Mennyivel haltak meg többen a COVID miatt Magyarországon, mint a COVID előtt? Ábra
A Covid19-járvány miatt jelentősen nőtt a halálozások száma
A halálozások száma az 1990-es évek elejétől ingadozásokkal ugyan, de alapvetően ereszkedő trendet követett. Hosszú évtizedek óta az 1993. évi, 150 ezret is meghaladó halálesetek száma volt a legmagasabb. Innen indult a csökkenés, gyakran megszakítva egy-egy kisebb emelkedést vagy stagnálást hozó évvel. 2011-ben hosszú idő óta először szorult a halálozások száma 130 ezer alá, és az ezt követő években váltakozva hol meghaladta, máskor elmaradt ettől a szinttől. A 2020. évi, 140,9 ezer főre becsült haláleset 8,7%-kal, mintegy 11,3 ezer fővel haladta meg az előző évit, és az elmúlt 21 évben a legtöbb elhalálozást jelentette.
A halálozások havonkénti száma 2020 során egyenetlenül alakult
- Az év eleji adatok biztató képet mutattak, mivel az első két hónapban az előző év azonos időszakához képest mintegy 3300 fővel, közel 13%-kal kevesebben hunytak el. Különösen a januári adatok voltak kedvezőek a mintegy 15%-os visszaeséssel, de a februári 10%-os csökkenés is jelentősnek számított. A csökkenésben szerepet játszott az előző év téli hónapjainak influenzajárványa, ami főleg 2019 elején növelte jelentősen a halálozások számát, megemelve ezzel a bázisidőszak értékét.
- Március és augusztus között a halálozások száma lényegében megegyezett az előző évivel, így az első három negyedév összes halálozása még mintegy háromezer fővel, 3,0%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.
- A koronavírus-járvány első, tavaszi hulláma csak kismértékű emelkedést okozott a halálozások számában, azonban a második hullám már jelentős halálozási többlettel járt. Az októberi, 18%-os növekedést követően novemberben és decemberben drasztikusan, 58%-kal emelkedett a halálozások száma. 2020 utolsó negyedévének mintegy 46 ezer fős halálozása 14,3 ezerrel haladta meg az egy évvel korábbit, és összességében 11,3 ezer fős többlethalálozást okozott 2020-ban.
grafikon forrás: KSH.hu