Miért éppen Olaszország, miért nem Belgium?

Az euróövezeti államadósság-válságban a tőkepiaci szereplők eddig a kisebb országokat támadták meg, felfigyelve krónikus belső gyengeségeikre. Adósságukat a piac menekülésszerűen leértékelte. Ez profitot hoz a zuhanásba belevásárlók számára a hozam formájában, amikor az EU és az IMF egy ponton túl közös közpénzzel refinanszírozza a hitelüket vesztett országok adósságát.

Új fejezet kezdődött azzal, hogy a célkeresztben feltűnt Olaszország, az euróövezet harmadik számú gazdasági hatalma. Újabban a piac durván megtámadta az olasz államadósságot, hozamát a kezelhetőség határának tartott 7 százalék fölé hajtva. Ám itt meg is torpant a roham. Belgium viszont kis ország nagy adóssággal, mégsem támadta a piac - eddig. Tévedés azt hinni, hogy a piacot csupán a méret visszarettenti.

 

A nemzetközi tőkepiac ereje már sokkal nagyobb, mint bármely ország kormányzatának pénzügyi hatóereje. A világ teljes tőkepiaci tőkeértéke több mint 210 billió dollár az 1990-es 42 billió dollár helyett. Ebben különbözik korunk a korábbi évtizedektől, amikor a bajba került adós országok gondját még barátságos könyvtárszobákban kezelte a hitelező kormányok Párizsi Klubja, illetve a megánhitelezők szintén rég elfeledett, szivarfüstös Londoni Klubja. Ma az adós kormányoknak nem párszáz bankvezérrel, hanem sokszáz millió nagy- és kisbefektetővel kellene tárgyalniuk világszerte, ami képtelenség, így a piaci irányzat lett sorsdöntő.

 

Első pillantásra az olasz és a belga adósság aránya nem sokban különbözik. Olaszországban az euróövezet megalakulása, 1999 óta sosem volt a kormányzati adósság a hazai össztermék (GDP) száz százaléka alatt, az alapszabályszerű legföljebb 60 százalék helyett. 2008-ra sikerült 105,8 százalékra szorítani, de idén és jövőre 120,5 százalék várható az Európai Bizottság előrejelzése szerint.

 

Belgiumban is 111,2 százalékos volt a kormányzati adósság átlagosan a 2000-es években 2007-ig, azonban az arányt 2008-ra sikerült 89,3 százalékra csökkenteni. A válság nyomán idén 97,2 százalékosnak, 2013-ra 100,3 százalékosnak ígérkezik az arány. Ebben a tekintetben azonban Belgium "nagyobb" ország, mint Olaszország. Belgiumban az egy főre jutó GDP 2002-ben 26 ezer euró volt, tavaly 32.600 euró, ám Olaszországban 22.800 euróról csak 25.700 euróra nőtt, vagyis a belga előny 1,14-szeresről 1,27-szeresre gyarapodott az Eurostat szerint.

 

A kormányzati adósságot azonban nem a GDP-ből törlesztik, hanem az államháztartási bevételekből, amelyek közül messze a legnagyobb a központi költségvetésé. Másfelől a kormányzati adósság egy ország teljes adósságának csak egy része, és a piaci szereplők az egészet figyelik.

 

Ami a költségvetést illeti, Belgiumban az adók és más közületi bevételek a GDP 49 százalékát, Olaszországban csak a 46,7 százalékát tették ki tavaly. A belga államháztartás adósságfedezet-szerző képessége tehát erősebb. Megdőlni látszik a korábbi tantétel, hogy ha a közadósság hitelezőinek többsége belföldi, az védelmet nyújt. Ez az arány Olaszországban 57,3 százalékos, Belgiumban 43 százalékos a központi bankok adatai szerint.

