Mennyibe kerül egy garzonlakás a 19 megyekszékhelyen?

A megyeszékhelyeken majdnem ötszörös különbség figyelhető meg a garzonlakások áraiban, és a nettó fizetés arányában is majdnem háromszoros a különbség, amit az első lakásvásárláshoz szükséges legkedvezőbb hiteltörlesztő visz el havonta.

Mennyibe kerül egy garzonlakás a 19 megyekszékhelyen?

Debrecenben az átlagos havi nettó fizetés legnagyobb részét, 39 százalékát kell havonta a legkedvezőbb lakáshitel törlesztésére fordítani egy első lakásnak beillő 40 négyzetméteres ingatlan megvásárlásához. Ehhez azonban kell 30 százalék saját erő is. Az országban legmagasabb fővárosi nettóknak a 37 százalékából lehetne törleszteni az első lakásvásárlához szükséges hitelt. Ez a mutató Salgótarjánban a legkedvezőbb, ott a lakáshitel 14 százalékot vinne el a nettóból.

Az ország különböző részein a megyei havi nettó átlagfizetés teljesen eltérő részét kell rászánnia az első lakásukat vásárlóknak, ha egy használt garzonlakást szemeltek ki, és rendelkeznek az ingatlan értékének 30 százalékának megfelelő önerővel, a fennmaradó részt pedig hitelből fedeznék. Van megyeszékhely, ahol a fizetés alig több mint tizedét, de akad olyan is, ahol majdnem a 40 százalékát kell törlesztésre fordítani - derül ki az ingatlan.com elemzéséből.

“A legdrágább és legolcsóbb megyeszékhely árai között majdnem ötszörös a különbség. A fővárosban az átlagos kínálati négyzetméterárak 9 százalékos alkuval csökkentett értékét figyelembe véve egy 40 négyzetméteres lakáshoz 27,9 millió forintért lehet hozzájutni. Nógrád megye székhelye, Salgótarján a legolcsóbb, ahol egy ekkora lakás 6 millió forintos áron szerepel a kínálatban” - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Hozzátette: “Az ingatlan.com Hitelintéző szolgáltatásának adatai alapján valamennyi nagyvárosban megvehetik első garzonlakásukat a fiatalok hitelre vagy állami támogatásokkal, ha rendelkeznek az ingatlan értékének 30 százalékát kitevő önrésszel és a jövedelmük eléri az átlagos megyei nettófizetés 80 százalékát.”

(A Hitelintéző megmutatja a vevőknek, hogy megvehetik-e az ingatlanhirdetési portálon megtekintett eladó ingatlant hitelre vagy állami támogatással.)

Fizetések, lakásárak, százalékok

Az elemzésből kiderül, hogy az idei év első háromnegyedében a hivatalos KSH-adatok szerint a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagfizetések a fővárosban voltak a legmagasabbak, meghaladták a havi 328 ezer forintot, a legalacsonyabb bért pedig a Szabolcs-Szatmár-Beregben élők kapták, közel 181 ezer forintot.

Az ingatlan.com elemzése szerint a budapestieknek a nettó átlagfizetésük 37 százalékát vinné el - az ingatlan.com csoporthoz tartozó money.hu kalkulációi szerint - legkedvezőbb, végig fix törlesztésű 20 éves futamidejű lakáshitel havi részlete. “Debrecenben a megyei átlagfizetés 39 százalékára lenne szükség, Kecskeméten 35 százalék. Kaposváron 30 százalék alatti ez a mutató, Salgótarjánban pedig 14 százalék” - tette hozzá Balogh László. Mire kell figyelni? Fontos, hogy a lakáshitelből történő vásárlás esetén a legtöbb esetben a vételár 20-30 százalékával kell rendelkezni ahhoz, hogy a maradékot meghitelezze az adott bank. Szintén lényeges szabály, hogy a hitelfelvételre készülők a nettó jövedelmük maximum 50 vagy 60 százalékát fordíthatják hiteltörlesztésre.

Az ingatlan.com és a money.hu szakértői szerint azonban veszélyes elmenni a falig, azaz a 50 vagy 60 százalékos korlátig, mert akkor nagyon feszítetté válik a családi költségvetés, azaz nem marad mozgástér előre nem látható kiadásokra. Balogh László közölte, hogy az első lakásukat megvásárlók, ha már nevelnek gyermeket vagy terveznek gyermekvállalást, akkor az állami lakásprogramban elérhető kedvezményekkel csökkenthetik a kiadásokat. Példaként említette, hogy 2021-től a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) keretében vásárolt lakásoknál az adásvétel után nem kell illetékes fizetniük az érintetteknek.

