Nyugdíjreform magyar módra! Előbb mehetnek nyugdíjba a férfiak, mint a nők?

2015-ben még népszavazási kezdeményezés is indult ebben a témában, de azt az Alkotmánybíróság elutasította. Hogy van-e értelme a férfiak nyugdíjkedvezményének, azt néhány alapvető statisztikai adattal is alá lehet támasztani:
1. Jelenleg Magyarországon a férfiak születéskor várható élettartama 72 év, míg a nőké 79 év.
2. Az országban élő, kevesebb mint kétmillió öregségi nyugdíjas közül mindössze 38% férfi.
3. A magyar férfiak átlagosan 17%-kal magasabb jövedelemhez jutnak, mint a nők.
4. Az egészségre ártalmas vagy megterhelő munkakörökben – például fizikai dolgozók, fuvarozók, valamint a rendvédelmi és katasztrófavédelmi szervek tagjai – túlnyomórészt férfiak dolgoznak.
A férfiak többet tesznek be és kevesebbet vesznek ki a rendszerből...
Mindezek alapján megállapítható, hogy a férfiak általában nagyobb mértékben járulnak hozzá a nyugdíjrendszer finanszírozásához, ugyanakkor annak előnyeit jóval rövidebb ideig élvezhetik. Felmerül tehát a kérdés: indokolt lenne számukra az alacsonyabb nyugdíjkorhatár?
A témában Farkas András, a NyugdíjGuru alapítója fogalmazta meg véleményét.
A szakértő először hangsúlyozta, hogy bár igaz, hogy a férfiak anyagilag többet tesznek bele a rendszerbe, azt sem szabad elfelejteni, hogy a nők sok esetben olyan „láthatatlan” munkát végeznek – például gyermeknevelést és házimunkát –, amelyért nem kapnak fizetést.
Emellett kiemelte: az sem lehet érv, hogy a férfiak a rövidebb élettartamuk miatt kevésbé tudják kihasználni a nyugdíjrendszert, mivel a társadalombiztosítás alapelve éppen az, hogy mindenki, így még azok is, akik korán meghalnak, hozzájárulnak mások megélhetéséhez.
Farkas András végül rámutatott: a férfiak számára bevezetendő kedvezményes nyugdíj évente több mint 400 milliárd forinttal terhelné meg az állami költségvetést, ami komolyan veszélyeztetné a rendszer hosszú távú fenntarthatóságát, így egy rendkívül kockázatos lépés lenne.