 

Ennek mind kisebb a jelentősége, ha egy országnak nincs önálló központi bankja és saját valutája. Annak van inkább jelentősége, hogy a pénzügyi szervezetek által a belga adósoknak - közületi és magánadósoknak - összesen adott hitelekből a közületi adósság aránya nem egészen 60 százalékos, Olaszországban viszont majdnem 80 százalékos: vagyis Olaszországban a közületi szektor tartósan elszívja a tőkét a magánszektor elől. Ez árt a gazdasági növekedésnek, következésképp az adószedésnek. Ez már átvezet a hitel és a gazdaság átfogóbb szemléletéhez.

 

Még néhány adat: olasz működőtőke másfélszer annyi van külföldön, mint külföldi Olaszországban, Belgiumban viszont 1,2-szer több a külföldi működőtőke, mint a belga tőke külföldön, de mindkettőből többje van Belgiumnak, mint Olaszországnak. A megtérülés különbségei miatt az olasz nemzeti jövedelem (GNI: GDP plusz-mínusz külföldről vagy külföldre származó nettó kamat- és osztalékjövedelem) mégis kisebb a GDP-nél, Belgiumban pedig nagyobb. Vagyis Olaszországból hagyományosan kifelé tart a tőke - mindjárt a beruházások, majd a tőkejövedelmek szintjén is -, Belgiumba viszont befelé.

 

A belga pénzügyi szolgáltatások világméretű terjeszkedésének következtében Belgium nemzetközi befektetési mérlege - működőtőke, portfólió-befektetések, tartalékok - 2007-ben 97 milliárd euróval, tavaly 275 milliárd euróval többletben volt, ellenben az olasz mérleg 2007-ben 381 milliárd euróval, tavaly 372,5 milliárd euróval deficites. A még szélesebb fizetési mérleg hiánya Olaszországban krónikusan a GDP 3 százaléka körül van, Belgiumban ellenben rendszeresen több mint 2 százalékos a többlete. Az sem lényegtelen, hogy Belgiumban a kormányzati adósságból az éven belüli lejáratok aránya 15 százalékos, Olaszországban közel 18 százalékos, és Belgiumban a közadósság több mint 10 százaléka bankkölcsön, Olaszországban csak a 7,8 százaléka, vagyis a belga kormánynak több tárgyalóképes partnere van, mint az arctalan tőkepiacra jobban ráutalt olasz kormánynak.

 

Mindent egybevetve: az olasz államadósság könnyebb prédának tűnik, mint a belga. Ezt tükrözi Belgium Olaszországénál jobb osztályzata is a nemzetközi hitelminősítőknél. Csakhogy az Olaszország elleni támadásnak mégis határt szabhat, hogy az olasz adósság akkora, amekkorát az euróövezeti mentőalap egyelőre nem tud fedezni. Vagyis az 1,843 billió eurós olasz adósság túlzott piaci leértékelésén mindenki csak veszítene. Ezért mégsem lehetetlen, hogy Belgium - összes előnye dacára - sorra kerülhet, hiszen kormányzata csak 340,7 milliárd euróval tartozik a világnak, körülbelül annyival, mint a görög kormány. Ezen még lehet pénzt keresni. (MTI)

Agrometeorológia: nagy szükség lenne további csapadékra

Bár múlt héten a júniusi rendkívüli szárazság után számottevő csapadék érkezett, és az aszály nagy területen mérséklődött, vagy meg is szűnt, sokfelé lenne szükség további csapadékra - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2025. 07. 17. 21:30
Megosztás:

A Magyar Telekom észak-macedóniai leányvállalata 40 millió euróval segíti a digitális átállást

A Magyar Telekom észak-macedóniai leányvállalata, a Makedonski Telekom 2028 végéig 40 millió eurót fektet be digitális infrastruktúrába a Balkán-félszigeti országban az észak-macedóniai kormánnyal csütörtökön aláírt közös nyilatkozat értelmében - tájékoztatta a Magyar Telekom csütörtökön az MTI-t.
2025. 07. 17. 21:00
Megosztás:

Vegyesen változott csütörtök estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 17. 20:30
Megosztás:

