Romló brit recessziós és hiányjóslat
Darling a brit gazdaság és a költségvetés helyzetéről tartott éves parlamenti beszámolójában közölte: új becslése szerint a brit hazai össztermék (GDP) az idei pénzügyi évben 4,75 százalékkal csökken a költségvetésben szereplő eredeti, 3,5 százalékos recessziós előrejelzés helyett. A pénzügyminiszter hozzátette: az államháztartási hiányra adott új előrejelzés 178 milliárd font, ami a becsült GDP-érték 12,6 százalékával egyenlő.
Az idei brit pénzügyi évre áprilisban előterjesztett költségvetésben 175 milliárd fontos - 12,4 százalékos - idei államháztartási deficitjóslat szerepelt, és már ez is példátlan mértékű hiány lett volna a modern brit gazdaságtörténetben. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Standard & Poor's nemrég - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel - stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia lehetséges legjobb, "AAA" szintű szuverén besorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát.
Darling a korábban vártnál is rosszabb idei költségvetési teljesítményt szerdai beszédében egyebek mellett annak tulajdonította, hogy a válság különösen súlyosan érintette a brit pénzügyi szektort, amely a társaságiadó-bevételeknek több mint a negyedét adja. A közfinanszírozás állapotán a bankszektornak nyújtott költségvetési támogatások is meglátszanak - tette hozzá a pénzügyminiszter. Darling ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy a GDP-arányos államháztartási hiány mostantól minden évben csökkenni fog, és a 2013-2014-es pénzügyi évben az ideinek kevesebb mint a fele lesz. Kijelentette azonban: a túl gyors, "eszközeiben nem válogató" költségvetési konszolidáció a recesszió elhúzódásának kockázatával járna.
Nagy-Britanniában már így is hosszúsági rekordot döntött a recesszió: a gazdasági visszaesés a várakozásokkal ellentétben még az idei harmadik negyedévben is tartott, és ez volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit gazdaság összteljesítménye. Ilyen hosszú recesszióra még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését.
A pénzügyminiszter szerdai parlamenti ismertetésében ugyanakkor bejelentette az első olyan döntést, amely a gazdaságélénkítési intézkedések visszavonásának kezdetét is jelezheti. Darling közölte: januártól visszaáll a korábbi 17,5 százalékra az áfa, amelyet egy éve - a recesszió hatásainak enyhítése végett - a kormány 15 százalékra csökkentett. A brit üzleti szféra és független londoni elemzők egyaránt azt tartották volna helyesnek, ha a kormány még legalább fél évig érvényben hagyja az alacsonyabb forgalmi adót.