Meredek esések Nyugat-Európában: a befektetők nem adnak hálát az amerikai bankszünnapnak
Magyarország
Azután, hogy tegnap újra a szűk 267-268-as sávban tartózkodott a forint az euróval szemben, ma reggelre 269-ig, majd mostanra 270 fölé gyengült az árfolyam. Ennek a legfőbb oka a szokásos: a nemzetközi hangulat romlása - mínuszos ázsiai, nyugat-európai részvénypiacok - a kockázatvállalási kedv csökkenés, amihez még hozzá jön az amerikai bankszünnap is. Az összes többi régiós devizát is felütötték, a zloty 4.12 fölött, a cseh korona 26.14 fölött jár a közös devizával szemben. Nem számítunk drámai forintgyengülésre a hét későbbi részében, legfeljebb az augusztus eleje óta jellemző 265-275-ös sáv felső régiójáig mehet el a kurzus, de alapvetően 273 föle nem várjuk az euró/forintot. Kérdés, hogy az USA a holnapi rövidített kereskedésben, a mai és az esetleges holnapi egyéb piacokon megfigyelhető esésekből mit reagál le. Amennyiben holnap már kizöldülnek a nyugat-európai és ázsiai piacok, akkor jó esély van arra, hogy nem lesz komoly lejtmenet hétfőn a Wall-Streeten, így a forint is újra 270 alá tud majd bejönni.
Nemzetközi
A keddi 0.5 százalékos lejtmenet után a nyugat-európai börzék szerdán 0.6-0.8 százalékkal fentebb végeztek, igaz az amerikaiakkal ellentétben záró-értékük még mindig nem volt új 2009-es csúcs, hiszen az 1 százalékkal továbbra is alatta maradt az október közepi éves maximumnak. A vételi kedvet alapvetően az előző napi esések következtében kialakult relatíve alacsonyabb árak hozták meg, mely tendencia beleillik az utóbbi két hétben látható (egy nap föl, egy nap le) oldalirányú mozgásba. A brit gazdaság harmadik negyedéves GDP-je az előző negyedévhez képest az előzetes 0.4 százaléknál valamivel kisebb mértékben, 0.3 százalékkal csökkent. Az év/év alapú lejtmenet igaz még így is 5.1 százalék volt. Viszont a délutáni amerikai makroadatok tovább tudták javítani a piaci hangulatot.
Az amerikai októberi személy bevételek - bruttó fizetések, egyéb jövedelmek - 0.2 százalékkal növekedtek az előző hónaphoz képest, míg a személyes kiadások 0.7 százalékkal nőttek szeptemberhez képest. Igaz a rendelkezésre álló jövedelem az adók csökkenésével 0.4 százalékkal nőttek. Mindezzel együtt a megtakarítási ráta 4.6 százalékról 4.4 százalékra csökkent. Igaz, hogy az USA-nak a hitelből való fogyasztását kellene visszafognia és növelnie kellene a megtakarításait, mindenestre a fogyasztás növekedése jó startot jelent a negyedik negyedévben a GDP-t illetően.
A tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya októberben hó/hó alapon 0.6 százalékkal csökkent, annak ellenére, hogy 0.5 százalékos növekedést valószínűsített az elemzői konszenzus. Igaz, a teljes képet akkor kapjuk meg, ha figyelembe vesszük, hogy az előző havi értéket viszont 1.4 százalékos hó/hó alapú növekményről 2 százalékra módosították fel. Tehát már önmagában ez is megmagyarázza a csökkenés egy részét. Így annak ellenére, hogy pozitívan nem értékelhetőek a számok, túl nagy aggodalomra nem adnak okot.
Ami viszont üdvözítő volt, hogy a friss munkanélküli segélykérelmek száma az USA-ban több mint egy éves mélypontra, 466 ezerre csökkent a múlt heti mérések szerint, míg a várakozások 500 ezerről szóltak. Lévén, hogy az adat nem nettósított, tehát nem számolja bele azt, hogy hányan kapnak munkát az adott időszakban és csak az új munkanélkülieket veszi számításba, tartósan 400 ezerre, vagy az alá kell csökkennie az adatnak, hogy a foglalkoztatottak számának nettó növekedéséről tudjunk beszélni. A tartósan segélyen élők száma is csökkenést mutatott az előző 5,611m helyett már csak 5,423m ember részesült munkanélküli juttatásban több mint 2 hete.
