Német-magyar agrártárgyalások: uniós költségvetés nélkül kell tervezni a KAP jövőjét

A Nyugat- és Kelet-európai országok között egyfajta "kiegyenlítődésnek" kell létrejönnie a Közös Agrárpolitika (KAP) megújítása ügyében, amelyről jövőre, Magyarország uniós elnöksége idején nem lesznek könnyűek a tárgyalások - mondta Ilse Aigner német szövetségi élelmezési, mezőgazdasági és fogyasztóvédelmi miniszter, miután csütörtökön tárgyalásokat folytatott Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterrel Budapesten.

Ilse Aigner felhívta a figyelmet arra, hogy a KAP jövőjéről folyó tárgyalásokkal párhuzamosan folynak majd a tárgyalások a pénzügyi lehetőségekről is, új pénzügyi keretet kell megállapítani. Az agrártárgyalásokat tehát úgy kell majd folytatni, hogy nem tudjuk, mekkora költségvetés áll majd rendelkezésre ezekre a célokra - hangsúlyozta a német miniszter. Fazekas Sándor szerint szerint a KAP első és második pillére egyaránt erős anyagi támogatásban kell részesüljön. Mivel a következő uniós költségvetés nem látható előre, egyfajta filozófiát kell kialakítani a tervekhez. Már csak azért is, mert a költségvetést később fogadják majd el, mint a KAP részleteit.

 

A kiindulópont a kontinens élelmiszerellátásának biztonsága lehet, ehhez kell hozzárendelni az eszközöket. Nagyon fontos, hogy a vidéki tájak lakhatóságát, a gazdák jövedelmét, de az európai mezőgazdaság versenyképességét is segítse az új KAP. Egyfajta kiegyenlítésre is szükség van a régi és az új tagállamok között - fogalmazott a magyar miniszter. Hozzátette: a mostani "nagyon eredményes" tárgyalásokon is kiderült, hogy német és magyar nézetek több területen is közel állnak egymáshoz, például a közös uniós élelmiszer jelölés terén, ami egyaránt bíztató a kétoldalú és uniós szintű jövőbeli együttműködésre nézve. Felhívta a figyelmet arra, hogy Németország továbbra is a legfontosabb agrárkereskedelmi partnere Magyarországnak. Ilse Aigner kitért arra, hogy az Európai Bizottság legújabb tervei szerint csak a takarmányokra engedélyezné, és csak nagyon csekély mértékben a génmódosított (GM) termékek használatát. Magyarország továbbra is abban érdekelt, hogy génmódosítás mentes maradjon a termesztés - szögezte le a magyar miniszter.

 

Kifejtette: a takarmányként vagy más formában mozgó GM termékekről még élénk viták vannak. Erről egy megfontolt magyar álláspontot kell kialakítani, figyelemmel azokra a szabályokra is, amelyek az EU egészére vonatkoznak. A szaktárca folyamatosan tanulmányozza a helyzetet, azt nem szabad szem elől téveszteni, hogy a fogyasztók idegenkednek a GM termékektől - mondta Fazekas Sándor. (MTI)

Változnak a nyugdíjak, de változik-e a teljes nyugdíj rendszer is Tisza Kormánnyal?

A nyugdíjrendszer kérdése a szűkös magyar költségvetés és a mind inkább indokolttá váló korhatáremelés árnyékában az egyik legérzékenyebb politikai területnek számít. Felmerül a kérdés: milyen kézzelfogható változásokat hozhat a Tisza-kormány programja a jelenlegi és a jövőbeni nyugdíjasok számára?
2026. 04. 18. 03:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! A nyugdíj korhatárról döntöttek

A nyugdíjkorhatár nem pusztán egy szám a törvényekben – sokkal inkább a társadalom, a gazdaság és a politika lenyomata. Magyarországon az elmúlt évtizedekben többször is átalakult, és minden változás mögött komoly gazdasági kényszerek, demográfiai folyamatok és politikai döntések álltak. Nézzük meg, honnan indultunk, hol tartunk ma, és mit mondanak a friss, hatályos szabályok.
2026. 04. 18. 02:00
Megosztás:

