Ma már Nyugat-Európában is határozottan emelkedtek az indexek
A befektetők kezdik unni a görög adósságválságot: biztosra veszik, hogy Görögország külső segítséget kap, ha kell, de lehet, hogy nem lesz szükséges. A dubaji állami cégek adósságproblémájának újabb ottani kormányzati enyhítéséről érkezett hírek szintén segítettek abban, hogy a bankrészvények csütörtökön újra igen népszerűvé váltak.
Ezt táplálta az Európai Központi Bank elnökének közlése is arról, hogy még jövőre is elfogadnak legalább "BBB mínusz" osztályzatú értékpapírt fedezetként a refinanszírozási aukciókon. Korábban, a válság előtt a bank csak legalább "A mínusz" hitelminősítői osztályzatú fedezetet fogadott el. A világgazdasági kilátások felől biztató volt, hogy a friss amerikai adatok szerint az új munkanélküliek száma a vártnál is jobban csökkent a múlt héten az Egyesült Államokban, illetve, hogy Ben Bernanke Fed-elnök a csütörtöki kongresszusi meghallgatásán megerősítette a rekord alacsony kamat megtartásának szándékát "még sokáig", a rendkívüli likviditásnövelő programok beszüntetését június végéig pedig a normalizálódás jelének nevezte.
A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 49,77 pontos, 0,88 százalékos nyereséggel 5.727,65 ponton zárt csütörtökön, 5,82 százalékkal magasabban a tavaly év végi értékénél. A frankfurti értéktőzsde fő mutatója, a DAX-30 93,95 ponttal, 1,56 százalékkal 6.132,95 pontra emelkedett, 2,95 százalékkal az év végi értéke fölött végzett. Párizsban a CAC-40 50,67 ponttal, 1,28 százalékkal 4.000,48 pontra gyarapodott, ez 1,63 százalékkal jobb az év véginél.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj csütörtök reggel 16 centtel olcsóbb, késő délután 83 centtel drágább volt a szerdai zárónál, hordónként (159 liter) 80,45 dollárnál tartott. Tavaly 78 százalékkal drágult. 2008 végén 51 százalékkal volt olcsóbb, mint az év elején, bár közben, 2008. július 11-én 147,50 dolláron elérte történelmi csúcsát.
A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) referenciafajta hordója 81,43 dollár volt New Yorkban, 82 centtel drágább a szerdai zárónál. A WTI január 11-én tizenöt havi csúcsot ért el 83,95 dolláron. Az európai párlatkereskedelem számára irányadó gázolajjegyzés tonnánként 662,25 dollár volt Londonban, 1,50 dollárral drágább a szerdai zárónál.
Az értéktőzsdék nyitásakor az euró 1,3330 dollár volt vételi oldalon a londoni bankközi devizapiacon, az értéktőzsdék zárása után 1,3347 dollárnál tartott, 0,0026 dollárral drágábban a szerdai későinél, 6,77 százalékkal alacsonyabban a múlt év végi értékénél.
A görög adósságválság és a portugál adósság hitelminősítői leértékelése miatt az euró szerdán kiesett az utóbbi hetekben szokásos, 1,34-1,37 dolláros sávjából, és csütörtökön új, 1,32-1,34 dolláros sávjában mozgott, 1,3386-1,3285 dollár között. A napi mélypontja egyszersmind tavaly május óta a legrosszabb volt. T
Az arany unciánként (31,1 gramm) 1.092,05 dollár volt csütörtökön késő délután Londonban azonnali szállításra, drágább a szerdai késői 1.086,50 dollárnál. Március 3-án az arany napközben hat és fél heti csúcsot ért el 1.143,65 dolláron.
Szerdán hatheti mélypontot ért el, 1.084,85 dolláron. Az arany londoni azonnali ára tavaly 24,83 százalékkal, előzőleg, 2008-ban 5,40 százalékkal emelkedett. Az arany ára utoljára tavaly, december 3-án döntött rekordot, unciánként 1.226,10 dollárral. Addig több mint két héten át majdnem minden nap új magaslatra ért, de a rekordsorozatot megállította a dollár térnyerése.