Merkel: nincs gyors megoldás az euróválságra
Merkel a csütörtökön kezdődő EU-csúcs előtt a német parlamentben kifjetette, hogy nem létezik olyan "mágikus formula" amelytől a válság gyorsan elmúlna.
Merkel ragaszkodik ahhoz, hogy Európának a problémák kezelését már azok gyökereinél kell orvosolni lépésről lépésre haladva. Ezen problémák közé tartozik a versenyképesség hiánya és a magas adósságállomány. Minden más válságkezelési megközelítés kudarcra van ítélve. Az első lépések már megtörténtek, hiszen sikerült a stabilitási és növekedési egyezmény reformja, és megkötötték a fiskális paktumot. Félő azonban, hogy a csütörtökön kezdődő uniós csúcson "ismét repkednek majd az ötletek" a külön-külön felhalmozott adósság törlesztése feletti közös felelősségvállalásról, és túl kevés szó esik az ellenőrzés eszközeiről és a szerkezeti reformokról - mondta a kancellár.
A kancellár szerint a következő hónapokban dől el, hogy az euróövezet "továbbra is jómódban élhet-e" a változó világban, a feltörekvő országok által támasztott versenyben. A nemzetközi közösség arra vár, hogy Európa elhatározza, merre indul tovább - mondta. "Nem szabad olyat ígérni, amit nem tartunk be, amiben pedig megállapodunk, azt végre kell hajtani" - tette hozzá. Hangsúlyozta: nem a válság tüneteivel kell foglalkozni, hanem az okokkal. "Ki kell törni az adósság ördögi köréből" és javítani kell a versenyképességen.
Angela Merkel német kancellár kedden egy zártkörű pártrendezvényen kijelentette, hogy "amíg ő él", nem lesz közös törlesztési felelősségvállalás az adósságokra Európában. A német kancellár annak ellenére kitart elvei mellett, hogy egyre inkább nő az országra nehezedő nyomás, példaképp az euróövezeti kötvényt illetően.