Ismét rekordot döntött a világ legnagyobb chipgyártójának bevétele

A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) 31,7 milliárd dollár bevételt ért el az idei második negyedévben, ami közel 40%-os éves növekedés az előző év azonos időszakához képest. Ez új csúcsot jelent, és meghaladja az előzetes várakozásokat is.
2025. 07. 17. 20:00
Megosztás:

Gyengélkedő gazdaság és inflációs veszély…

Gyengélkedő gazdaság és inflációs veszély jellemezte a tegnap publikált Bézs könyv hangvételét.
2025. 07. 17. 19:30
Megosztás:

Munkásszállást adtak át Nyírbátorban

Csaknem egymilliárd forintból épült új, 46 lakásos munkásszállás Nyírbátorban, a beruházás átadását csütörtökön tartották a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kisvárosban.
2025. 07. 17. 18:30
Megosztás:

Tojáshéjon lépked az amerikai gazdaság a bézs könyv tanulságai alapján

A Fed bézs könyve magyar idő szerint tegnap este 8 órakor került publikálásra, ami szerint az amerikai gazdasági aktivitás a vizsgált időszakban — május végétől július elejéig — enyhén emelkedett.
2025. 07. 17. 18:00
Megosztás:

Szárnyal az easyJet: elemzői várakozásoknak megfelelő profitnövekedés

Elemzők által becsült mértékben, 21 százalékkal, 286 millió fontra (383 millió dollár) emelkedett az easyJet brit fapados légitársaság adózás előtti nyeresége a június végével záródott harmadik pénzügyi negyedévében - közölte a társaság csütörtökön.
2025. 07. 17. 17:30
Megosztás:

Több jelentkező van a munkerőpiacon, de nem biztos, hogy a megfelelőek

Bár az elmúlt egy évben enyhült a korábbi munkaerőhiány, a magyar munkaerőpiac továbbra sem lélegezhet fel. A Work Force friss elemzése szerint a gazdasági lassulás hatására ugyan több a potenciális jelölt, de a cégek továbbra is nehezen találnak megfelelő képzettségű és motivált munkaerőt – különösen a gyártásban, az autóiparban és a technológiai szektorban. Az MNB 2025. júniusi jelentése alapján a munkanélküliségi ráta változatlanul alacsony, ugyanakkor a munkaerőpiac feszessége tovább enyhült az elmúlt negyedévekben.
2025. 07. 17. 16:30
Megosztás:

Szárnyal a Demján Sándor 1+1 Program – egy hét alatt megduplázódott a kifizetések összege

A Demján Sándor 1+1 Program célja a hazai kis- és középvállalkozások termelékenységének növelése és méretugrásuk elősegítése. A programnak köszönhetően már több mint 20 milliárd forint támogatás jutott el a nyertes vállalkozásokhoz. A Kormány felismerve a vállalkozások erőteljes beruházási szándékát az eredetileg 48 milliárd forintos keretösszeget 130 milliárd forintra emelte, ezzel megháromszorozva a támogatható projektek számát.
2025. 07. 17. 16:00
Megosztás:

Sokat utaztak a belgák 2024-ben

A belga állampolgárok 2024-ben 23,7 millió külföldi utazást tettek, mintegy 2,1 százalékkal többet az előző évben feljegyzettnél, míg a külföldön eltöltött vendégéjszakák száma 181,4 millió volt tavaly, ami 10,9 százalékos növekedést jelent 2023-hoz képest - derült ki a belga statisztikai hivatal, a Statbel adataiból, amit a Bx1 című, brüsszeli hírportál ismertetett csütörtökön.
2025. 07. 17. 15:30
Megosztás:

