Októbertől lekérdezhető a BISZ pozitív adóslistája
Magyarországon a teljes körű lakossági hitelnyilvántartás (tlh) létrehozását már évek óta szorgalmazzák a bankok, és számtalanszor hangsúlyozták a felügyeleti szervek is, hogy az úgynevezett pozitív adóslistára szükség van, de a javaslat "elvérzett" az adatvédelmi ombudsman ellenállása miatt. A kormány 2008-ban ugyan jóváhagyta és a parlament elé is benyújtotta azt a törvényjavaslatot, ami a tlh létrehozásáról rendelkezik, ám azóta is ott nyugszik.
Ezt elégelte meg a GIRO Zrt. és a tulajdonában lévő BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. (BISZ), és döntött úgy, hogy önkéntes alapon, Credit Reference (CR) néven létrehozza a teljes listás lakossági hitelinformációs rendszert azzal a különbséggel, hogy a csatlakozás - a tlh-tól eltérően - önkéntes lesz. Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa pedig kijelentette: bár egyre nagyobb az igény rá, a kötelező jellegű pozitív adóslista bevezetésére továbbra sincs lehetőség Magyarországon az adatvédelemi jogszabályok miatt.
A CR rendszer kizárólag a lakossági ügyfelek hitel- vagy hitel jellegű szerződéseit (folyószámlahitel, hitelkártya, áruhitel, személyi kölcsön, autófinanszírozás, jelzáloghitel, értékpapír-kölcsönzés, befektetéssel kombinált hitelek stb.) és a kapcsolódó adatokat tartja nyilván. Kizárólag a pozitív hiteladatokat rögzíti, azaz mulasztásról vagy késedelmes fizetésről nem tartalmaz adatot. A hitelszerződések adatait a rendszer a lezárást követően 5 évig tárolja, ezt követően véglegesen törlik.
A hitelnyújtók a CR segítségével pontosabb ügyfélprofilt rajzolhatnak, ezért csökkenhet a kockázat, az ügyfél cserébe egyszerűbb hitelbírálatban és ügyintézésben, valamint alacsonyabb kamatban reménykedhet. A KHR-ben, amit ugyancsak a BISZ működtet, jelenleg csak "feketelistás" lakossági nyilvántartás van. A feketelistára azok kerülnek fel, akik legalább a minimálbér összegét kitevő kölcsönösszeg megfizetésével, több mint 90 napon át késlekednek.
Az is felkerül a lakossági listára, aki hamis okmánnyal igazolja magát, hamis adatot közöl, vagy bankkártyával visszaélést követ el. Az adatokat a mulasztás megszűnését követően még öt évig nyilvántartják. A KHR-t üzemeltető BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. honlapján közzétett adatok szerint a KHR-ben nyilvántartott fennálló és lezárt hitelmulasztások, valamint bankkártya-visszaélések együttes száma március végén megközelítette az 1,478 milliót, 6,5 százalékkal - mintegy 90 ezer darabbal - emelkedett 2009 végéhez képest.
Ezen belül a fennálló mulasztások száma március végén meghaladta az 1,123 milliót, ami 7,5 százalékos - közel 79 ezer darabos - növekedés december végéhez képest. Ez egyébként jóval kedvezőbb az előző két negyedévi dinamikánál, a tavalyi harmadik negyedévben ugyanis még 11,2 százalékkal (közel 93 ezer darabbal), a negyedik negyedévben pedig 13,3 százalékkal (több mint 122 ezer darabbal) gyarapodott a fennálló mulasztások száma.
A KHR lakossági feketelistáján március végén 825.407 személyt tartottak nyilván, 4,6 százalékkal - 36.527 fővel - többet, mint 2009 végén. Tavaly a harmadik negyedévben 2,6 százalékkal (18.602-vel), a negyedik negyedévben pedig 7,4 százalékkal (54.345-tel) bővült a KHR lakossági részében tárolt személyek száma. A KHR-ben szereplő természetes személyek száma 2008 decemberétől az idén március végéig közel 208 ezerrel emelkedett, a fennálló mulasztások száma pedig közel 454 ezerrel. Márciusban a bolognai székhelyű CRIF csoport is bejelentette, hogy Credit Bureau-t indít, amely a magánszemélyek és a vállalatok hiteltörténetéről pozitív és negatív adósinformációt is szolgáltat majd, szolgáltatásuk ugyancsak önkéntes részvételen alapul.