Magyar bérek - jó itt dolgozni, sokat keresni...
A volt szocialista országok közül csak Csehországban és Oroszországban kapnak többet bérben és béren kívüli juttatásban a munkavállalók – a lengyelek, a szlovákok, a románok és a balti államok dolgozóinak viszont kevesebb jut, mint Magyarországon
A Hay Group globális felmérésében 58 ország 12 millió cégének adatai alapján mérte fel a munkavállalók javadalmazási helyzetét a világban. A dolgozóknak jutó béreket és béreken kívüli juttatásokat vizsgálták. Béren kívüli juttatásnak számít például a vállalati autó, a mobil vagy a cafeteria rednszer elemei, de még a vállalat által fizetett képzés is.
Nem meglepő módon Svájcban a legjobb dolgozni, ott a legnagyobb az alapbér, a bónusz és a juttatás összege. Svájchoz képest még Norvégia is jócskán le van maradva a második helyen.
Az eredmények szerint Magyarország a bércsomag egészét tekintve Európában a huszadik helyen áll. A magyar dolgozók javadalmazási csomagja csupán alig több mint ötöde az alpesi országban kereshetőnek.A közvetlen régiónk tekintetében Csehországban és Oroszországban jobb a javadalmazás mint nálunk, viszont a balti államok, Szlovákia és Lengyelország mögöttünk találhatók.
Béren kívüli juttatások
Magyarországon a béren kívüli juttatás a teljes javadalmazás egyharmadánál kicsivel többet tesz ki. A világpiacon ez nagyon magas arány, a 16. helyet értük el ezzel az értékkel a globális versenyben. A globális felmérés szerint főként a fejlődő országokban helyeznek nagyobb hangsúlyt a készpénz helyett az egyéb juttatásokra.
Ennek egyik oka a státusz jellegű juttatásoknak (például vállalati gépkocsi) tulajdonított nagy fontosság, ami jellemző a fejlődő országokban dolgozó munkavállalók értékrendjére.
A másik ok, hogy ezekben az országokban a multinacionális vállalatok elsősorban költségcsökkentés és az alacsony munkaerőköltség miatt jelentek meg. Így aztán a készpénzes kifizetésnél jóval kisebb adóterhet viselő nem pénzbeni járandóságok komoly költségcsökkentési lehetőséget jelentenek számukra.
- Mind a munkavállalóknak, mind a munkaadóknak az eddig megszokottnál nagyobb hangsúlyt kelleni fektetniük a juttatások vizsgálatára. Hiszen gyakran előfordulhat az, hogy készpénzben kisebbnek tűnő bérek értékét jóval a piaci átlag fölé emelik a teljes javadalmazási csomag részét képező nem pénzbeni juttatások – hívja fel a figyelmet Jakabos Tünde, a Hay Group javadalmazási üzletágának délkelet-európai vezetője.
A Hay Group tapasztalatai szerint egyébként Magyarországon egyre több vállalat bérpolitikájában és fizetési gyakorlatában figyelhető meg a teljes javadalmazási csomagra fókuszálás és az ezek alapján történő összehasonlítás a versenyképes fizetési csomag összeállításakor. Ez különösen fontos akkor, amikor a bizonytalan gazdasági környezetben a vállalatok a bérköltség jelentős növelése nélkül kell fenntartsák munkavállalóik motivációját és cégük bérpiaci versenyelőnyét.
Európa az élen
Európa egyébként világviszonylatban is nagyon jól teljesít, hiszen globális toplista első tíz helyére csupán Japán (3.) fért be az öreg kontinensen kívülről, az Egyesült Államok például csak a 16. helyen található. Ugyanakkor az is megállapítható a felmérésből, hogy Európa a végletek régiója, hiszen miközben itt találhatóak a legjobb fizetéseket kínáló országok, az utolsó tízben is három európai ország szerepel (Románia, Bulgária és Ukrajna).
Az országok rangsora: a tipikus dolgozó bére és juttatása alapján számolt rangsor
A felmérésben egy átlagos dolgozó (például egy tipikus könyvelő) fizetését vették alapul a világ 58 országában működő 12 millió vállalat béradatából. Az alábbi összegek a kötelező juttatásokat is figyelembe vevő teljes bruttó jövedelmekre vonatkoznak.
Globális toplista: a legjobb és legrosszabb javadalmazási csomagok
Európai toplista: a legjobb és legrosszabb javadalmazási csomagok
Közép-Európai lista: a javadalmazási csomagok tekintetében
Globális toplista: készpénz vs. nem pénzbeni juttatás