A Roszatom kutatóreaktort épít Bolíviában
Az ünnepség után Luis Arce elnök és Kirill Komarov vezérigazgató-helyettes megtekintette a Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ létesítményeit, a Ciklotron Radiofarmakológiai Preklinikai Komplexumot és a Többcélú Besugárzó Központot, amelyek az elkövetkező hónapokban készülnek el.
A világjárvány miatt meglévő korlátozások okozta nehézségek ellenére a Roszatom biztosította a projekt megvalósítását, elősegítve a Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ gyors kivitelezését.
A Roszatom bolíviai projektje egyedülálló a nukleáris iparban: a központ 4000 méterrel a tengerszint felett épül meg, így a világon a legmagasabban fekvő nukleáris létesítmény lesz. Megvalósítása nagymértékben hozzájárul a különböző tudományágak, köztük a nukleáris medicina, valamint a mezőgazdaság, az ipar és az oktatás fejlesztéséhez Bolíviában. A Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ 500 magasan képzett szakember számára biztosít munkahelyet El Altóban és Bolívia fővárosában, La Pazban.
A Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ radiofarmakon készítményeket fog előállítani és lehetővé teszi évente több mint 5000 onkológiai diagnosztikai vizsgálat és sugárkezelés elvégzését.
A létesítmény részeként működő Többcélú Besugárzó Központban a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek besugárzását végzik majd, eltarthatóságuk növelése és a mezőgazdasági és élelmiszerexport jelentős bővítése érdekében. Az élelmiszerek besugárzása nincs hatással azok ízére és más jellemzőjére. A fogyasztók számára teljes mértékben biztonságos eljárásról van szó, e technológia iránt jelentős kereslet mutatkozik szerte a világban. A kutatóreaktor és a laboratóriumok lehetővé teszik a magasan képzett személyzet számára a fejlett kutatásokat és a továbbképzést.
- A Kutatóreaktor és a Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ infrastruktúrájának köszönhetően a bolíviai és egyéb országokból érkezett kutatók korábban példa nélkül álló, 4000 méteres tengerszint feletti magasságban végzett kutatásokat folytathatnak majd. Ezek a kutatások hozzájárulnak a bolíviai gazdaság különböző ágazatainak fejlesztéséhez, egyebek közt a bányászat, a mezőgazdaság fejlesztéséhez, illetve a vízkészletek kutatásához – hangsúlyozta Luis Arce, Bolívia elnöke.
- A Nukleáris Technológiai Kutató-Fejlesztő Központ megvalósítása a Roszatom számára prioritást élvező feladat. Latin-Amerikában ez az első ilyen nagy horderejű projektünk, és mindent megteszünk azért, hogy ez sikeresen és az ütemterv szerint valósuljon meg. A nehézségek ellenére az orosz fél maradéktalanul teljesíti szerződéses kötelezettségeit. Biztos vagyok abban, hogy az elkövetkező években is tartani tudjuk a mostani lendületet. Fokozottan törekszünk a bolíviai partnereinkkel való együttműködés fejlesztésére” – mondta Kirill Komarov, a Roszatom vezérigazgatójának első helyettese.
- Jelentős kivitelezési munkákat fejeztünk be a projekt első szakaszában, jelenleg a Ciklotron Radiofarmakológiai Preklinikai Komplexum és a Többcélú Besugárzó Központ 2021. végi átadására készülünk. A Központ többi létesítményeinek üzembe helyezési határideje 2024, ideértve a Kutatóreaktor Komplexumot is. Szeretném külön is megköszönni a bolíviai partnereinknek és a helyi vállalkozóknak a közös projektben végzett hatékony munkáját. Jelenleg több mint 500 bolíviai állampolgár dolgozik az építési területen – mondta Jevgenyij Pakermanov, a Rusatom Overseas Rt. és a Roszatom bolíviai projektjének megvalósításáért felelős GSPI Rt. elnöke.