A rendeletet aláírták! 65-81 éves nyugdíjasok készüljetek!
Mikor történik nyugdíjelőleg megállapítása?
Nyugdíjelőleget jellemzően az év elején, január 1-je és az adott év márciusában kihirdetett valorizációs szorzószámok megjelenése közötti időszakban benyújtott nyugdíjigények esetén állapítanak meg. Ez az előleg addig biztosítja az igénylő számára a juttatásokat, amíg a végleges nyugdíjösszeg kiszámításához szükséges valorizációs szorzószámok nyilvánosságra nem kerülnek.
Ettől az időszaktól függetlenül is előfordulhat, hogy előleget állapítanak meg, például akkor, ha a nyugdíjigény elbírálásához szükséges eljárás hosszabb időt vesz igénybe. Ez rendszerint azért történik, mert a nyugdíj összegének kiszámításához szükséges múltbeli kereseti adatok beszerzése nehézségekbe ütközik, például az érintett munkáltató megszűnése miatt. A nyugdíjösszeg kiszámítása során az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának napjáig elért jövedelmeket veszik alapul.
Mindkét esetben, ha a nyugdíjjogosultság megállapítható, megkezdődik az előleg folyósítása.
Az özvegyi nyugdíj kapcsán az alábbi videóban mond el minden újdonságot a szakértő:
Mi változott meg 2024-ben?
2024 januárjától a nyugdíjelőleget már nem határozattal, hanem végzéssel állapítják meg. Ez a módosítás nem érinti az előleg szerepét vagy célját, csupán az eljárás jogi formáját változtatja meg. A végzés megerősíti, hogy a nyugdíjjogosultság fennáll, és előleg fizetendő, továbbá lehetőséget biztosít az igénylő számára fontos egyéb kérdések rendezésére, például az egészségbiztosítási jogosultság nyugdíjasként történő nyilvántartására vagy az Ellátottak utazási utalványának megküldésére.
Az utazási utalvány a közösségi közlekedésre vonatkozó kedvezmények igénybevételére jogosít. Évente 16 alkalommal 50%-os, 2 alkalommal pedig 90%-os kedvezményt biztosít, amelyek akár összevonhatók is. Az utalvány kézhezvétele után a helyi kedvezményes közlekedési bérlet is kiváltható.
Nyugdíj kalkulátor IDE kattintva
Új lehetőség 2024-től
Az új szabályozás szerint, ha a nyugellátási igényt négy hónapon belül nem bírálják el, az igénylő kérheti az előleg összegének módosítását az addig beszerzett adatok alapján. Ez általában magasabb összegű előleg megállapítására irányul, de ritkábban előfordulhat ennek az ellenkezője is. Az előleg összegét ugyanis a végleges nyugdíjösszeg megállapításakor beszámítják, így a korábbi, részleges adatok alapján kalkulált összeg később módosulhat.
A nyugdíj végleges összege
Amint az összes szükséges adat rendelkezésre áll, haladéktalanul megtörténik a végleges nyugdíjösszeg megállapítása és az erről szóló határozat kiadása. Azokban az esetekben, amelyek a tárgyévi valorizációs szorzószámok kihirdetésére várnak, az elbírálási határidő legkésőbb április 15-ig tart, ekkorra a végleges nyugdíjösszeg megállapítása is lezárul.