Mi vár a magyar iparra?
Tavaly decemberben a naptárhatással tisztított adatok szerint 1,1 százalékkal nőtt, a nyers adatok viszont 5,8 százalékos bővülésről tanúskodnak. Az eltérés hátterében az áll, hogy 2020 decemberében két munkanappal több volt, mint egy évvel korábban. Összességében a múlt évben az ipari termelés 6,1 százalékkal csökkent a 2019-ben elért 5,6 százalékos többlet után, a hanyatlás pedig a járványhatással magyarázható.
Az ipari termelés volumene márciustól augusztusig folyamatosan elmaradt az egy évvel korábbitól elsősorban a pandémia miatti termeléskorlátozások, gyárleállások miatt. A három legnagyobb feldolgozóipari alszektor körül a járműgyártásban több mint 11 százalékos volt a csökkenés. Ugyanakkor a számítógépek, elektronikai, optikai termékek gyártása, valamint az élelmiszer-, ital- és dohánytermék-gyártás 0,8, illetve 1 százalékkal nőtt.
Az ágazat teljesítménye elsősorban attól függ, hogy a járvány miatti bizonytalanság mikor kezd visszahúzódni. Az biztos, hogy a bázishatás, vagyis a pandémiához köthető tavaly tavaszi zuhanás miatt idén áprilisban és májusban jelentős növekedést mutat majd az ipari statisztika. Az év egészében pedig a mostani kilátások szerint 5 és 10 százalék közötti bővülésre lehet számítani.