A két gyermeket tervező vagy nevelő családok pedig már több mint egy éve igényelhetik az államilag támogatott, maximum 10 millió forintos lakáshitelt, aminek törlesztőrészlete alacsonyabb a piaci kamatozású hiteleknél.

Drágultak a nemzetközi élelmiszerárak a közel-keleti konfliktus energiaár-felhajtó hatása miatt

Két hónapja drágulnak az élelmiszer-alapanyagok a nemzetközi piacokon a közel-keleti konfliktussal összefüggésben – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 04. 04. 23:00
Megosztás:

Az ötös lottót ugyan nem, de a Joker-t elvitték ezekkel a számokkal

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 14. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 04. 04. 22:00
Megosztás:

Folytatódott a forgalom erősödése a magyarországi szállodákban

A magyarországi szállodákban folytatódott a forgalom erősödése februárban: a belföldi és külföldi vendégek 1,55 millió vendégéjszakát töltöttek el a hazai szállodákban, ami 8 százalékkal több az egy évvel korábbinál - derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) honlapján közzétett februári Trendriportból.
2026. 04. 04. 20:00
Megosztás:

Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások az érettségizettek átlagkeresetéhez képest

A Varsovia Egyetem kutatása szerint hamar megtérülhet a tanulásba fektetett összeg a munkaerőpiacon, Magyarországon az érettségizettek átlagkeresetéhez képest havi szinten egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan 200 000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) 450 000 forintos (mintegy 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet.
2026. 04. 04. 19:00
Megosztás:

Heti három közvetlen légi járatot indít az Asiana Airlines Budapest és Szöul között

A Korean Air után a Dél-Koreai Köztársaság második legjelentősebb légitársasága, az Asiana Airlines is közvetlen járatokat indít Budapest és Szöul között. Az új járatokkal a nyári időszakban már heti hét "közvetlen összeköttetés" áll majd az utasok rendelkezésére a két főváros között - közölte az MTI-vel a Nemzetgazdasági Minisztérium szombaton.
2026. 04. 04. 18:10
Megosztás:

Újra fellángolt az XRP-vita: David Schwartz tisztázta, mit jelent valójában, hogy az XRP „nem lehet olcsó”

Új lendületet kapott az XRP körüli egyik legrégebbi vita, miután David Schwartz, a Ripple technológiai igazgatója pontosította egy sokat idézett kijelentésének értelmét. A szakember szerint az a megállapítás, hogy az XRP „nem lehet olcsó”, nem a token birtokosainak ígért árfolyam-emelkedésről szólt, hanem kizárólag a fizetési és elszámolási felhasználás logikájáról. A pontosítás ismét reflektorfénybe helyezte az XRP és a stablecoinok közötti versenyt, különösen az intézményi fizetési infrastruktúrák szempontjából.
2026. 04. 04. 17:00
Megosztás:

Stabil keresletre számíthatnak a magyar juhtartók

Stabil keresletre számíthatnak a magyar juhtartók, a külföldi piacok nagyobb exportot is felvennének – mondta a Juh és Kecske Ágazatért Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója az MTI-nek.
2026. 04. 04. 16:00
Megosztás:

Bitcoin Fear & Greed Index: mit üzen valójában a 11 pontos extrém félelem?

A Bitcoinhoz kapcsolódó piaci hangulat ismét a mélybe zuhant: a Fear & Greed Index mindössze 11 ponton áll a 100-ból, ami egyértelműen az extrém félelem zónáját jelzi. Első ránézésre ez pánikhangulatot sugallhat, a valóság azonban ennél összetettebb. A mutató fontos kapaszkodó lehet a kereskedők és befektetők számára, de csak akkor, ha helyesen értelmezik – és nem keverik össze egy konkrét vételi vagy eladási jelzéssel.
2026. 04. 04. 14:00
Megosztás:

