Őrültség lehet a világ leghosszabb gázvezetékének terve?
A terv megbeszélésére hétfőn Juvál Steinic energiaügyi miniszter vendégül látta tel-avivi irodájában Georgiosz Lakkotripisz ciprusi energia, kereskedelmi, ipari és idegenforgalmi minisztert, Jeórjiosz Sztatakisz görög környezetvédelmi és energiaügyi minisztert, Carlo Calenda olasz gazdaságfejlesztési minisztert, valamint Miguel Arias Canetet, az EU éghajlat- és energiapolitikai biztosát.
A találkozón az izraeli energiaügyi minisztérium közlése szerint vázolták az új, a tervek szerint 2025-re elkészülő, mintegy húszmilliárd sékelbe (ezerötszáz milliárd forintba) kerülő Mediterrán gázvezeték lefektetését szolgáló nemzetközi együttműködés kereteit.
A résztvevők szándéknyilatkozatot írtak alá a földgázvezeték létrehozásáról, ehhez munkacsoportok alakításáról, amely államközi szerződésekben rögzíti majd a fejlesztés lépéseit.
"Elmondhatjuk, hogy Izrael a térképre került az energia területén is. A reggeli ünnepi találkozó, és mindannyiunk egyetértése a Mediterrán vezeték elkészítéséről azt jelenti, hogy Izrael nemcsak a Közel-Keleten, hanem Európában is jelentős tényezője lett a nemzetközi energiapiacnak"- mondta Juvál Steinic az aláírás után.
A hétfői találkozóra azután került sor, hogy az EU felhagyott a tiltakozással egy másik, a Balti-tenger alatt Oroszországból Európába vezető földgázvezetékkel szemben - mutatott rá a Globes című izraeli gazdasági honlap.
A Globes szerint az izraeli gázvezeték Achilles-sarkát az orosznál jóval magasabb kitermelési költsége, a tenger alatti szállítás nehézségei, a görög és ciprusi tengerfenék vulkanikus mozgásai jelentik.
Izrael néhány éve több mint 900 milliárd köbméter gázt fedezett fel partjainál, és vannak kutatások, amelyek újabb 2200 milliárd köbméter jelenlétét feltételezik.
Kapcsolódó kalkulátorok:
Mennyibe kerül 2017-ben 1 köbméter gáz?