Orbán: visszavásároljuk az E.ON-t a németektől

A személyi jövedelemadót (szja) és a társasági nyereségadót is tovább szeretné csökkenteni a miniszterelnök; Orbán Viktor szombaton Kőszegen, a Tranzit - Fesztivál a határon elnevezésű közéleti rendezvényen beszélt szándékáról. A kormányfő szólt arról is, hogy "pillanatokon belül visszavásároljuk az E.ON-t a németektől", a felsőoktatást érintve pedig azt mondta, hogy Európa legversenyképesebb rendszere lehet majd a magyar az ágazat átalakítása után.

A miniszterelnök a kőszegi Jurisics-vár udvarát megtöltő hallgatóság előtt, a mintegy másfél órás pódiumbeszélgetésen kijelentette: csak azt a gazdaságpolitikai irányt tartja lehetségesnek, amelyet kormánya választott. "Az irány felülvizsgálata szükségtelen, sokkal inkább a kitartás mellett vagyok" - mondta Orbán Viktor, aki közölte: kitart a mellett a gazdaságfilozófia mellett, hogy az szja-t, a társasági nyereségadót ameddig csak lehet, csökkenteni kell, továbbá a munkahelyvédelmi akciótervet és a közmunkatervet végig kell vinni.

 

A "gazdasági szabadságharc" hatékonyságát firtató felvetésre azt válaszolta: Magyarországnak a magas államadóssága miatt kellett egy "radikális, szabadságharc által motivált fordulatot" végrehajtania 2010-ben, a harcot pedig folytatni kell. Megismételte, hogy szerinte azok az európai országok, amelyek államadóssága meghaladja a GDP 90 százalékát, a "reménytelen zónában", a hitelezők markában vannak, 70 és 90 százalék között van a "közvetlen veszélyzóna", 50 és 70 között az elviselhető mérték, 50 százalék alatt pedig a biztonsági zóna. A kormány Magyarországot olyan országgá fogja tenni, amely az utóbbi zónában van - jelentette ki Orbán Viktor.

 

Beszámolt arról is, hogy eddig 700 milliárd forint értékű magyar állampapír került magyar magánszemélyek tulajdonába. Ezt azért idézte fel, mert fontosnak tartja, hogy a középosztály ne fogadja el az ország jövőjéről szóló narratívának azt a változatát, amelyben kizárólag a legnehezebb helyzetben lévőkről van szó, mert bár róluk kell a legtöbbet beszélni, de az ország nem csak belőlük áll.

 

A Brüsszellel folyó vitákról szólva Orbán Viktor közölte: azért vették előre a nagy konfliktusokat - például a nyugdíjrendszer átalakítását és a bankadót, amelyekhez egyébként semmi köze az EU-nak -, mert a Fidesz-KDNP-nek kétharmados többsége van a parlamentben, és "a kétharmad áll, mint a cövek, és még ha esetleg valami gond is lenne, akkor is az ötven százalék (...) garantált". Ezért tudták - mondta -, hogy meg fogják nyerni a vitákat az EU-val szemben, ahogyan azt is, hogy lesz emellett néhány olyan ügy, amelyet el fognak veszíteni, ezek "be vannak stokizva".

 

A kétharmados többségét a kormány emellett olyan - a nemzetgazdasági szempontból fontos cégek visszaszerzésével összefüggő - konfliktusokra is használta, mint hogy "visszavettük a Mol-részvényt az oroszoktól, visszavettük a vízművek egy részét (...) a franciáktól, vissza fogjuk vásárolni pillanatokon belül az E.ON-t a németektől, visszavásároltuk a Rábát a malájoktól, a Fradit meg az angoloktól" - sorolta fel a kormányfő, hangsúlyozva ugyanakkor: nem szabad azt gondolni, hogy csak konfliktusai vannak az országnak, ugyanis szövetségesekkel is rendelkezik.

 

Orbán Viktor hosszan szólt a felsőoktatásról is, amellyel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy Európa legversenyképesebb rendszere lehet majd a magyar az ágazat átalakítása után, azt ugyanis "nem engedhetjük meg magunknak", hogy a világ egyetemi rangsorainak első 200 helyén nincs magyar felsőoktatási intézmény. Ma a felsőoktatás rendszerében, a lényegi struktúrát tekintve, még minden rossz - mondta, közölve, éppen a napokban kapott Mezey Barnától, a Magyar Rektori Konferencia elnökétől egy előterjesztést arra, hogyan kellene megoldani az ágazat felmerülő kérdéseit.

