Pozitív kezdés várható ma a tőzsdéken
Pénteken az európai tőzsdék többsége 0,3-0,8 százalékos indexemelkedéssel zárt és már a második hetet fejezték be nyereséggel. Londonban 0,36 százalékkal csökkent az FTSE-100 index pénteken, a heti eredménye azonban ezzel együtt is 7 százalék nyereség lett. A DAX index Frankfurtban 0,18 százalékkal zárt magasabban, heti nyeresége közel 5 százalék lett. A párizsi CAC-40 index 0,33 százalék nyereséget ért el pénteken, a hetet pedig közel 8 százalék emelkedéssel zárta. Madrid több mint 13 százalékos indexemelkedést ért el a héten a pénteki 0,75 százalékos erősödéssel, Milánóban pedig a 0,41 százalékos pénteki erősödéssel 7 százalékos heti nyereséggel zárt a tőzsde.
Az európai gyűtőindexek 5 százalékot meghaladó erősödést értek el a múlt héten, az euróövezeti pedig 7 százalékosat. Az FTSE EuroFirst 300 index 0,03 százalékkal csökkent pénteken, a Stoxx Europe 600 index 0,01 százalékkal emelkedett, az EuroStoxx50 index pedig 0,11 százalékkal erősödött.
Az amerikai tőzsdék nagy, 1 százalék feletti nyereséggel zártak pénteken, az S&P-500 index új rekordon. A hetet a DJIA-30 index 4 százalékos, az S&P-500 index 2 százalékos nyereséggel, a Nasdaq Composite index 0,5 százalékos veszteséggel fejezte be.
Indexemelkedéssel indították el a hétfői kereskedést az ázsiai tőzsdék is. Az európai kereskedés kezdete előtt két órával a tokiói és a szöuli tőzsde 2 százalékos nyereségben járt, a sanghaji és a hongkongi pedig 1 százalékos emelkedést mutatott.
Ázsiában pozitív gazdasági hírek indították el a hetet. A japán ipari termelés szeptemberben már sorban a negyedik egymást követő hónapban emelkedett, a bruttó hazai termék pedig 5,0 százalékkal emelkedett a harmadik negyedévben negyedéves bázison a várt 4,4 százalék helyett és a rekordnagyságú 8,2 százalékos második negyedévi csökkenés után. Évesítve 21,4 százalékos rekordnövekedést ért el a harmadik negyedévben a japán gazdaság a második negyedévi 28,8 százalékos zuhanás után. A lakossági fogyasztás négy egymást követő negyedév után az első alkalommal emelkedett.
Tőzsde – értesz hozzá? - Tőzsdei, értékpapírpiaci ismeretek felmérő kalkulátor
Kínában a kiskereskedelmi forgalom a vártnál nagyobb mértékben, tíz hónapja a legnagyobb növekedést érte el októberben, 4,3 százalékosat a szeptemberi 3,3 százalék után. Az októberi már sorban a harmadik havi növekedés volt. Az ipari termelés szintén a várakozások feletti mértékben nőtt októberben, 6,9 százalékkal, és az első tíz havi ipari termelés is meghaladta már az egy évvel korábbit, 1,8 százalékkal.
Az olaj ára hétfőn emelkedett annak reményében, hogy az OPEC+ januártól a mostani mértékben folytatja önkéntes termeléscsökkentését. Az eredeti tervek szerint a napi 7,7 millió hordós termeléscsökkentési megállapodást januártól napi 2 millió hordóval mérsékelték volna.
Hétfőn az európai kereskedés kezdete előtt két órával a Brent nyersolaj ára 1,15 százalékkal állt magasabban hordónként 43,27 dolláron, a WTI ára pedig 1,47 százalékkal 40,72 dollárra emelkedett. Pénteken az olaj ára csökkent, a hetet azonban több mint 8 százalékos emelkedéssel fejezte be.
Az eurót 0,14 százalékkal jegyzik erősebben 1,1848 dolláron, az arany spot ára 0,07 százalékkal unciánként 1890,72 dollárra emelkedett.
Az elmúlt hetet az arany több mint 3 százalékos árcsökkenéssel fejezte be a pénteki 0,7 százalékos emelkedéssel. Az arany ára azonban ezzel együtt is az év eleje óta már 24 százalékkal emelkedett a devizaárfolyam-csökkenéssel szembeni befektetési menedék szerepének köszönhetően.