Megint tapossák az eurót - 1,26 alatt a jegyzés
Azóta folyamatosan veszít értékéből a közös európai fizetőeszköz, ezen a még az sem tudta tartható emelkedésre bírni, hogy a várakozásokat felülmúló első negyedéves GDP adatok születtek Európában. Az elemzői várakozásokat meghaladóan nőtt az idei első negyedévben az euróövezeti GDP is, mely 0,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, a tavalyi utolsó negyedévhez képest 0,2 százalékkal bővült.
A legnagyobb euróövezeti gazdaság, Németország hazai összterméke 0,2 százalékkal nőtt az első három hónapban a tavalyi utolsó negyedévhez képest, a szövetségi statisztikai hivatal szerdán megjelent első becslése szerint. Az elemzők változatlan szintre számítottak, miután a tavalyi utolsó negyedévben is stagnálni látszott a német gazdaság az előző negyedévhez viszonyítva. A tavalyi utolsó negyedévi adatot azonban 0,2 százalékos növekedésre javították szerdán. Az első negyedévi GDP 1,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a szerdai első becslés szerint.
Emellett nem változtatott a befektetők hozzáállásán az euróval szemben az sem, hogy még tegnap a spanyol kormány a piacok legnagyobb megelégedésére 15 milliárd eurós megszorító programot indított , hogy elkerülje a "görög ragályt", az Európai Bizottság bejelentette, hogy minden eddiginél szigorúbban büntetné az euróövezet stabilitását veszélyeztető tagállamokat, Athén pedig megkapta a pénzügyi összeomlás megakadályozása céljából összeállított 110 milliárd eurós hitel első részletét.
A nemzetközi pénzügyi rendszer stabilitása felett őrködő IMF Görögország mellett a kontinens valamennyi, újonnan bajba jutott államát kész kisegíteni. "Annyi pénzt adunk az európaiaknak, amennyire csak szükségük van" - szögezte le egy szerdán tartott brüsszeli konferencián Marek Belka, az IMF Európáért felelős igazgatója.
Mindezek ellenére az euró/dollár árfolyam a mai napon továbbra is csökkent, jelenleg 1,2562 dolláron áll a jegyzés, holott a reggeli órákban még az 1,2680-as szinten is járt.