Rekord mértékben csökkent Kanada gazdaságának teljesítménye

A kanadai statisztikai hivatal pénteken közölte, hogy április-júniusban a bruttó hazai termék (GDP) 11,5 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, ami az adatok rögzítésének kezdete, 1961 óta a legrosszabb érték. Az első negyedévben 2,1 százalékos volt a visszaesés, és mivel már két egymást követő negyedévben mértek csökkenést, technikai recesszióba került a kanadai gazdaság.
Évesített ütemben Kanada hazai összterméke 38,7 százalékkal csökkent április-júniusban, ami jóval gyengébb teljesítményt jelent a szomszédos Egyesült Államok 31,7 százalékához képest. Elemzők azonban még ennél is rosszabb adatot, 39,6 százalékot vártak az első negyedévben mért 8,2 százalékos visszaesés után.
A második negyedévben a nem létfontosságú termékeket gyártó vállalatok és szolgáltatások leállításának, a határok lezárásának, valamint az utazási és idegenforgalmi korlátozásoknak következtében meredeken esett vissza a háztartások fogyasztása, a vállalati beruházások és a külkereskedelmi forgalom.
A háztartások fogyasztása az előző negyedévhez képest 13,1 százalékkal csökkent, ami a munkanélküliség megugrása mellett a költekezés korlátozott lehetőségeire vezethető vissza, lévén számos üzlet és étterem bezárt, az utazásokat és a turizmust pedig gyakorlatilag megszüntették a szigorú szabályok. A vállalati beruházások 16,2 százalékkal, az export volumene 18,4 százalékkal, az importé pedig 22,6 százalékkal esett vissza.
Biztató jel, hogy júniusban a statisztikai adatgyűjtés kezdete, 1961 óta a legerősebb havi összevetésű növekedési ütemet mérték. Júniusban 6,5 százalékkal nőtt a GDP, míg elemzők 5,6 százalékra számítottak a májusban mért 4,8 százalék után. Ez azonban részben tudta ellensúlyozni a márciusi 7,5 százalékos, illetve az áprilisi 11,7 százalékos zuhanást, így június végén a kanadai gazdasági aktivitás nagyjából még mindig 9 százalékkal maradt el a járvány kirobbanását megelőző hónaphoz, februárhoz képest. Júliusra a reál GDP 3 százalékos növekedését várja a statisztikai hivatal.
Derek Holt, a Scotiabank elemzője az adatokat kommentálva rámutatott, hogy meglepően erős ütemmel indult el a fellendülés, a kanadai gazdaság egyértelműen V-alakú, a meredek zuhanást meredek emelkedés követő pályán mozog.
Közgazdászok arra számítanak, hogy hatalmas mértékben ugrik meg a kanadai gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben, nagyjából kétszer olyan gyorsan, mint az amerikai, ami a járvány szigorúbb kezelésére és az erős fikális gazdaságösztönző intézkedésekre vezethető vissza. Az erős felpattanás dacára még hosszú és rögös út áll a kanadai gazdaság előtt a teljes felépülésig, a jegybank előrejelzése szerint egy gyors újranyitási szakasz után egy lassabb felépülési szakasz következik, és idén jóval kapacitása alatt fog működni a gazdaság.