Lakásbiztosítás: sokan hagyták a kampány végére a váltást

Véget ért a 2026-os lakásbiztosítási kampány, amely ideje alatt a lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek a meglévő szerződésük évfordulójától függetlenül mondhattak fel a biztosítójuknak. A korábbi évekhez hasonlóan az idei évben is megfigyelhető volt, hogy a kampány végén megnőtt a keresések és a szerződéskötések száma is, sokan az utolsó napokra hagyták a váltással kapcsolatos teendőket. Az előző évhez képest viszont úgy tűnik, megkopott a kampány vonzereje, legalábbis erre utal, hogy 2025-höz képest a keresések és a szerződéskötések száma is megcsappant.
2026. 04. 04. 13:00
Megosztás:

Saylor kontra BlackRock: Tényleg 7-szer több Bitcoint vásárolt a Strategy?

Egy gyorsan terjedő piaci állítás szerint Michael Saylor cége 2025-ben hétszer több Bitcoint vásárolt, mint a BlackRock spot ETF-je. A hivatalos adatok alapján azonban ez a kép messze nem ennyire egyértelmű. A történet jól mutatja, hogyan válhat egy erős narratíva pillanatok alatt piaci beszédtémává, még akkor is, ha a tényleges számok ennél jóval kiegyensúlyozottabb képet festenek.
2026. 04. 04. 12:00
Megosztás:

Iráni konfliktus - Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 04. 11:00
Megosztás:

Szerb elnök: Komoly döntésekre van szükség

Az emberiség a szakadék szélén áll, ezért komoly döntésekre van szükség - ezzel indokolta pénteken Aleksandar Vucic szerb elnök azt, hogy egyenkénti egyeztetésre hívta a politikai pártokat. Ez az egyeztetés három párt, köztük a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) esetében már megtörtént.
2026. 04. 04. 10:00
Megosztás:

Az amerikai kormány rekordösszegű, 1500 milliárd dolláros védelmi költségvetést tervez 2027-re

A washingtoni Fehér Ház 1500 milliárd dolláros védelmi költségvetést javasol az Egyesült Államok számára 2027-re - derül ki az elnöki hivatal által pénteken kiadott tervezetből.
2026. 04. 04. 09:00
Megosztás:

Kiállítás nyílik a régi barcsi földhivatal épületében

Megújul, és Barcs, valamint a Dráva-mente természeti, kulturális örökségét bemutató interaktív kiállításnak ad otthont a régi barcsi földhivatal épülete 2026 augusztusától - tájékoztatta a Somogy Vármegyei Önkormányzat az MTI-t.
2026. 04. 04. 08:00
Megosztás:

Választás 2026 - Az utolsó napon még több ezren jelentkeztek át

A határidő lejártának napján még csaknem 3700-an kérték felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe, és mintegy 14 ezren jelentkeztek át egy másik magyarországi településre az április 12-i országgyűlési választásra - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) péntek reggeli adataiból.
2026. 04. 04. 07:00
Megosztás:

Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 04. 06:00
Megosztás:

Ukrán cég vásárolta fel az ArcelorMittal utolsó romániai üzemét

Ukrán cég vásárolta fel a csőtermékeket gyártó román ArcelorMittal Tubular Products Romant - írta vállalati közlemény alapján a profit.ro.
2026. 04. 04. 05:00
Megosztás:

Jól halad a mohácsi Duna-hídhoz kapcsolódó úthálózat építése

Az épülő mohácsi Duna-híd és a hozzá kapcsolódó csaknem harminc kilométer hosszan létesülő utak kivitelezésével kapcsolatos projekt az ütemterveknek megfelelően halad, és elérte a 35 százalékos készültségi szintet - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium útépítésekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Mohácson, sajtótájékoztatón.
2026. 04. 04. 04:00
Megosztás:

A Frontiers hazahozza első csúcskutatóját: Roska Botond alakít kutatócsoportot Magyarországon

A világszerte elismert, Wolf-díjas neurobiológus génterápiás fejlesztései a gyógyításban új esélyt adnak a látássérült vagy vak embereknek. A Frontiers első Fellow-jaként Magyarországon épít tudásközpontot.
2026. 04. 04. 03:00
Megosztás:

Családi házban laksz? Akkor készülj az újabb sarcra!

Egy családi ház ma Magyarországon már nemcsak rezsit, felújítást és biztosítást jelent, hanem egyre több adó- és kötelező befizetési tételt is.
2026. 04. 04. 02:00
Megosztás: