Rákapcsoltak az árak - infláció Magyarországon
Márciusban - éves összevetésben - 3,7 százalékkal emelkedtek az árak. „Az új adat nem jelent meglepetés, számítottunk az infláció megugrására. Vagyis arra, hogy a januári 2,7, illetve a februári 3,1 százalék után még tempósabb áremelkedés jön márciusban” – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Hozzátette: Ahogy arra az olaj jelentős idei drágulása miatt számítani lehetett, éves szinten az üzemanyagok árának több mint 17 százalékos emelkedése adott lökést az inflációnak, valamint a dohányáruk hasonló mértékű drágulás, ami a jövedékiadó-emelés miatt következett be. Februárhoz képest 0,7 százalékos volt az infláció, amiben szintén az üzemanyagok és a dohányáruk játszották a főszerepet, előbbiek 6,6, utóbbiak 2,1 százalékkal drágultak havi összevetésben.
A K&H szakértője elmondta: „Változatlan üzemanyag- és dohányárak mellett 3,2 százalékos lett volna az éves márciusi infláció.” A K&H szakértője úgy látja, hogy a következő hónapokban további gyorsulás várható. Áprilisban és májusban a 4,5 és 5 százalék közötti tartományba kerülhet az árindex, utána várható csak lassulás. Az infláció jövőbeli alakulása szempontjából a fő kérdés az, hogy a járvány utáni nyitást követően hogyan alakul majd lakossági fogyasztás és a szolgáltatások ára. Ezek ugyanis nagyban meghatározzák majd azt, hogy átmenetileg vagy tartósan magas szinten marad-e az infláció.
„Pozitív hír, hogy a változékony élelmiszer-, energia- és hatósági árak nélkül számolt maginfláció, valamint az indirekt adóktól szűrt maginfláció márciusban mérséklődött, utóbbi mutató 3,1 százalékot tett ki, ami lényegében megegyezik a Magyar Nemzeti Bank inflációs céljával. Ez arra utal, hogy az infláció megugrása átmeneti lesz” – fogalmazott Németh Dávid. A szakember a mostani 3,8-3,9 százalékos éves átlagos inflációra számít 2021-ben.