Nap végére alábbhagyott a lelkesedés Amerikában
Piaczárás után aztán a hitelminősítő bejelentette, hogy negatív kihatású - vagyis viszonylag rövid időn belüli leminősítés lehetőségére utaló - megfigyelés alá vette tizenöt euróövezeti tagállam hosszú távú szuverén adósosztályzatait.
A DJIA index 78,41 ponttal, azaz 0,65 százalékkal 12.097,83 pontra nőtt. Az S&P 500-as mutató 12,80 ponttal, 1,03 százalékkal 1257,08 pontra erősödött. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 28,83 ponttal, 1,10 százalékkal gyarapodott és 2655,76 ponton zárt. Elemzők szerint a most kezdődött hét talán a legfontosabb lesz az idén a Wall Street szempontjából, miután felerősödtek azok a várakozások, hogy az európai vezetők megoldást találnak a térség adósságválságára a pénteki csúcstalálkozón. Megfigyelők emlékeztetek arra, hogy az euróövezeti adósságválság volt a legnagyobb bizonytalansági tényező idén eddig.
Hétfőn a francia elnök és a német kancellár Párizsban tárgyalt, ami után bejelentették, hogy a két ország által kidolgozott javaslatot szerdán eljuttatják az EU illetékeseinek a pénteki csúcs előtt. A javaslatok között szerepel az uniós alapszerződés módosítása EU-beli "költségvetési unió" megteremtése céljából, amit mind a 27 tagországnak alá kell írnia.
A befektetők arra számítanak, hogy ez megteremti a lehetőséget arra, hogy az Európai Központi Bank (EKB) jelentős mennyiségben vásárolhasson fel kormánykötvényeket. A Cantor Fitzgerald amerikai piacokkal foglalkozó egyik elemzője szerint, ha az unió elfogadja a szükséges lépéseket, valóságos év végi rally lehet a részvénypiacokon.
A januári szállítású WTI olajfajta árfolyama 3 centtel 100,99 dollárra emelkedett hordónként, míg a februári szállítású arany jegyzése 15,80 dollárral 1.735,50 dollárra csökkent unciánként.