M&A - Elfogyott az étvágy
A KPMG közleményében ismerteti: a bizalom a kiadvány szerint ugyan csökken, de a vállalatok felvásárlási kapacitása növekszik. Az előrejelzés 12 százalékos nettóhitel-csökkenésre, és a nettó hitel/EBITDA arány 18 százalékos csökkenésére számít. Ez mutatja, hogy megvan a kapacitás a tranzakciók létrejöttéhez, de ez nem párosul étvággyal, ehelyett a vállalatok a hitel csökkentését és mérlegük karbantartását tekintik prioritásnak. "Az előző kutatásunk óta eltelt időben minden szektorban csökkentek a nettónyereség-várakozások. Két év után most először történik ilyen, és leginkább az alapanyagszektort, az ipari cégeket, közüzemeket és a fogyasztási cikkek gyártóit érintette" - idézi a közlemény David Simpsont, a KPMG M and A globális vezetőjét.
Ennek fényében valószínűsíthető, hogy a bizalom több iparág esetében is visszaesik, az előremutató ár/nyereség szorzó az alapanyagok szektorában várhatóan 14 százalékkal, míg az ipari cégeknél 9 százalékkal csökken. Néhány szektor ugyanakkor jobban teljesít, mint a többi: a fogyasztási cikkek iparágában az előremutató ár/nyereség szorzó 2 százalékkal nőtt. Hosszabb távon az egészségügyi szektor számára is bíztatók a jelek. Annak ellenére, hogy 2011 júniusa és decembere között 3 százalékkal csökkent az előremutató ár/nyereség szorzó, ezt két sikeres, hat hónapon át tartó emelkedés előzte meg, így összességében az iparág biztatóbb helyzetben van, mint 12 hónappal ezelőtt.
David Simpson szerint 2012 első fele, de valószínűleg az év további része is kemény munka elé állítja majd az üzletkötőket a világ összes részén. A gazdaság, és nem utolsósorban az eurózóna hullámzó gazdasági tevékenysége ugyanis elvette a vállalatok étvágyát az üzletkötéstől. "Ennek ellenére nem várunk meredek esést, hiszen az üzletkötéshez minden lehetőség adott: rendelkezésre áll a vállalati és a magántőke is, és vannak célpontok. Az igazi teszt az lesz, hogy a cégek valóban szeretnének-e üzletet kötni" - kommentálta az eredményeket. A jelenlegi gazdasági körülmények között az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok piaca tűnik a legkevésbé rossznak M and A szempontjából - fűzte hozzá. A KPMG budapesti igazgatója is úgy látja, hogy szinte a gödör aljáról próbál felkapaszkodni az M and A piac.
"Az aktivitás talán nagyobb, mint egy éve, de tranzakciókat zárni továbbra is komoly kihívás. A régió piacára az a tendencia jellemző, hogy Lengyelországot kivéve jelentősen visszaesett a külföldi tőke érdeklődése, a tranzakciók inkább már megtelepedett szereplők között zajlanak. Minden iparágban találni meggyengült résztvevőket, amelyek most kívánatos célpontnak mutatkoznak. További jellegzetesség, hogy a kisebb országok piaca hibernáltnak tűnik, a három nagy - Lengyelország, Csehország és Magyarország - mellett a többi piacon inkább csak kísérletekről, semmint sikeres ügyletekről lehet hallani. Oroszország más eset, őket nem is tekintjük a régió részének" - idézi a közlemény Simonyi Tamást, a KPMG igazgatóját.
A KPMG 2007 óta készíti Global M and A Predictor kiadványát, mely által ügyfelei részére előre tudja jelezni a világszintű M and A trendeket. A Predictor vizsgálja az M and A tevékenység étvágyát és kapacitását a fontos mutatók 12 hónapon keresztül történő nyomon követésével. Az előre mutató ár-nyereség (PE) szorzók emelkedéséből vagy eséséből következtetni lehet az üzleti bizalom állapotára, a nettó adósság és az EBITDA adatok összevetése pedig segít mérni a vállalatok kapacitását, hogy a jövőben felvásárlásokat finanszírozzanak. (MTI)