Használt autó adásvétel 2026 – már szinte semmi sem kell hozzá

Forradalom zajlik a használtautó-piacon! Ami korábban napokig tartó papírmunkát, sorban állást és idegeskedést jelentett, ma már akár a kanapéról, egyetlen mobiltelefon segítségével elintézhető. 2026-ra a magánszemélyek közötti autóadásvétel gyakorlatilag teljesen digitalizálódott – de mit jelent ez a gyakorlatban?
2026. 04. 18. 01:00
Megosztás:

Egy rosszindulatú daganatos elváltozás, amely sok férfit érint

A prosztatarák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a férfiak körében, különösen idősebb életkorban. Magyarországon is évente több ezer új esetet diagnosztizálnak, ami azt jelenti, hogy rengeteg férfi érintett a problémában.
2026. 04. 18. 00:01
Megosztás:

Megfordult az eredmény a nyírbátori választókerületben

Megfordult az országgyűlésiképviselő-választás eredménye Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye 6. számú, nyírbátori székhelyű egyéni választókerületében is: a külképviseleteken és átjelentkezéssel szavazók szavazatainak összeszámlálása után Barna-Szabó Tímea, a Tisza Párt jelöltje szerzett mandátumot.
2026. 04. 17. 23:00
Megosztás:

Spanyolország egy nap alatt több mint tízezren kezdeményezték illegális státuszuk rendezését

Spanyolországban több mint tízezren kezdeményezték illegális helyzetük rendkívüli rendezését aznap, amikor az erről szóló rendelet hatályba lépett - közölte a befogadásért, szociális biztonságért és bevándorlásért felelős minisztérium pénteken.
2026. 04. 17. 23:00
Megosztás:

A hitelminősítők az ősszel vizsgálhatják felül Magyarország adósságbesorolását

A hitelminősítők várhatóan csak ősszel vizsgálják felül Magyarország adósságbesorolását, amelynek alakulásában az európai uniós pénzek felszabadítása döntő tényező lehet - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. pénteken az MTI-vel.
2026. 04. 17. 22:00
Megosztás:

Kerékpáros felvonulás miatt forgalomkorlátozások lesznek szombaton

Kerékpáros felvonulás miatt forgalomkorlátozásokra kell számítani szombat délután a fővárosban - hívta fel a figyelmet a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében.
2026. 04. 17. 21:00
Megosztás:

Új törvénnyel lépne fel Horvátország az illegális turisztikai szálláskiadás ellen

Az illegális és szürke gazdaság visszaszorítását célozza a horvát vendéglátási tevékenységről szóló új törvényjavaslat, amely kötelező regisztrációs számot ír elő minden rövid távra kiadott szállásegység számára - mondta pénteken Zágrábban Tonci Glavina turisztikai és sportminiszter.
2026. 04. 17. 20:05
Megosztás:

A KOPINT-TÁRKI 2 százalékos GDP-növekedést valószínűsít 2026-ra

A GDP 2 százalékkal nőhet, az infláció 3,5 százalékra gyorsulhat az idén a KOPINT-TÁRKI elemzői szerint - mondta Palócz Éva vezérigazgató pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.
2026. 04. 17. 19:00
Megosztás:

EURASIAN BUSINESS EXCELLENCE AWARD 2026: MI A KÖZÖS A MAI ÜZLETI VEZETŐKBEN

Éveken át a növekedés határozta meg a sikert a globális üzleti világban. A vállalatok agresszíven terjeszkedtek, új piacokra léptek be, és a gyorsaság mentén versenyeztek. A méret volt a fő jelző.
2026. 04. 17. 18:30
Megosztás:

Döntött a kormány! A benzin és a dízel ára a jövőben...