Az előbbiek mellet még az októberi új lakásértékesítések is pozitív meglepetést tudtak okozni, októberben évesített 430 ezer új lakóingatlan talált gazdára, az előző havi 402 ezer után, túlszárnyalva a 410 ezres várakozásokat. Természetesen ebben is nagy szerepet játszik az eredetileg november 30-án kifutó, de 2010-re is meghosszabbított 8,000 dolláros első lakásvásárlásra vonatkozó állami adókedvezmény. Valamint a novemberi Michigan fogyasztói bizalmi indexet is az előzetes 67-ről, 67.4-re felfelé módosították, igaz még így is csökkenést az októberi 70.6-ról. Tehát a fogyasztók e szerint már óvatosabbak lettek novemberben az előző hónaphoz képest.
Tőzsdék
Összességében a Wall-Street 0.3-0.5 százalékkal tudott fentebb végezni. Az alapvetően pozitív összhatású tegnapi makroadatok mellett a nyersanyagipari cégek részvényei is felfelé hajtották a főbb indexeket, hiszen mind az arany, mind az olaj ára rallyzott a dollár gyengülésének következtében. Csütörtök reggel az ázsiai részvénypiacok már meredeken, 1-2 százalékkal estek, igaz a kínai részvények ennél is mélyebb, 3 százalék fölötti zuhanást mutattak. Alapvetően a dollár előző napi, az összes devizához képesti gyengülését túlreagáló jen nyomta rá a bélyegét a japán exportőrök eredménykilátásaira. Illetve a mai amerikai bankszünnap miatti alacsony likviditás is nagyobb mozgásokat eredményezett. Valamint Kínában az okoz fokozott aggodalmat mostanság, hogy számos forrásból lehetett hallani, hogy a japán állam megnövelné a bankok tőkekövetelményét, egy esetleges helyi hitel-lufi megakadályozása céljából. A nyugat-európai börzék ma délelőtt az ázsiai piacok teljesítményét lereagálva már 2 százalékos mínuszban járnak. A nap későbbi részében már nem lát napvilágot érdemi makroadat, de mivel az amerikai piacok ma zárva tartanak - és holnap is csak rövidített kereskedés lesz - nagy mozgásokra lehet felkészülni. Várhatóan marad az eladói nyomás, hiszen az európai exportőrök is megszenvedik a rekorderős eurót.
Devizák
A dollár 1.50 környékéről indulva még a tegnapi jó hangulatban a nap végére 1.5140-ig gyengült az euróval szemben. Ebben nagy szerepet játszott, hogy a befektetők nagyobb mértékben likvidáltak amerikai állampapír-állományokat, hogy (akár fejlődő-piaci) részvényeket vegyenek. Valamint a Fed és az EKB kommunikációja közötti elmúlt napokban megmutatkozó különbség is szerepet játszik ebben. Az EKB sürgeti a mennyiségi lazítási intézkedések visszavonását, a Fed pedig szinten tartja őket, és megerősítette a piacokat az ultra-alacsony alapkamat fenntartásáról. A dollár gyengülését a jen még túl is reagálta és 87 alá izmosodott a zöld-hasúval szemben. A japán jegybank nem jelezte, hogy közbe akarna avatkozni nyíltpiaci intervencióval lévén, hogy a jen más devizákkal szembeni erősödését nem tartja aggasztónak. Igaz a jen az euróval szemben 130.79-ig erősödött, tehát azért ne legyünk biztosak ebben. Nem várjuk a dollár elpattanását a nap későbbi részében, az euróval szemben, hiszen újabb eladói nyomásra az amerikai befektetők részéről nem számíthatunk. Viszont a középtávú gyengülő trend továbbra is fennáll.
Egyéb makrogazdasági hírek: Magyarország
A magyar munkanélküliségi ráta a várakozásokat hajszálnyival alulmúlva, 10.4 százalékra emelkedett októberben, a szeptemberi 10.3 százalékról és az egy évvel ezelőtti 7.7 százalékról. A foglalkoztatottak száma az utóbbi egy évben 127 ezerrel 3,788 ezerre csökkent, míg a munkanélküliek száma 112 ezerrel 439.5 ezerre nőtt. Ami valamelyest pozitív, hogy a gazdaságilag aktívak száma csak a kettő különbségével, 15 ezerrel csökkent egy év alatt, tehát az állásukat elvesztők nem hagyják el a tömegesen a munkaerőpiacot. A belső kereslet csökkenésével és a vállatok költségtakarékossági intézkedései következtében még további elbocsátásokra számítunk. Várakozásaink szerint a munkanélküliség decemberre eléri majd a 11 százalékot és 2010 első negyedévében 11.5 százalék környékén fog tetőzni.