Megkezdődött Peking és Washington stratégiai párbeszéde
A kínai elnök egy olyan más - civil - területekre is kiterjedő kapcsolati forma létrehozásának szükségességéről is beszélt, ami a kulturális, tudományos, oktatási területekre terjed ki, s különösen is fontosnak tartotta a fiatalok közötti cseréket. Hu a kölcsönösen előnyös, a felek számára egyaránt hasznos együttműködést hangsúlyozta, s konkrétan is a gazdaságot, a kereskedelmet, az energia ágazatot, a környezetvédelmet, a terrorizmus elleni fellépést, a fegyverzetkorlátozást, a jogérvényesítést, a tudományos és technikai területet, a mezőgazdaságot, az egészségügyet és a minőségellenőrzést említette.
A kínai elnök szerint a kapcsolataiknak "új lendületet" adhat, ha azokat még inkább kiterjesztik a polgári légi ipar, a gyorsvasutak, az infrastruktúra és az űrkutatás területeire is. A kínai elnök külön is kitért a nemzeti valuta árfolyamreformjára, ígéretet téve annak továbbfejlesztésére, fenntartva a független döntéshozatal jogának, a folyamatosságnak és az ellenőrizhetőségnek az elve alapján. "Erőfeszítéseket fogunk tenni a belső kereslet növelésére, a háztartások fogyasztásának bővítésére, nyomatékosan elősegítjük a külkereskedelmi forgalom szilárd és kiegyensúlyozott növekedését és visszautasítjuk a protekcionizmus minden formáját" - szögezte le Hu.
Hu ugyanakkor azt hangoztatta, hogy mindkét országnak tiszteletben kell tartania a másik jogát fejlődési útjának független megválasztására, és a kulturális, társadalmi különbözőség elfogadására hívott fel. A kínai pénzügyminiszter Hszie Hszü-zsen (Xie Xuren) a Washington Postnak a megbeszélések alkalmával azt nyilatkozta, hogy "ha az Egyesült Államok megszüntetné a polgári felhasználású csúcstechnológiai cikkek Kínába irányuló exportjának korlátozását, akkor az exportjának versenyképessége ezzel tovább nőne". A miniszter ezzel arra a már sokszor kifogásolt helyzetre utalt, amiben szerintük Washington - miközben a kereskedelmi egyensúlytalanságot tesz szóvá - akadályozza a Kína számára értékes technológia és fejlett technika értékesítését.
A két ország közötti kereskedelmi forgalomban 2009-ben 226,8 milliárd dollárra esett vissza az éves deficit, ami 2008-ban volt csúcson: 268 milliárd dollár. A kétnapos pekingi értekezleten több mint 40 terület 50 kínai és amerikai résztvevője vitat meg kétoldalú, illetve regionális, nemzetközi kérdéseket. Kína részről Vang Csi-san (Wang Qishan) miniszterelnök-helyettes, amerikai részről Timothy Geithner pénzügyminiszter elnököl a megbeszéléseken, amelyen jelen van Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is, és amelynek helyszíne a Tiaojütaj (Diaoyutai) állami vendégház.
A világ legnagyobb és a harmadik legnagyobb gazdaságának vezetői közötti rendszeres párbeszédről Barack Obama, amerikai elnök és Hu Csin-tao állapodott meg tavaly áprilisban; az első találkozót 2009 júliusában tartották Washingtonban.