 

A felsőoktatásban - csakúgy, mint a népegészségügyben a beszedett pénzekből - egy önműködő pénzügyi rendszerre van szükség: az egyetemet, főiskolát végzett embereknek a saját befizetéseikből kell folyamatosan működésben tartaniuk a felsőoktatást - magyarázta a miniszterelnök, aki azt mondta: bár az állami ösztöndíjakat nem tudják teljesen kiiktatni, a számukat minimálisra kell csökkenteni, és egy rendkívül kedvezményes - akár harmincéves futamidejű, egy- vagy kétszázalékos kamatozású - diákhitel segítségével akarják elérni, hogy mindenki vállalni tudja saját tanulmányainak költségeit.

 

Az új rendszer hatálybalépését firtató kérdésre Orbán Viktor azt válaszolta: ő sürgeti, de Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár inkább két lépésben szeretné bevezetni. Úgy összegezte, hogy két-három év alatt lehet eljutni az előbbiekben felvázolt, szerinte erkölcsileg védhető szisztémához.

 

Beszélt arról a kormánypárti tervről is, amely szerint a választópolgároknak a szavazás előtt előzetesen regisztrálniuk kellene, és kifejtette: a Magyarországon élő kisebbségeknek, a határon túli magyaroknak, akik kettős állampolgárok lettek és a külföldön élő magyar állampolgároknak mindenképpen fel kell iratkozniuk, ezért az lenne a legegyszerűbb, ha átállítanák az egész rendszert a feliratkozásra. Orbán Viktor ezt morálisan és alkotmányosan nemcsak vállalhatónak, hanem vállalandónak is tartja. Megjegyezte, hogy azoknak, akik valamilyen okból kimaradnak a regisztrációból, lenne lehetőségük utólagos feliratkozásra. "Meg kell változtatni a rendszert. (...) Vannak ellenvélemények, lesz balhé, meg fognak támadni. (...) Ki kell állni, és meg kell védeni az álláspontokat" - mondta.

 

A keleti nyitás politikájáról szólva úgy fogalmazott a kormányfő: "nem úttörők vagyunk (...), hanem idióták", hiszen Nyugat-Európa már rég kiépítette gazdasági kapcsolatait a Kelettel. (MTI)

Gyakorlati útmutatót sürget a Niveus

2025. július 1-jétől új korszak kezdődött a számlakezelés terén: a közműszolgáltatók számára kötelezővé tették az elektronikus számlázást és ez új feladatot ró minden számlabefogadóra. A változás nemcsak technológiai, hanem számviteli és jogi kihívásokat is felvet, ugyanis az elektronikus számlákat kizárólag digitálisan lehet archiválni.
2025. 07. 27. 02:00
Megosztás:

Nincs legalább 2 gyermek a családodban? Akkor bajban leszel!

Magyarország népessége drámai ütemben csökken, noha az utóbbi években számos kormányzati intézkedés született a gyermekvállalás ösztönzésére – elég csak a babaváró hitelre, a CSOK-ra vagy a falusi CSOK-ra gondolni. Eltűnhet a magyar nemzet? Elfogyunk? Ki tehető ezért felelőssé? És ki viseli majd ennek következményeit?
2025. 07. 27. 01:00
Megosztás:

A kriptovaluta szerepe az online szerencsejátékban

Na figyelj, az online kaszinók világa ma már nem az, ami régen volt. Míg régen csak PayPal vagy bankkártya játszott, manapság már simán betolhatod a tétet bitcoinnal, és pöröghetsz az asztalon, mintha csak valami cyberpunk filmbe csöppentél volna. A kriptovaluták nemcsak menők, de egyre inkább átszövik a szerencsejátékok világát is – és nem véletlenül.
2025. 07. 27. 00:15
Megosztás:

Megérzi az USA vámok hatását a Volkswagen

A Volkswagen csoport második negyedéves árbevétele 3%-kal 80,8 milliárd euróra csökkent, elmaradva a 82,2 milliárd eurós piaci konszenzustól.
2025. 07. 27. 00:01
Megosztás:

A $HYPER előértékesítése átlépte a 4,5 milliót! Egy nap alatt 200 ezret gyűjtött

A Bitcoin 123.000 dolláros csúcsa óta az egész kriptovaluta piac szárnyalásnak indult, és fellendítette a Bitcoin Hyper ($HYPER) előértékesítését is.
2025. 07. 26. 23:00
Megosztás:

Késik a pozitív fordulat az Intelnél

A második negyedévben 12,9 milliárd dollár bevételt ért el a chipgyártó, ami nagyjából megegyezik az egy évvel korábbival.
2025. 07. 26. 22:00
Megosztás:

Mibe egyezünk bele, amikor koncertjegyet veszünk? A Coldplay-ügy a GDPR tükrében

A Coldplay bostoni koncertjén történt csókkamerás botrány az utóbbi napok egyik legtöbbet emlegetett témája nemcsak a különböző médiafelületeken, hanem az adatvédelmi szakmában is. A videó percek alatt körbejárta a világot, mém lett belőle, az érintett vezérigazgató pedig lemondott. A történet ugyanakkor nemcsak egy párkapcsolati dráma, hanem éles adatvédelmi kérdés is. Dr. Tóth Judit Lenke, adatvédelmi és adatbiztonsági szakjogász elemezte a történteket.
2025. 07. 26. 21:00
Megosztás:

