Milliós tartozásokkal menekülnek a vállalkozók a kínai Vencsouból
A hatóságok egyrészt egy fajta hitelválságot szeretnének megelőzni, másrészt a kifizetetlen bérek miatt a dolgozók tiltakozáshullámának szeretnék az elejét venni - derül ki az összefoglalóból. A kelet-kínai Csöcsiang (Zhejiang) tartománybeli Vencsou (Wenzhou) a kínai magánszektor sikereinek szimbóluma, a virágzó vállalakozások otthona, mesésen meggazdagodott üzletemberek városa, amelynek mintáját országszerte követendőnek ítélték és tanulmányozták.
Szeptember közepén kapott lábra a hír, hogy hét helyi vállalkozó tűnt el alkalmazottak ezreit és tetemes - fejenként jüan százmilliókban mérhető - adósságot hátrahagyva. Tartoztak bankoknak, illetve az utóbbi idők szigorításai miatt magánszemélyektől is vettek fel kölcsönöket, természetesen nagyobb kamatra. A csőd közeli állapotba került kisebb cégek tulajdonosai egyéb megoldást nem látván, szó nélkül ismeretlen helyre távoztak.
Mára kiderült, hogy több mint 90-en választották a menekülést. Közülük az egyik Hu Fu-lin (Hu Fulin) szemüveggyáros, az egyik legismertebb helyi milliomos, aki 3.000 embernek adott munkát. Korábbi híradásokból úgy tudni, dolgozóinak kéthavi munkabérrel, mintegy 10 millió jüannal, vagyis nagyjából 335 millió forinttal tartozott. Tönkre ment cége az ingatlanfejlesztésbe és a napenergia üzletbe is belekóstolt. Elsőként Zsao Ta-vejt (Rao Dawei), egy 60 főt foglalkoztató cipőgyár tulajdonosát fogták el a rendőrök, négy nappal azután, hogy eladta gyára gépeit.
A történtek következményeként már korábban utcára vonultak a pénzüket követelő emberek, a helyi kormányzat pedig fizetett a dühös, becsapott embereknek, s felemelte a költségvetésben elkülönített vésztartalék összegét. A hatóságok egyúttal igyekeznek megakadályozni, hogy a menekülők külföldre szökhessenek. Úgy tudni, hogy többségük külföldi útlevéllel is rendelkezik. Csöcsiang tartomány bruttó hazai termékének (GDP) körülbelül a 70 százalékát adják a magánvállalkozások és a munkaerő 90 százalékát foglalkoztatják.
A várost október 5-én felkereste Ven Csia-pao (Wen Jia-bao) miniszterelnök, majd a válság hatásának enyhítése érdekében a központi kormány csökkentette az adót és utasította az állami bankokat a készpénzhiánnyal küzdő kis- és közepes vállalkozások egyszerűsített eljárásban történő hitelezésére. Időközben az is kiderült, hogy Vencsou lakói körében kiterjedt üzletág az illegális hitelezés.
A Kínai Népi Bank vencsoui kirendeltségének felméréséből az derült ki, hogy 300 megkérdezettnek a 89 százaléka már fektetett be pénzt az uzsorakölcsön-piacba, ezért a helyi vezetés aggódik a további következmények miatt. Ugyancsak Vencsouban, 1986-ban üzletemberek százai hagyták ott váratlanul a várost és befektetéseiket; voltak, akik öngyilkosságot követtek el, másokat a hitelezői fogtak el. Akkor háztartások ezrei mentek tönkre, kerültek válságba. A hatóságok most azt mondják nem engedik, hogy az 1986-os események megismétlődjenek és az önbíráskodást is meg kívánják akadályozni. Szeptemberben hét embert vettek őrizetbe, mert erőszakkal próbálta behajtani a neki járó pénzt. (MTI)