Praktikus olykor cipzár helyett a tépőzár is
A tépőzár feltalálása és hatása a cipzár népszerűségére
Mestral ötlete a hétköznapokból származik, kutyasétáltatás közben kapta az ihletet arra, hogy hogyan lehetne egy két oldal záródásában segítő eszközt létrehozni, amely használata még a cipzár alkalmazásánál is egyszerűbb.
A feltaláló az Alpokban tett sétája alkalmával figyelt fel a bogáncs ruhán, illetve kutyájának bundáján történő megtapadásának módjára. Mikroszkópon keresztül lenyűgözve figyelte a kapcsolódás természetét. E mód adott neki ötletet arra, hogy megalkosson egy olyan hasonló szerkezetet amely keményebb és lágyabb, két egymással szemben lévő oldalon elhelyezkedő hurkok összetapasztásának használatából áll.
Az angol velúr (velours) és a horgolás (crochet) szavakat ötvözve találta ki az új szerkezet nevét, ami így angolul velcro lett - magyar fordításban tépőzár néven terjedt el. Ahogy az a frissen kigondolt és megalkotott találmányokkal sok esetben előfordul, a tépőzárba sem vetettek túl sok hitet az emberek, de Mestral a tervét befejezve 1955-ben szabadalmaztatta az új eszközt. Találmánya nagyon jól működött. Kezdetben szimplán a cipzárak helyettesítésének lehetőségét látták a szerkezet használatában, azonban az eszköz elterjedését követően az emberek számos felhasználási módot találtak még, és egyre jobban megkedvelték használatát.
Bár sok esetben az újonnan feltalált termék remekelt a használat során, azonban vele párhuzamosan a cipzárt továbbra is népszerű termékként használták és használják a mai napig. Mindkét záródási módnak van előnye a másikkal szemben, leginkább a felhasználás típusa határozza azt meg, hogy a két eszköz közül melyiket érdemesebb alkalmazni.
Melyik eszközt érdemesebb használni?
Azt, hogy milyen esetben használ az ember cipzárt és mely esetben tépőzárt, leginkább a használatbavétel fajtája határozza meg. Nem biztos például, hogy két hosszabb textiloldal összekapcsolásához érdemes tépőzárat használni, abban esetleg egyszerűbb a méterben kapható cipzár használata, vagy lehet olyan másik példa is, amikor a tépőzár alkalmazása ad praktikusabb megoldást.
Egy biztos, a tépőzár valóban a modern kor egyik csodája. Ezt bizonyítja, hogy a látszólag végletekig egyszerű találmányt széles körben alkalmazzák napjainkban, a cipőktől a hátizsákokig, a kisgyermekek ruházatán át a bútoriparban történő felhasználásig számos területen.
Még a NASA is előszeretettel használja az űrutazáshoz szükséges tárgyakhoz, így az űrruhákban vagy például az űrsiklóban azért, hogy a helyén tartsák a berendezési tárgyakat.
A tépőzár népszerűségét a NASA által történő felhasználás hozta meg leginkább, mert egyértelmű bizonyítékot adott arra, hogy ez az eszköz mennyire erősen képes két különböző tárgyat összekapcsolni.