Nőttön nő az aggodalom a világ részvénypiacain
Hiába érkeztek igazán impozáns adatok tegnap az amerikai feldolgozóipar és az ingatlanpiac felől, a piac jobban aggódik amiatt, hogy a kormányzatok "túl korán" kezdik meg a monetáris és fiskális gazdaságösztönző intézkedések visszavonását. Ez pedig a hét hónapja tartó részvénypiaci rali végét is jelenti.
Hétfőn a CIT Group vasárnap bejelentett csődvédelme borzolta a kedélyeket a pénzügyi szektoron belül. Az európai piacok pedig a svájci UBS bank gyenge negyedéves eredményének köszönhetően kerültek négy hetes mélypontra, emellett a brit Lloyds és a Royal Bank of Scotland (RBS) körüli hírek sem hatnak nyugtatólag.
A Lloyds rekord mértékű 13,5 milliárd fontos részvénykibocsátásra készül, míg az RBS beleegyezett abba, hogy részben értékesíti az üzletágait, amely része a kormányzattal kötött megállapodásnak, célja pedig, hogy csökkentse a kormányzati támogatástól való függőséget.
A FTSEurofirst 300 index, mely a vezető európai részvények összefoglaló mutatója, 1,34 százalékkal 967,16 pontra csökkent, korábban volt 1,5 százalékos mélységben is, mely négy hetes mélypontnak számít.
A dollár 0,4 százalékkal 1,4706-os szintre erősödni tudott az euróval szemben, azonban a jennel szemben 0,5 százalékkal, 89,96-ra gyengült.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kedden kezdi kétnapos kamatdöntő ülését, míg az EKB és a Bank of England csütörtökön ül össze. Várakozások szerint a Fed nem tér el az eddigi kamatpolitikájától, bár szóba kerülhet az exit-politika végrehajtásának terve. Csütörtökön az EKB és a Bank of England sem fog változtatni az eddigi kamatszintjén, sőt a brit jegybank további pénzeket pumpálhat a gazdaságba.
Az amerikai munkanélküliségi adatok pénteken várhatók, a G20-ak pénzügyminiszterei pedig a hétvégén ülnek össze Skóciában. A Az ausztrál dollár közel 1 százalékkal esett, miután a jegybank egy hónapon belül már másodjára emelt a kamatszintjén, mely így 3,5 százalékra változott.
Az olaj árfolyama 0,9 százalékkal százalékkal 77,35 dollárra esett, bár az arany árának erőt adott az a hír, mely szerint az IMF 200 tonna aranyat ad el az indiai központi banknak 6,8 milliárd dollárért.