A stressz ellen muszáj tenni

A pénzért és anyagi javakért folytatott küzdelem gyakran feszültséggel jár. Ezt szinte mindannyian átéljük életünk során, ám egyáltalán nem szabad megfeledkezni arról, hogy hosszú távon ez egyáltalán nem egészséges. A fokozott stressz senkinek sem tesz jót, így érdemes megkeresni azt a hatékony megoldást, mellyel megelőzhetjük a hosszú távú gondok kialakulását.
2025. 07. 17. 15:00
Megosztás:

2000 milliárd dollárra hízhat az EU költségvetése

Az EU 2028-2034-es költségvetése megközelítheti a 2.000 milliárd eurót, ami jelentős ugrást jelentene az előző (2021-2027-es) költségvetési ciklus 1.200 milliárd eurós összegéhez képest.
2025. 07. 17. 14:30
Megosztás:

Befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban

Nem maradt döntésre váró támogatási kérelem a családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében támogató kiíráson, befejeződött a pályázatok elbírálása a Napenergia plusz programban - jelentette be a hivatalos Facebook-oldalán csütörtökön az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2025. 07. 17. 14:00
Megosztás:

Visszaesett a japán export

Japán kereskedelmi többlete júniusban 153 milliárd jenre csökkent az egy évvel korábbi 221 milliárdról, elmaradva a piac 354 milliárdos várakozásától.
2025. 07. 17. 13:30
Megosztás:

Új szolgáltatás a magyar jogi piacon – másodvélemény jogvitás ügyekben

A Jalsovszky Ügyvédi Iroda elsőként indít a magyar piacon felvállaltan <a href="https://jalsovszky.com/hu/vitarendezes-tamogatas-second-opinion" target="_blank">"second opinion" (másodvélemény)</a> szolgáltatást jogvitás ügyekhez kapcsolódóan.
2025. 07. 17. 13:30
Megosztás:

Schrödinger növénye: nem tudjuk, él-e, amíg ki nem nyitjuk a csomagot

Schrödinger macskája talán a világ leghíresebb gondolatkísérlete. A lényege, hogy egészen addig nem tudjuk, hogy egy dobozban lévő macska él-e vagy sem, amíg ki nem nyitjuk a dobozt. Ugyanez történik, amikor valaki élő növényt küld csomagautomatával: amíg a címzett ki nem nyitja a rekeszt, senki sem tudhatja biztosan, hogy a növény túlélte-e a szállítást, vagy elpusztult, és szétázva, bebüdösödve tönkretett mindent. A FOXPOST ismét figyelmeztet: az élő növény nem csomag, ne küldjük csomagautomatával!
2025. 07. 17. 13:00
Megosztás:

Könnyen milliós adócsapdába futhatunk

A nyár nemcsak a pihenés, hanem a munkavégzés rugalmasabb formáinak időszaka is. Egyre többen dolgoznak görög szigeteken, horvát tengerpartokon vagy éppen a Balaton mellett – hívhatjuk őket akár digitális nomádnak is, magyar céges státusszal. De tényleg működik ez szabályosan, vagy inkább adó- és TB‑kockázatot húzunk magunkra? - A Niveus elmagyarázza.
2025. 07. 17. 12:30
Megosztás:

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az OTP Bank

A kiberbiztonság növelése érdekében az az OTP Bank újabb felsőoktatási intézménnyel működik együtt. Az NKE-val kötött megállapodás célja kettős, részben a hallgatók szakmai ismereteinek fejlesztése, a gyakorlati ismeretek átadása az információbiztonság és az infokommunikációs technológiák területén, illetve az együttműködés során fontos cél a banki rendszerek biztonságának továbbfejlesztése, a legmodernebb technológiák alkalmazása, a hatékonyság növelése is.
2025. 07. 17. 12:00
Megosztás:

Négymilliárd forintból indulhatnak fejlesztések Tatabányán

Csaknem négymilliárd forintból indulhatnak fejlesztések Tatabányán a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz forrásaiból - közölte a pályázatot koordináló Komárom-Esztergom Vármegyei Közgyűlés elnöke az MTI-vel.
2025. 07. 17. 11:30
Megosztás: