Megtolták a GDP-t - kulcsszerepben a szolgáltatások
A második negyedévet - éves összevetésben - 4,6 százalékos növekedéssel zárta a magyar gazdaság a szezonálisan és munkanaphatással korrigált, kiegyensúlyozott adatok szerint. A nyers adat 4,8 százalékos bővülést mutat. Az első negyedévhez képest pedig a korrigált adatok 1 százalékos GDP-bővülésről tanúskodnak.
A friss adatok az előzetes becslésben szereplőnél nagyobb mértékű növekedésről szólnak: a korábbi nyers adat 4,6, a korrigált adat pedig 4,4 százalékos éves emelkedéssel számolt a második negyedévben. A kedvezőbb számok a piaci szolgáltatások jobb teljesítményével magyarázható.
Miből mennyi?
„Ahogy arra a korábbi makroadatok alapján számítani lehetett, a piaci szolgáltatások járultak hozzá leginkább a bővüléshez a kínálati oldalon. A szolgáltatások 2,3 százalékponttal járultak hozzá a 4,8 százalékos növekedéshez. Az építőipar szintén jól szerepelt, 0,9 százalékpontot tett hozzá, az ipar pedig 0,8 százalékponttal részesedett. A mezőgazdaság minimális mértékben, 0,1 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez” - részletezte az adatokat Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Hozzátette: “A keresleti oldalon a végső fogyasztás és a beruházások emelkedése miatt a bruttó felhalmozásé volt a főszereplő. Előbbi 2,8 százalékpontot, utóbbi 2,6 százalékpontot adott a bővüléshez. Az import exportot meghaladó növekedése miatt a külkereskedelem összességében visszafogta a növekedést, mégpedig 0,5 százalékponttal.”
Az elemző elmondta, hogy a piaci szolgáltatások bővülését nagyban segítette a turizmus, ebben szerepe van annak, hogy a nyári szezon eleje is szerepel az adatokban. A kínálati oldalon a lakossági fogyasztás élénkülése jelentette a növekedés egyik fontos motorját.
Lassabb lett
Németh Dávid közölte azt is, hogy bár a friss adatok lendületes növekedést mutatnak, ugyanakkor az is látszik, hogy az előző negyedévekhez képest lassuló ütemben bővül a gazdaság. A korrigált adatok szerint a múlt év utolsó negyedévében 4,9 százalékos, az idei első negyedévben 4,7 százalékos volt az éves szintű növekedés, ezt követően jött a mostani 4,6 százalékos többlet. Ezzel párhuzamosan a negyedéves összevetésben mért adatok szerint a múlt év utolsó negyedévében még 1,3 százalékos volt a plusz, ez mostanra 1 százalékra lassult.
A szakember szerint a GDP-adatok értékelésénél fontos kiemelni, hogy a bővülés jelentős részben az uniós forrásoknak köszönhető. A magyar gazdaság potenciális növekedési szintje ugyanis 2,5 százalék körül van. A K&H elemzője a mostani adatok fényében az idén 4,2-4,3 százalékos GDP-bővülést vár 2018 egészében, jövőre pedig lassulásra, azaz 3,3 százalék körüli emelkedésre lehet számítani.
Kalkulátor ajánlónk:
Fix számokkal lottózol? Akkor ez neked való kalkulátor