Új DeFi csillag születik? Az edgeX 100 millió dollárnyi befektetést vonzott az airdropvadászok rohamával

A decentralizált pénzügyi (DeFi) szektor új szereplője robbant be a köztudatba: az edgeX nevű layer 2-alapú, örökös határidős ügyletekre szakosodott platform hirtelen népszerűségre tett szert. Az ok? Egy jól időzített és okosan felépített airdrop kampány. Vajon ez lesz az új Hyperliquid?
2025. 07. 26. 20:00
Megosztás:

A jövő Sanghajba költözik

Szombaton nyitja meg kapuit Sanghajban a World Artificial Intelligence Conference. Az eseményre rekord számú látogatót várnak.
2025. 07. 26. 19:00
Megosztás:

Pozitív fejlemények hatására emelkedik az olajár

A WTI nyersolaj határidős jegyzése folytatta az előző napi emelkedést, és ma reggel hordónként 66,5 dollár közelében mozgott, a Brent pedig 69,5 dollárba került.
2025. 07. 26. 18:00
Megosztás:

A Bitcoin újra lendületben: 9 milliárd dolláros „ős-bálna” eladás után ismét emelkedik az árfolyam

Egy évtizedek óta mozdulatlan Bitcoin-vagyon aktiválódott, majd rekordméretű eladásba torkollott – a piac mégis stabilizálódni látszik. Vajon a mélypontot már elhagytuk, és jön az újabb emelkedés? A Galaxy által lebonyolított elképesztő BTC-eladás után új remény éled a befektetők körében.
2025. 07. 26. 17:00
Megosztás:

Küszöbön az amerikai-indiai megállapodás

Trump először április 2-án jelentette be az indiai árukra kivetett 26%-os vámokat egy szélesebb körű kereskedelempolitikai lépés részeként. A vámokat eredetileg július 9-ig szüneteltették, de az USA később augusztus 1-jéig meghosszabbította a határidőt.
2025. 07. 26. 16:00
Megosztás:

Buborékra figyelmeztet a Bank of America stratégája

A Bank of America elemzői szerint a pénzügyi szabályozás enyhülésével párhuzamosan a monetáris politika lazulása miatt nő a buborék kialakulásának kockázata a részvénypiacokon.
2025. 07. 26. 15:30
Megosztás:

Kolozsvári céget vásárolt fel a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci

Felvásárolta a kolozsvári EnergoBitet a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci - írja az economica.net a cég közleménye alapján.
2025. 07. 26. 14:00
Megosztás:

TOP 8-ban az Ötöslottó főnyereménye - Mennyi is?

Magyarország két legismertebb lottójátékán halmozódik a főnyeremény: az Ötöslottón 140, a Hatoslottón 56 napja. Előbbi 4 milliárd forinttal kecsegtet, utóbbin 950 millió forint várja a játékosokat.
2025. 07. 26. 13:00
Megosztás:

A Meta beszünteti a politikai hirdetéseket az EU-ban

A Meta amerikai internetes óriásvállalat, amely többek között a Facebook és az Instagram platformokat üzemelteti, pénteken bejelentette, hogy októbertől beszünteti a politikai, választási és társadalmi témájú hirdetéseket az Európai Unióban.
2025. 07. 26. 12:00
Megosztás:

4 milliárd dolláros amerikai katonai hitelt kap Lengyelország fegyvervásárlásra

Az Egyesült Államok 4 milliárd dollár katonai célú hitelt nyújt Lengyelországnak, amely amerikai eszközöket vásárolhat a pénzből - jelentette be a washingtoni külügyminisztérium pénteken.
2025. 07. 26. 11:00
Megosztás:

Már több mint 10 millió turista érkezett Magyarországra

Idén július 23-án lépte túl a vendégek száma a 10 milliót, már most Magyarország népességét meghaladó vendégforgalmat bonyolított a turisztikai szektor - közölte a Visit Hungary az MTI-vel pénteken.
2025. 07. 26. 10:00
Megosztás:

Német üzleti hangulat: júliusban is javult, de elmaradt a várakozásoktól

Az elemzők által vártnál kevésbé javult az üzleti hangulat Németországban júliusban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének legfrissebb, pénteken ismertetett felmérése szerint.
2025. 07. 26. 09:00
Megosztás:

Visszaesett a személyautó-gyártás Csehországban

Csehországban az első fél évben 747 428 személyautót gyártottak, ami 3,5 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában - közölte a cseh autóipari szövetség pénteken Prágában.
2025. 07. 26. 08:00
Megosztás: