Nincs vevő a búzára, napraforgóra és kukoricára Békésben
Szabó István elmondta: egyelőre nem mozdul a piac, így a gazdák tárolókban helyezték el a 108 ezer hektárról begyűjtött idei termést. Hírek ugyan vannak "minimális kötésekről", ám az árak az étkezési búza esetében tonnánként 27-28 ezer forint körül alakulnak, míg a takarmánybúzáért 23-24 ezer forintot ajánlanak a kereskedők.
Ezek az árak azonban lényegesen alacsonyabbak a korábbi évekhez képest. A napraforgóért sem akarnak fizetni Békésben. A szerződött állományt még csak-csak átveszik 46-47 ezer forintért tonnánként, ám az e fölötti termés átvétele a piaci körülmények függvénye.
Békésben 55 ezer hektáron vetettek napraforgót, ahol hektáronként termés alapján 2,2-2,3 tonnára számíthatnak a termelők, ami - tekintettel a tavaszi aszályos időszakra - jónak minősíthető. A napraforgó felvásárlási ára - már ha van egyáltalán vevő -, a tavalyi felére csökkent, vagyis 46-47 ezer forintot kínálnak érte. A kukorica betakarítása során Békésben, ahol a megyék sorrendjében a második legnagyobb a termőterület, szintén nem sok jóra számíthatnak a gazdák.
A megyében 103 ezer hektáron kezdték meg az aratást, és a termés negyedének levágása alapján átlagosan hektáronként 6,5 tonnára számíthatnak, a tavalyi 6,5 tonna és a 2005-ös 7,2 tonna után, de az időjárási viszonyokat figyelembe véve mégis jónak tekinthető. Azonban a kukoricáért sem akar fizetni senki. A főigazgató elmondása szerint a nyáron még arra számítottak a termesztők, hogy legalább 30 ezer forintot kapnak a termésért tonnánként, ám azóta a felvásárlási ár 21-22,5 ezer forintra csökkent tonnánként.