a tízéves lejáratú új görög eurókötvényt, amit többszörösen túljegyeztek.
A határidős amerikai mutatók emelkedést valószínűsítenek, a DJIA 0,16 százalékos, a Nasdaq Composite 0,13 százalékos, az S and P 500-as 0,19 százalékos erősödést jelzett az ázsiai tőzsdezáráskor.
A kőolaj drágult a pénteki ázsiai tőzsdezáráskor, főként a legnagyobb és a második számú kőolajfogyasztó országból, az Egyesült Államokból és Kínából érkezett hírek hatására. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj áprilisi szállításra csütörtök estéhez képest hordónként (159 liter) 49 centtel 79,03 dollárra drágult.
A nyugati féltekén irányadó WTI olajfajta hordónkénti ára 50 centtel 80,71 dollárra emelkedett. Az euró minimálisan gyengült pénteken, közép-európai idő szerint reggel.
Egy euró 1,3578 dollárt ért a nemzetközi bankközi devizapiacon, 0,01 százalékkal kevesebbet a csütörtök estinél. A dollárt 89,34 jenen jegyezték, a dollár ezzel 0,25 százalékot erősödött az előző esti árfolyamhoz képest.