A kormány döntött a védett üzemanyagár fenntartásáról szerdai ülésén, az erről szóló rendeletet a miniszterelnök aláírta - jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteki Facebook-bejegyzésében.
2026. 04. 17. 18:00
Megosztás:

Kétszámjegyű növekedés a hazai piacon, duplázódó kínai részesedéssel

Jelentős mértékben bővült a hazai autópiac 2026 január és március között. A kishaszonjárművek terén azonban éppen ezzel ellentétes folyamatok zajlottak le a Datahouse adatai szerint. „A magyarok figyelme egyre jobban a távol-keleti márkák felé fordul, ami megerősít bennünket abban, hogy érdemes volt belevágni április elején a Geely értékesítésébe” – emelte ki Schiller Márk, a Schiller Autó Család schtratégiai & marketing igazgatója.
2026. 04. 17. 17:00
Megosztás:

OTP-elnök: korrekt együttműködésre törekednek a Tisza-kormánnyal

Korrekt együttműködésre törekednek a Tisza-kormánnyal, ami a magyar gazdaságnak és a vállalkozásoknak is az érdeke, a bank aktivitása nem csökken Magyarországon - mondta Csányi Sándor az OTP Bank Nyrt. igazgatóságának elnöke a pénzintézet közgyűlésén, majd a sajtótájékoztatóján pénteken Budapesten kérdésre elmondta: hamarosan egyeztetni fognak az új kormánnyal a bankszektort érintő kérdésekről.
2026. 04. 17. 16:30
Megosztás:

Az Agrárminisztérium a tavaszi fagykárok bejelentésével kapcsolatos tájékoztatót tett közzé

Az április elején tapasztalt tavaszi fagy a már virágzó, vagy a terméskezdeményekkel rendelkező gyümölcsösökben károkat okozhatott, közölte az Agrárminisztérium pénteken, egyúttal felhívta a kárenyhítési rendszerben tag, vagy tagságot most kezdeményező termelők figyelmét a kárbejelentéssel kapcsolatos teendőkre.
2026. 04. 17. 16:00
Megosztás:

A Pirelli árat emel és csökkenti a költségeket

A Pirelli olasz gumiabroncsgyártó elindítja egy úgynevezett "kárenyhítő terv" végrehajtását a közel-keleti válság hatásainak mérséklésére - jelentette be a társaság csütörtökön a honlapján.
2026. 04. 17. 15:30
Megosztás:

Egyre többen hagyják ott biztos állásukat - de mit csinálnak akkor?

A hazai munkaerőpiacon egyre többen döntenek úgy, hogy feladják a korábban stabilnak hitt állásukat, és új szakmába kezdenek. A jelenség mögött a kiégés, a megváltozott gazdasági környezet és a rugalmasabb karrierutak térnyerése áll. A szakértők szerint a karrierváltás ma már nem kockázatos kitérő, hanem tudatos alkalmazkodás egy gyorsan változó világhoz.
2026. 04. 17. 15:00
Megosztás:

Ilyen még nem volt: több mint 50 ezer személyi kölcsönt szórtak ki két hónap alatt a bankok

Két hónap leforgása alatt több mint 51 ezer új személyihitel-szerződést kötöttek a bankok, amire korábban még nem volt példa – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ez az év egészére is rendkívül erős keresletet vetít előre, miközben folytatódhat az átlagos hitelösszeg emelkedése is.
2026. 04. 17. 14:00
Megosztás:

Júniusban tisztújítást tart a Demokratikus Koalíció

Júniusban tisztújítást tart a Demokratikus Koalíció - közölte a párt közleményben az MTI-vel pénteken.
2026. 04. 17. 13:30
Megosztás:

Mennyit érhet 47 935 Kaspa (KAS) token 2027-re? – Reális árfolyam-forgatókönyvek

A Kaspa egyre nagyobb figyelmet kap a kriptopiacon, miközben a befektetők azt próbálják eldönteni: már lefutott a nagy emelkedés, vagy még csak most jön az igazi áttörés? Megvizsgáltuk, milyen értéket képviselhet közel 48 ezer KAS token a következő években – több lehetséges forgatókönyv alapján.
2026. 04. 17. 13:00
Megosztás: