Nem várt tovább a Fitch, leminősítette Portugáliát
A legnagyobb európai hitelminősítő londoni bejelentése szerint az eddigi "AA"-ról "AA mínusz"-ra romlik a hosszú lejáratú szuverén hazai és külső adósságok besorolása, amelyekre további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás marad érvényben.
A Fitch a lépéshez fűzött indoklásában azt írta: a Portugáliát ért "jelentős méretű költségvetési sokk", amelyhez makrogazdasági és szerkezeti gyengeségek is járulnak, rontotta Portugália hitelképességét. A cég kiemeli, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért portugál államháztartási hiány tavaly 9,3 százalék volt, jóllehet a Fitch Ratings még szeptemberben is 6,5 százalékos deficitet jósolt.
A Fitch március elején jelezte, aggodalmas, vajon a portugál kormány mennyire tudja hatékonyan végrehajtani a költségvetés konszolidációját. A portugál besorolás a Fitch Ratingsnél a harmadik legjobb kategóriában volt.
A Fitch a lépéshez fűzött indoklásában azt írta: a Portugáliát ért "jelentős méretű költségvetési sokk", amelyhez - térségi összehasonlításban - makrogazdasági és szerkezeti gyengeségek is járulnak, rontotta Portugália hitelképességét. A cég kiemeli, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért portugál államháztartási hiány tavaly 9,3 százalék volt, jóllehet a Fitch Ratings még szeptemberben is 6,5 százalékos deficitet jósolt.
A hitelminősítő szerint ebben a helyzetben a portugál kormánynak - az idei gazdaságösztönző intézkedések leépítésén túl - komoly mértékű konszolidációs lépéseket kell tennie már jövőre, ha teljesíteni akarja a 2013-ra kitűzött 3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycélt. Még ha ez teljesül is, a hazai össztermékhez viszonyított államadósság 90 százalék körül tetőzik 2013-ban - áll a Fitch előrejelzésében.
A cég - a negatív kilátás fenntartásának egyik tényezőjeként - kiemeli, hogy a valamivel több mint 22 ezer dollárnak megfelelő egy főre jutó portugáliai jövedelemszint jelentősen elmarad az "AA" besorolású országokra jellemző középértéktől, amely meghaladja a 34 ezer dollárt.
Portugália adóskockázati megítélése azonban így is messze jobb az euróövezet leggyengébb láncszemének tekintett, súlyos költségvetési és adóssággondokkal küszködő Görögországénál, az első - és eddig az egyetlen - olyan euróövezeti tagállaménál, amelyet több hitelminősítő is visszasorolt a közepes befektetői "BBB" adósosztályzati sávba.