MNB: az euróövezetbe 56-57 százalékos államadóssággal léphetünk be
Az MNB négy legfontosabb feladatot fogalmazott meg euró magyarországi bevezetéséig, ezek a monetáris és fiskális politikát, a makroprudenciális szabályozást és a munkapiaci intézményrendszert érintik. Az elmúlt időszakban megfogalmazott kormányzati intézkedések hosszabb távon nem növelik érdemben a foglalkoztatást a versenyszférában és az újrafoglalkoztathatóságot - mondta az Kovács Mihály András, a monetáris stratégiai szakterület helyettes vezetője.
Véleménye szerint a 2012-re várható adópolitikai lépések kedvező hatása a munkát terhelő adóterhek csökkenésében, a szociális transzferek szigorításában (rokkantsági ellátás felülvizsgálata, részmunkaidős foglalkoztatás segítése) jelenik meg. A kedvezőtlen hatások közül elsőként említette az MNB elemzője az adójóváírás kivezetését. Ennek következtében a munkaadóknak többet kell fizetniük, hogy a munkavállalók nettó bére ne csökkenjen, ami azzal jár együtt, hogy bizonyos kategóriákban a munkavállalók nehezebben találnak majd munkát - tette hozzá Kovács Mihály András.
Ugyancsak kedvezőtlen hatása lehet a munkaerő piacra a rendeletben szabályozott jelentős minimálbér emelés. A tanulmány szerzője elmondta: Magyarország fiskális mozgástere akkor bővülhet, ha az euró bevezetéséig terjedő időszakban a számunkra az EU által előírt 1,5 százalékos strukturális államháztartási hiányt folyamatosan tartjuk. Ez nem tűnik lehetetlennek, hiszen jövőre a költségvetési tervek szerint a GDP arányos strukturális hiány 2 százalék lesz - felelte az MTI kérdésére Csermely Ágnes, az MNB közgazdasági területért felelős igazgatója. (MTI)